Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2002.11.441 I. A biztosítási intézkedés és az ideiglenes intézkedés elhatárolása [Vht. 185. §, 188. §, Pp. 156 §, 195. §].

II. Ideiglenes intézkedéssel a kötelezett tulajdonjogának korlátozását, azaz elidegenítési és terhelési tilalmat nem lehet elrendelni [Pp. 156. §, Ptk. 144. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság elutasította a kérelmező ideiglenes intézkedés iránti kérelmét. Döntését azzal indokolta, hogy a kérelmező által kért intézkedések közül egyiknek sem állnak fenn a jogszabályi előfeltételei. A kérelem kapcsán kifejtette, hogy az ideiglenes intézkedés és a biztosítási intézkedés két különálló jogintézmény, amelyeknek tartalma és célja eltérő. A Pp. 156. §-ának (1) bekezdése nem ad lehetőséget arra, hogy ideiglenes intézkedéssel abból az okból korlátozzák a kérelmezett tulajdonosi jogait, hogy a kérelmező kárigényének behajtása biztosított legyen. Ezt a célt a biztosítási intézkedés szolgálná, ennek viszont hiányoznak a Vht. 188. §-a (1) bekezdésének b) pontjában előírt feltételei, mivel a követelés létrejöttét, mennyiségét és lejártát nem igazolja közokirat vagy teljes bizonyító erejű magánokirat. Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény 17. §-ának c) pontja értelmében pedig elidegenítési és terhelési tilalmat a bíróság csak a jogviszony érdemi elbírálását követően, ítéletében rendelhet el. A kérelmező saját előadása nem alkalmas annak igazolására, hogy különös méltánylást érdemlő jogvédelem szükséges, ennek tényét bizonyítékok nem támasztják alá.

A végzés ellen a kérelmező nyújtott be fellebbezést, amelyben a végzés kérelme szerinti megváltoztatását kérte. Arra hivatkozott, hogy a felek közti jogviszony létrejöttét a 2000. február 15-én megkötött keretszerződés és a 2000. augusztus 8-i vállalkozási szerződés, míg a károkozás tényét a Sz. Bányakapitányság, valamint a Magyar Bányászati Hivatal határozatai megfelelően igazolják. A károsodás a kút kitörésének napján bekövetkezett, a kár összege ma még nem határozható meg, de a felperes követelését számlák bizonyítják. A kérelmezett lépéseket tett arra, hogy Magyarország területéről kivonuljon, emellett vagyona nem éri el a követelés összegét - így a kárigény kielégítése veszélyben van. Továbbra is kérte "zárlat" elrendelését a Pp. 156. §-a, valamint a Vht. 185. §-a és 188. §-ának (1) bekezdése alapján, álláspontja szerint a Ptk. 144. §-ának (1) bekezdése értelmében nincs akadálya az elidegenítési és terhelési tilalom elrendelésének sem. Különös méltánylást érdemlő jogvédelem indokolja kielégítési alapja elvonásának megakadályozását, ennek veszélye azonban fennáll. A p.-i gázkitörés és annak környezeti hatása köztudomású tény, ezért a Pp. 163. §-a (3) bekezdésének megfelelően annak bizonyítása nem szükséges.

A kérelmezett a fellebbezésre észrevételt tett, amelyben a végzés helybenhagyását és költségei megtérítését kérte. Hangsúlyozta, hogy a bányahatósági határozatok nem foglaltak állást a kárfelelősség kérdésében, a gázkitörés okát pedig nem tudták meghatározni, így nem keletkezett olyan okirat, amely a Vht. 188. §-a (1) bekezdése b) pontjának megfelelne.

A fellebbezés alaptalan.

Ahogyan arra az elsőfokú bíróság már rámutatott végzésének indokolásában: a kérelmező ideiglenes intézkedésként kérte a zárlat vagy az elidegenítési és terhelési tilalom elrendelését. Helytállóan fejtette ki az elsőfokú bíróság, hogy a zárlat [Vht. 185. § b) pontja] és az ideiglenes intézkedés (Pp. 156. §) egymástól elkülönülő jogintézmények, ezért nem tévedett, amikor egyrészt azt vizsgálta, hogy fennállnak-e a zárlat (biztosítási intézkedés) előfeltételei, másrészt azt, hogy az elidegenítési és terhelési tilalom ideiglenes intézkedéssel elrendelhető-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!