Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1998.8.377 A szolgáltatás és ellenszolgáltatás arányait a szerződés megkötésének időpontjára vetítetten a szerződésben kikötött teljesítések alapján kell és lehet elbírálni [Ptk. 201. § (2) bek., PK 267. sz.].

A peres felek testvérek, leszármazóként törvényes örökösei az 1993. december 6. napján végintézkedés hátrahagyása nélkül elhunyt édesanyjuknak (a továbbiakban: örökhagyónak). A perbeli lakás az örökhagyó bérleménye volt. Az örökhagyó - élve a jogszabályban biztosított vételi jogával - az 1990. március 5. napján megkötött szerződéssel a bentlakó bérlő részére biztosított kedvezmény igénybevétele mellett 187.500 forint vételár ellenében megvásárolta az akkor 1.250.000 forint forgalmi értékű lakást, amelynek előtörlesztéseként 19.000 forintot egy összegben egyenlített ki, míg a fennmaradó összeg teljesítését részletekben vállalta. A 19.000 forintos előtörlesztést az örökhagyó - saját megtakarítás hiányában - a felperes által nyújtott kölcsönből fedezte. Erre figyelemmel a felperes részére adott írásbeli nyilatkozatában a 19.000 forint kölcsön felvételének elismerése mellett annak visszafizetésére vállalt kötelezettséget (teljesítési határidő nélkül) azzal, hogy nemteljesítés esetén a lakás a kölcsönadó tulajdonába megy át.

A perbeli lakás az örökhagyó ingatlan-nyilvántartási tulajdonaként része volt a leltározott hagyatékának, átadására a felperes által jelzett tulajdoni igényre tekintettel nem került sor.

A felperes örököstársaival - az alperesekkel - szemben annak megállapítása iránt terjesztett elő keresetet, hogy a perbeli lakás az örökhagyó 1990-ben tett és az általa 1990. május 29-én írásban elfogadott nyilatkozat alapján a kölcsön visszafizetésének hiányában a tulajdonába került, és így nem tartozott az örökhagyó hagyatékához.

Az elsőfokú bíróságnak a keresetet a tulajdonosi rendelkezési jog hiányára alapított elutasító ítéletét a másodfokú bíróság a meghozott közbenső ítéletével "részben megváltoztatta". Kimondta, hogy a felperes és az örökhagyó között 1990. május 29-én kötött szerződés a perbeli ingatlan tulajdonjogának átruházására irányuló adásvételi szerződésnek minősül. Tényként rögzítette, hogy a felperes és az örökhagyó szerződése nem ajándékozással vegyes, hanem tiszta adásvételi szerződés, amellyel szemben az alperesek a Ptk. 201. §-ának (2) bekezdésére alapított megtámadási jogokat viszontkeresettel vagy kifogásként érvényesíthetik, illetve érvényesítették. Éppen erre figyelemmel, egyebekben - az alperesek által hivatkozott feltűnő értékaránytalanság vizsgálata tárgyában - az elsőfokú bíróságot újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasította.

Az elsőfokú bíróság az újabb eljárás eredményeként meghozott ítéletével kimondta, hogy az adásvételi szerződés érvénytelen, a keresetet elutasította. Döntését elsődlegesen a felperes és az örökhagyó megtett nyilatkozatának a közbenső ítélet megállapításától eltérő értékelésére alapozta. Eszerint az örökhagyónak a felvett kölcsön tárgyában tett nyilatkozata tartalmát tekintve vételi jog határozatlan időre szóló biztosításának minősül, amelynek gyakorolhatósága hat hónap elteltével megszűnik, az ezzel ellentétes megállapodás semmis. Az adásvételi szerződés tehát a Ptk. 375. §-ának (2) bekezdésébe ütközően semmisnek tekintendő.

Utalt az ítélet arra, hogy a megállapított semmisség hiányában a feltűnő aránytalanságra alapított megtámadást eredményesnek kellene elfogadni, és ennek jogkövetkezményeként az adott esetben az eredeti állapot helyreállítása lenne alkalmazandó.

A Ptk. 202. §-ára alapított semmisséget nem fogadta el megállapíthatónak.

Az ítélet ellen benyújtott felperesi fellebbezés folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta. Kimondta, hogy a felperes az örökhagyóval 1990-ben kötött adásvételi szerződés alapján megszerezte a perbeli lakásingatlan tulajdonjogát. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alpereseknek 30 nap alatt személyenként 229.362 forintot annak 1993. december 4. napjától járó törvényes kamataival együtt. Döntésének indokolásánál rámutatott arra, hogy az elsőfokú bíróságnak nem volt jogszabályi lehetősége az örökhagyó és a felperes jognyilatkozatának a jogerős közbenső ítéletben foglalt megállapításától eltérő értelmezésére. A szerződés érvényes vagy érvénytelen voltát adásvételi szerződésként kellett és lehetett vizsgálni. A Ptk. 202. §-ára alapított semmisség megállapítását mellőző elsőfokú ítéleti rendelkezést - fellebbezés, csatlakozó fellebbezés hiányában - nem érintette. Az elsőfokú ítéletnek a feltűnő értékaránytalansággal kapcsolatos megállapítását annak fennállása tekintetében indokai alapján helyesnek fogadta el, a Ptk. 237. §-a (2) bekezdésének alkalmazásával azonban a szerződést érvényessé nyilváníthatónak tekintette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!