Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Tatabányai Járásbíróság B.553/2005/34. számú határozata foglalkozás körében elkövetett GONDATLAN veszélyeztetés vétsége tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 37. §, 51. §, 171. §, 1993. évi LXXIX. törvény (Közokt. tv.) 19. §, 40. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 296. §, 330. §, 338. §] Bíró: Berthold György

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Tatabányai Városi Bíróság Tatabányán, 2007. április 10. és június 26. napjain megtartott nyilvános, folytatólagos tárgyaláson meghozta és kihirdette a következő

í t é l e t e t :

X.Y. - aki szám alatti lakos

v á d l o t t

b ű n ö s

1 rb. foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségében.

Ezért a bíróság a vádlottat 400 (négyszáz) napi tétel pénzbüntetésre í t é l i.

Egy napi tétel összegét 450,-(négyszázötven) forintban állapítja meg.

Az így kiszabott 180.000,- (egyszáznyolcvanezer) forint pénzbüntetést - meg nem fizetés esetén - napi tételenként kell egy-egy napi fogházbüntetésre átváltoztatni.

Kötelezi a bíróság a vádlottat 43.225,-(negyvenháromezer-kettőszázhuszonöt) forint eddig felmerült, valamint a jövőben esetlegesen felmerülő bűnügyi költség állam részére történő megfizetésére.

I n d o k o l á s :

I.)

A Városi Ügyészség számú vádiratában X.Y. vádlottat 1 rb., a Btk. 171. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés a) pontja szerint minősülő maradandó fogyatékosságot és súlyos egészségromlást okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségével vádolta.

A tárgyaláson jelenlévő ügyész végindítványában az írásban benyújtott vádirati tényállást az alábbiak szerint módosította:

A vádirati tényállás 2. oldalának 2. bekezdését akként módosította, "a napközis tábort igénybe vevő általános iskolai tanulók felügyeletére vonatkozó foglalkozási szabályokat a vádlott szándékosan megszegte azzal, hogy a tilalom ellenére engedélyezte a körülötte álló néhány tanuló - T.1., T.2., T.3., T.4., és T.5. - számára a vízbe ugrást, azonban név szerint nem jelölte meg, hogy kik ugorhatnak. T.6., T.7. és T.8. is hallotta, amint a vádlott engedélyt adott a medencébe ugráshoz, mivel a nevek nem hangzottak el, így arra gondoltak, hogy ők maguk is ugorhatnak. Az engedély megadását követően X.Y. vádlott elmulasztotta a kellő ellenőrzést, és körültekintést, és nem ügyelt arra, hogy csak azon gyerekek ugorjanak a medencébe, akiknek ő azt engedélyezni kívánta. Azt sem kísérte figyelemmel, hogy a vízbe ugrás technikája az egyes tanulók részéről balesetveszélyesen kerültek kivitelezésre. Ezzel az aktív magatartásával és mulasztásával a vádlott T.6., T.7., T.8., T.1., T.2., T.3., T.4., T.5. testi épségét és egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek tette ki. Ez a foglalkozási szabályszegésben megnyilvánuló vádlotti magatartás azt eredményezte, hogy T.7. sértett maradandó fogyatékosságot és súlyos egészségromlást szenvedett.

A vádlott cselekményével megszegte a munkaköri leírásának 2. pontjával, és ezzel összefüggésben a strandfürdő házirendje 2. oldalának utolsó bekezdésében, valamint a tábor házirendjének 9. pontjában foglalt szabályokat, amely a foglalkozási szabályok megszegésével ok-okozati összefüggésben következett be maradandó fogyatékosság, és súlyos egészségromlást eredményező baleset, és került további 7 ember testi épsége, egészsége közvetlen veszélybe."

Az ügyész egyebekben a vádirati tényállást, illetőleg a minősítést változatlan formában fenntartotta.

II.)

A bíróság a vádlott személyi körülményei vonatkozásában az alábbi tényeket állapította meg:

X.Y. vádlott: magyar anyanyelvű, magyar állampolgár. Nős, egy kiskorú gyermek tartásáról gondoskodik. Jelenleg a Kft-nél dolgozik, havi nettó jövedelme Ft. Iskolai végzettsége egyetem, szakképzettsége testnevelés szakos tanár. Tulajdonában áll egy lakás 1/2 tulajdoni hányadban, kb. Ft. értékben. Tartozás nem terheli. Büntetlen.

III.)

A bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján a következő tényállást állapította meg:

X.Y. vádlott pedagógus végzettségű, testnevelés szakos tanár, ezen túlmenően úszóedzői és uszodamesteri végzettséggel is rendelkezik. A vádlott korábban több éven keresztül a KHT. által fenntartott Cs. strandon úszómesterként dolgozott.

X.Y. vádlott 2004 nyarán már többedik alkalommal is a Sportszövetség által üzemeltetett nyári napközis tábor nevelőjeként dolgozott megbízási szerződéssel. A nyári tábor fenntartója a Megyei Jogú Város Önkormányzata volt. A vádlott 2004. július 19. napján részt vett a napközis tábor vezetője, T.9. által tartott szóbeli munkavédelmi oktatáson, ahol többek között a strandon betartandó szabályok ismertetésére is sor került.

A Sportszövetség által üzemeltetett nyári táborban résztvevő gyerekek részére a nevelők saját használatra házirendet állítottak össze, amely házirend szabályait a táborban résztvevő személyek, így T.1.-T.8. sértettek is ismertek, és ezt aláírásukkal igazolták. Azonban a nyári tábor a fenntartó által jóváhagyott házirenddel nem rendelkezett.

A nyári napközis táborban résztvevő gyerekek csoportokra voltak beosztva. A vádlott az I. csoport vezetésével volt megbízva. Ehhez a csoportba tartozott valamennyi sértett is.

X.Y. vádlott 2004. július 21. napján 10 óra körüli időben a csoportját a napközis tábor területéről a Cs. strandra vitte. Ebben a csoportban kb. 15 személy volt, köztük a sértettek, amely csoport a nagy medence oldalsó részénél, a büfé előtti füves területre pakolták le a személyes dolgaikat.

A Kht. által jóváhagyott strandfürdő házirendje szerint tilos a nagy medencékbe beugrálni, és a fürdőzők nyugalmát zavarni. A medencékben és a medencék közvetlen környezetében a rendfenntartás az uszodamester feladata. A tiltás ellenére azonban hallgatólagosan bevett gyakorlat volt, hogy a fürdőzök medence mélyvíz felőli hátsó falánál a vízbe ugorhattak. A strandfürdő házirendje a pénztáraknál, illetőleg az öltözőknél elhelyezett táblán volt látható, azonban a medence szélén vízbe ugrást tiltó tábla nem volt. A nyári táborban résztvevő tanulóknak a nevelők, így köztük a vádlott is napi rendszerességgel elmondta, hogy tilos a vízbe ugrani, ez egyébként a napközis tábor házirendjében is megtalálható volt.

2004. július 21. napján kb. 10 óra 40 perc körüli időben a vádlott által vezetett I. számú csoport tanulói közül T.1.-T.5. sértettek engedélyt kértek a vádlottól, hogy egy alkalommal a vízbe ugorhassanak. A vádlottat e tanulók körbe állták, és T.1. sértett volt az, aki a vádlottól engedélyt kért, hogy ő, illetőleg társai a vízbe beugorhassanak. A vádlott T.2.-T.5. sértettek részére - bár nem név szerint - engedélyezte, hogy lezuhanyozást követően, az ő szeme láttára a mély vízbe beugorjanak. A vádlott nem mondta a sértetteknek, hogy hogyan, milyen ugrásnemmel ugorjanak be a vízbe, és a sértettek sem közölték vele, miként kívánnak a vízbe ugrani. Amikor T.1. sértett a vádlottól a vízbe ugrásra az engedélyt megkérte, akkor ebben a csoportban nem volt benne T.6.-T.8. sértettek. Ők a vádlottól jóval távolabb, több méterre ültek. A vádlott részükre nem engedte meg a vízbe ugrást.

Az engedélyt követően a vádlott előtt T.1.-T.5. a vízbe, un. "bombázó", vagy "talpas" ugrással beugrottak. A sértettek a vádlott felügyelete mellett ugrottak be a vízbe, a medence "mély víz"-et jelző táblánál található hátsó falától kb. 2-3 méterre. Itt a víz mélysége 130 cm körüli volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!