Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Bfv.899/2008/1. számú határozata foglalkozás körében elkövetett GONDATLAN veszélyeztetés vétsége tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 171. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 6. §, 427. §] Bírók: Édes Tamás, Horváth Ibolya, Szabó Péter

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

Bfv.I.899/2008/6.szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2009. év március hó 31. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t :

A foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt a terhelt ellen folyamatban volt büntetőügyben a terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Tatabányai Városi Bíróság 9.B.553/2005/34. számú ítéletét és a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 1.Bf.502/2007/6. számú ítéletét megváltoztatja és a terheltet a foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége (Btk.171.§ (1) bekezdése) miatt emelt vád alól felmenti.

A terhelt által befizetett pénzbüntetést és bűnügyi költséget a befizetéstől a visszatérítés időpontjáig eltelt időre számított törvényes kamatával együtt vissza kell fizetni.

Az ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A Tatabányai Városi Bíróság a 2007. június 26-án kihirdetett 9.B.553/2005/34. számú ítéletével a terheltet foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt 400 napi tétel - napi tételenként 450 Ft - pénzbüntetésre ítélte. Rendelkezett annak meg nem fizetés esetén történő átváltoztatásáról és kötelezte a terheltet a felmerült 43.225 Ft bűnügyi költség megfizetésére.

A megállapított tényállás szerint a terhelt pedagógus végzettségű, testnevelés-szakos tanár, ezen túlmenően úszóedzői és uszodamesteri végzettséggel is rendelkezik. Korábban több éven keresztül a KHT. által fenntartott strandon úszómesterként dolgozott.

A terhelt 2004 nyarán - mint korábban már több alkalommal - megbízási szerződéssel nyári napközis táborban (továbbiakban nyári tábor) volt nevelő. A nyári tábor fenntartója a Város Önkormányzata volt. A terhelt 2004. július 19. napján részt vett a nyári tábor vezetője által tartott szóbeli munkavédelmi oktatáson, ahol többek között a strandon betartandó szabályok ismertetésére is sor került.

A nevelők a nyári táborban résztvevő gyerekek részére saját használatra házirendet állítottak össze. A házirend szabályait a táborban résztvevő személyek ismerték, és ezt aláírásukkal is igazolták. Azonban a nyári tábor a fenntartó által jóváhagyott házirenddel nem rendelkezett.

A nyári táborban résztvevő gyerekek csoportokba voltak beosztva. A terhelt az I. csoport vezetésével volt megbízva. Ehhez a csoportba tartozott valamennyi sértett is.

A terhelt 2004. július 21. napján 10 óra körül csoportját a nyári tábor területéről a Cs. strandra vitte. A csoportban kb. 15 személy volt, köztük a sértettek.

A strandfűrdőnek a KHT. által jóváhagyott házirendje szerint tilos a nagy medencékbe beugrálni, és a fürdőzők nyugalmát zavarni. A medencékben és a medencék közvetlen környezetében a rendfenntartás az uszodamester feladata. A tiltás ellenére azonban hallgatólagosan bevett gyakorlat volt, hogy a fürdőzök a medence mélyvíz felőli hátsó falánál a vízbe ugorhattak. A strandfürdő házirendje a pénztáraknál, illetőleg az öltözőknél elhelyezett táblán volt látható, azonban a medence szélén vízbe ugrást tiltó tábla nem volt. A nyári táborban résztvevő tanulóknak a nevelők, köztük a terhelt is, napi rendszerességgel elmondták, hogy tilos a vízbe ugrani. Ez a tilalom egyébként a nyári tábor házirendjében is megtalálható volt.

2004. július 21-én 10 óra 40 perc körül a terhelt által vezetett csoport tanulói közül 5 sértett engedélyt kért a terhelttől, hogy egy alkalommal a vízbe ugorhassanak. A terhelt az 5 sértett részére, bár nem név szerint, engedélyezte, hogy lezuhanyozást követően, az ő szeme láttára a mély vízbe beugorjanak. Azt nem mondta a sértetteknek, hogyan, milyen ugrásnemmel ugorjanak a vízbe, és a sértettek sem közölték vele, miként kívánnak ugrani. Amikor B G. sértett a vízbe ugrásra az engedélyt megkérte, akkor ebben a csoportban nem voltak benne A. R., Á. és G. B. sértettek. Ők a terhelttől jóval távolabb, több méterre ültek, részükre a terhelt nem engedte meg a vízbe ugrást.

Az engedélyt követően a terhelt előtt az 5 sértett, un. "bombázó", vagy "talpas" ugrással beugrott a vízbe. A sértettek a terhelt felügyelete mellett a medence "mély víz"-et jelző táblánál található hátsó falától kb. 2-3 méterre ugrottak be a vízbe, ahol a vízmélység 130 cm körül volt.

A terhelt azzal, hogy az 5 fk. - kiskorú - sértett számára a vízbe ugrást engedélyezte szándékosan megszegte az alábbi foglalkozási szabályokat.

Megszegte a táboroztató nevelők Sportszövetség által készített munkaköri leírásának 2. pontjában szereplő azon foglalkozási szabályt, miszerint külön figyelmet kell fordítani a gyermekek testi épségére, a fürdési szabályok szigorú megtartására, az úszó-párok kialakítására, az általános higiéniai elvárások betartására. Erre a szabályra figyelemmel megszegte a strandfürdő házirendjének 2. oldalán szereplő azon szabályt, amely szerint a nagy medencékben beugrálni tilos, a fürdőzők nyugalmát zavarni tilos. Megszegte továbbá a nyári tábornak a Megyei Jogú Város Oktatási- Nevelési Intézmények Gazdasági és Műszaki Ellátó Szervezete által készített és jóváhagyott munkavédelmi szabályzatában foglalt azon foglalkozási szabályt, amely szerint a táborozáskor a táborba tartozó nevelők kötelessége megismerni a munkavédelmi szabályokat, valamint elsajátítani a munkaterületekre vonatkozó munkavédelmi előírásokat és szabályokat.

A terhelt ezen foglalkozási szabályszegéseivel az 5 fk. - kiskorú - sértettek testi épségét, egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek tette ki.

Az ítélet ellen - amelyet az ügyész minden vonatkozásban tudomásul vett - a terhelt és védője fellebbezett, felmentés, másodlagosan a pénzbüntetés egy napi tételének megfelelő összeg mérséklése érdekében.

A Komárom-Esztergom Megyei Bíróság a 2008. március 17-én meghozott 1.Bf.502/2007/6. számú ítéletével az elsőfokú ítéletet csupán annyiban változtatta meg, hogy a terheltet a felmerült bűnügyi költségből 10.500 Ft viselésére kötelezte, azzal, hogy a fennmaradó 32.725 Ft bűnügyi költség az államot terheli.

A Be.352.§-a (1) bekezdésének a) pontja alapján a tényállást az alábbiakkal egészítette ki.

A terhelt házastársának alkalmazásában dolgozik, havi bruttó jövedelme 49.800 Ft. Házastársa 12. hetes terhes.

Az elsőfokú bíróság a Btk.171.§ (1) bekezdésének részletes elemzésével, és a foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetések megítélésével kapcsolatban kialakult bírói gyakorlat számbavételével fejtette ki 5 sértett vonatkozásában a terhelt bűnösségének megállapítására vonatkozó jogi álláspontját.

Ezen, a másodfokú bíróság által is megerősített álláspont lényege szerint a terhelt a tényállásban rögzített, reá vonatkozó foglalkozási szabályok szándékos megszegésével az 5 fk. - kiskorú - sértett tekintetében a vízbeugrás engedélyezésével az adott konkrét körülmények között - különösen arra tekintettel, hogy maga sem győződhetett meg arról, a beugrás helyén ténylegesen milyen a vízmélység, továbbá nem határozta meg a sértettek számára, hogy fejes-ugrással nem ugorhatnak a vízbe - közvetlen veszélyhelyzetet teremtett, amelyben a sértettek megsérülhettek volna. Az, hogy a sértettek ténylegesen nem fejes-ugrással ugrottak és sérülést nem szenvedtek, ezt nem zárhatja ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!