Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1978.1.9 I. A kedvezményes áron kiszolgáltatható tej utalvány vagyoni értéket testesít meg; ilyen esetben a lopási értéket az utalványra kiadható tejmennyiség fogyasztói és kedvezményes ára közötti különbözetet fejezi ki[ Btk. 291. § (1) bek., BK 478. sz.].

II. A bűnsegéd esetében a lopásnak különösen nagy érték szerinti minősítésére nem kerülhet sor, ha tudata nem fogta át, hogy a tettesek - az alkalomszerű helyzet kihasználásával - 500 000 forintot meghaladó értéket tulajdonítanak el [Btk. 14. § (2) bek., 296. § (4) bek. a) pont].

A megyei bíróság ítéletével az I. r. vádlott bűnösségét bűnsegédként, visszaesőként és különösen nagy érték tekintetében elkövetett lopás bűntettében állapította meg s ezért őt halmazati büntetésként - börtönben végrehajtandó - 2 évi és 4 hónapi szabadságvesztésre, a közügyektől 3 évi eltiltásra és vagyona 1000 forint értékű részének elkobzására ítélte;

A II. r. vádlott bűnösségét visszaesőként elkövetett lopás bűntettében, valamint bűnsegédként, visszaesőként és különösen nagy érték tekintetében elkövetett lopás bűntettében állapította meg s ezért őt halmazati büntetésként - szigorított börtönben végrehajtandó - 3 évi és 2 hónapi szabadságvesztésre, a közügyektől 3 évi eltiltásra és vagyona 2000 forint értékű részének elkobzására ítélte azzal, hogy a vádlott feltételes szabadságra nem bocsátható;

A III. r. vádlott bűnösségét bűnsegédként és visszaesőként elkövetett lopás bűntettében, valamint visszaesőként és különösen nagy érték tekintetében elkövetett lopás bűntettében állapította meg s ezért halmazati büntetésként - fegyházban végrehajtandó - 5 évi szabadságvesztésre, a közügyektől 5 évi eltiltásra és vagyona 3000 forint értékű részének elkobzására ítélte azzal, hogy a vádlott feltételes szabadságra nem bocsátható;

végül a IV. r. vádlott bűnösségét bűnsegédként és visszaesőként elkövetett lopás bűntettében és különösen nagy érték tekintetében elkövetett lopás bűntettében állapította meg s ezért halmazati büntetésként - börtönben végrehajtandó - 2 évi szabadságvesztésre, a közügyektől 2 évi eltiltásra és vagyona 1000 forint értékű részének elkobzására ítélte.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A vidéken lakó, s egymással rokoni kapcsolatban álló vádlottak - akik közül az II. r. és III. r. vádlottakat vagyon elleni bűncselekmények miatt korábban már szabadságvesztésre ítélték - megbeszélték, hogy a terhes és szoptatós anyák, valamint 6 éven aluli gyermekek részére magas zsírtartalmú tej kedvezményes áron való kiszolgáltatására jogosító tej utalványokat szereznek s azokat értékesítik.

A szóban forgó utalvány alapján a tejet az élelmiszerüzletek literenként 1,50 forintos áron adják ki, egy évre 182,5 liter tej kiszolgáltatására van mód, a jelentős állami ártámogatás folytán pedig az utalványra kiadott és az anélkül vásárolható tej árkülönbözete évente 675,25 forintot tesz ki (literenként 3,70 forint).

A vádlottak a IV. r. vádlott gépkocsijával Budapestre jöttek. Az I. r., a II. r. és a III. r. vádlottak bementek a kerületi tanács kereskedelmi osztályának irodájába és a tanácsi dolgozó figyelmét elvonva, a II. r. vádlott 20 db tejutalvány-tömböt vett magához, melynél a fogyasztói ár és a kedvezményes ár különbözete 13 505 forintot tett ki. A vádlottak az eltulajdonított utalványokat később 3000 forintért értékesítették s ezen az összegen osztozkodtak.

Néhány héttel később a vádlottak újból a IV. r. vádlott által vezetett gépkocsival az egyik vidéki városba utaztak. Az itteni városi tanács illetékes osztályán észlelték, hogy a tej utalványok egy zsineggel átkötött kartondobozban vannak elhelyezve. Ezért az I. r., a II. r. és a III. r. vádlottak szereztek egy ilyen méretű és küllemű kartondobozt, azt átkötötték ugyanolyan zsineggel, mint amelyet a tanácsnál láttak s úgy beszélték meg, hogy az I. r. és a II. r. vádlottak elvonják a tanácsi dolgozó figyelmét, miközben a III. r. vádlott azt kicseréli. Ennek megfelelően sikerült a III. r. vádlottnak elvenni és kicserélni a tej utalvány-tömböket tartalmazó dobozt, majd a vádlottak mindannyian igyekeztek a helyszínt elhagyni. A tanácsi dolgozó észrevette a lopást és üldözőbe vette a dobozzal távozó III. r. vádlottat, aki a menekülés során eldobta magától az eltulajdonított tárgyat. Az elvett dobozban levő tej utalványokra kiadható tejmennyiség fogyasztói és kedvezményes ára közötti különbözet: 694 749 forint.

Az első fokú bíróság a megalapozott tényállás alapján okszerűen vont jogi következtetést a vádlottak bűnösségére.

I. Helyesen foglalt állást az első fokú bíróság az I., a II. r. és a III. r. vádlottak cselekményeinek jogi minősítése kérdésében is.

A bizonyítékok értékelésén alapult az a megállapítás, hogy az egymással részben rokoni, részben közeli ismeretségi viszonyban álló vádlottaknak határozott tudomásuk volt arról, hogy a III. r. vádlott vagyon elleni bűncselekmény miatt volt korábban szabadságvesztés büntetésre ítélve, így a Btk. 15. §-ára figyelemmel a lopási cselekményeknek visszaesőkénti értékelése törvényes.

Nem értett egyet a Legfelsőbb Bíróság azzal az ügyészi állásponttal, hogy az említett vádlottak mindkét lopási cselekménynek a Btk. 13. §-ának (2) bekezdése szerinti társtettesei voltak.

A társtettesség megállapításának az a feltétele, hogy a bűncselekmény elkövetésében közös akaratelhatározással részt vevő személyek valamennyien tényállási elemet valósítsanak meg. A Btk. 291. §-ának (1) bekezdésébe ütköző lopás bűntettének elkövetési tevékenysége az idegen dolog elvétele. A kerületi tanácsnál végrehajtott cselekménynél a II. r. vádlott, míg a városi tanácsnál végrehajtott cselekménynél a III. r. vádlott volt az, aki az elvételt véghezvitte, míg az elvételben tevékenyen részt nem vevő másik két vádlottárs fizikai bűnsegédi tevékenységet fejtett ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!