Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.1.23 Nem állapítható meg a felszámoló kártérítési felelőssége a felszámolási költségek esedékességkor történő kielégítésének elmulasztása miatt, ha más kiegyenlítetlenül maradt felszámolási költségek megelőzik és meghaladják a felperes hitelezői igényét [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 54., 58. § (1) bek.; 1959. évi IV. tv. (rPtk.) 339. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az alperes a 2007. augusztus 23-i kezdő időponttal felszámolás alá került P. B. és É. Kft. "f. a." (a továbbiakban: adós gazdálkodó szervezet) felszámolója volt.

[2] A felszámolási eljárás alatt az adós gazdasági tevékenységét folytatta, üzemét az alperes - a hitelezői választmány hozzájárulásával - továbbműködtette.

[3] A felperes a felszámolási eljárásban hitelezői igényét bejelentette, amely döntő részében az adósnak a felszámolás kezdő időpontja utáni gazdasági tevékenységéből keletkezett, ezért felszámolási költségként az esedékesség sorrendjében kellett kiegyenlíteni az adós vagyonából.

[4] Az alperes 2013. április 24-én terjesztette elő az adós felszámolási zárómérlegét, vagyonfelosztási javaslatát, amelynek értelmében - többek között - kiegyenlítetlen maradt a felperes 22 092 977 Ft összegű a) kategóriás hitelezői igénye, amely 2008. augusztus 19-e és 2009. augusztus 19-e között esedékessé vált tételekből álló, felszámolásiköltség-igényt jelentett.

[5] Az alperes az adós felszámolójaként a felszámolási költségek kiegyenlítése során nem tartotta be maradéktalanul az esedékességen alapuló kielégítési szabályt. Az alperes 73 358 568 Ft erejéig 2008. augusztus 19-ét követően esedékes hitelezői igényeket is rendezett az adós vagyonából, amelyből 7 836 727 Ft zálogtárgy értékesítésével felmerült, illetve bírósági határozaton alapuló kifizetés, 31 037 400 Ft irattározási költség volt, 34 484 441 Ft összegben pedig az adós tevékenységének folytatása érdekében tért el az esedékességi szabálytól.

[6] A felszámolási eljárás befejezésekor kiegyenlítetlenül maradt felszámolási költségből 146 600 803 Ft adótartozás, továbbá 50 941 160 Ft szállítótartozás 2008. augusztus 19-e előtti esedékességű.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[7] A felperes módosított keresetében a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 54. §-a alapján 22 092 977 Ft és járulékai megfizetésében kérte az alperes marasztalását.

[8] Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az első- és a másodfokú bíróság határozata

[9] Az elsőfokú bíróság ítéletében a keresetet elutasította.

[10] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helytálló indokaira utalással helybenhagyta.

[11] A jogerős ítélet indokolása rögzítette, hogy az alperes felszámolóként a felszámolási költségek kifizetésekor eltért a Cstv. 58. § (1) bekezdésében írt, az esedékesség sorrendjében meghatározott kielégítési szabálytól, ezért a kártérítési felelősség körében jogellenes károkozó magatartása megállapítható volt. A kereset szerinti marasztalásának azért nem volt helye, mert nem teljesült az alperes magatartásával összefüggésben a felperes károsodása. A keresettel érvényesített kárigény mögött az állt, hogy a felperes számláira az adós vagyona nem nyújtott fedezetet. A felperes az őt ért kár és a károkozó magatartás közötti okozati összefüggést azzal tudta volna bizonyítani, ha a kielégítési sorrendtől eltérő alperesi intézkedés nélkül követelése a felszámolási eljárásban megtérült volna.

[12] Hangsúlyozta a másodfokú bíróság, hogy nem volt helye a felperes által megjelölt egyes számlák kiragadott vizsgálatának. A kereset elbírálásához valamennyi, felszámolási költségnek minősülő követelés együttes vizsgálatával kellett állást foglalni az okozati összefüggésről. E szempontrendszer alapján megállapítható volt, hogy a felperes követelése akkor sem térült volna meg a felszámolási eljárásban, ha az alperes a jogszabályoknak megfelelő sorrendben gondoskodik a költségek kifizetéséről.

Felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[13] A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és elsődlegesen új határozat meghozatalával a kereseti kérelmének helyt adó döntés meghozatalát, másodlagosan a másodfokon eljárt bíróság, harmadlagosan az elsőfokú bíróság utasítását kérte új eljárásra, új határozat hozatalára.

[14] Arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet sérti a Cstv. 54. §-át, 57. § (1)-(2) bekezdését, 58. § (1) bekezdését, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: rPtk.) 4. § (4) bekezdését és 339. §-át.

[15] Előadta, hogy a felperes 2008. augusztus 19-i esedékességű számlájával szemben a felszámoló ezt követően esedékessé vált követeléseket egyenlített ki a Cstv. 57. § (1) bekezdés a) pontja körében, amellyel a Cstv. 58. § (1) bekezdésében foglalt előírást megsértette. Álláspontja szerint tévedtek az ügyben eljárt bíróságok annak megállapításával, hogy a perben érvényesített összegű számlái kifizetésére nem lett volna elegendő az adós vagyona abban az esetben sem, ha a felszámoló a kielégítés sorrendjét betartja. Hangsúlyozta, hogy elegendő vagyon esetén kára a vagyonfelosztási javaslat elleni kifogás eredményeként a vagyon újrafelosztásával rendezhető lett volna. A felszámoló a rendelkezésre álló fedezetet a felperes számláit követően esedékessé vált igények rendezésére fordította, amely egyúttal alátámasztja az ügyben eljárt bíróságok részéről hiányolt okozati összefüggést is. Kiemelte, hogy a számlák kiegyenlítéséhez pénzösszeg rendelkezésre állt a felszámolási eljárásban, amennyiben mégsem, a kárfelelősség alapja az adós veszteséges működtetése lenne. Fenntartotta, hogy a felszámoló perben vizsgált magatartása egyúttal az rPtk. 4. § (4) bekezdésébe is ütközik, amikor mentesülése érdekében saját, elismerten felróható magatartására hivatkozik.

[16] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban fenntartására irányult.

A Kúria döntése és annak jogi indokai

[17] A Kúria a jogerős ítéletet a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: rPp.) 275. § (2) bekezdése alapján a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta, és azt nem találta jogszabálysértőnek.

[18] Az ügyben eljárt bíróságok a kártérítési felelősség polgári jogi szabályának helyes értelmezésével, jogszabálysértés nélkül következtettek a felszámolási vagyon által fedezett felszámolási költségekre, azon keresztül az alperes felszámolóként kifejtett jogellenes magatartása és a felperes károsodása közti okozati összefüggés hiányára, amely miatt nem volt helye az alperes kereseti szerinti marasztalásának.

[19] A Cstv. jelen ügyben irányadó 54. §-a értelmében a felszámoló a felszámolás során az adott helyzetben általában elvárható gondossággal köteles eljárni, kötelezettségeinek megszegésével okozott kárért a polgári jogi felelősség általános szabályai szerint felel. A felszámoló felelőssége az adósnak a felszámolás kezdő időpontjában meglévő - illetve a felszámolás alatt szerzett - vagyonára [4. § (2) bek.] terjed ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!