Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2004.2.55 Életfogytig tartó szabadságvesztés szolgálja a büntetés célját a háromszorosan is minősülő emberölés bűntettét társtettesként elkövető felnőtt korú vádlott esetében. Az ugyanilyen bűncselekményt megvalósító fiatalkorú vádlottal szemben a fiatalkorúra kiszabható leghosszabb tartamot megközelítő szabadságvesztés alkalmazása indokolt [Btk. 40. §, 42. § (1) bek., 83. § (1) bek., 108. §, 110. § (2) bek., 166. § (1) bek. és (2) bek. a), b) és d) pont.]

Az elsőfokú bíróság a 2001. november 13. napján kihirdetett ítéletével az I. r. vádlottat társtettesként, előre kitervelten, nyereségvágyból és különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette miatt 15 évi fegyházbüntetésre és 10 évi közügyektől eltiltásra,

a fk. II. r. vádlottat társtettesként, előre kitervelten, nyereségvágyból és különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette miatt, 12 évi fiatalkorúak börtöne büntetésre és 8 évi közügyektől eltiltásra,

a III. r. vádlottat felbujtóként, előre kitervelten és nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntette miatt 11 évi fegyházbüntetésre és 10 évi közügyektől eltiltásra,

a IV. r. vádlottat bűnsegédként, előre kitervelten és nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntette miatt 5 évi börtönbüntetésre és 5 évi közügyektől eltiltásra ítélte.

A tényállás szerint: az I. r. vádlott nőtlen, eltartottja nincs. Munkaviszonya, rendszeres jövedelme, vagyona nincs.

A vádlott nem szenved tudatzavarban, elmebetegségben, szellemi hanyatlásban, értelmi fogyatékosságban. Nevezett psyhopathiás, éretlen jegyeket mutató személyiségszerkezetű, szociopathiás és jelzetten karakteropathiás vonásokat is mutató egyén, de személyiségzavara a kóros elmeállapotot meg sem közelíti. Megállapítható, hogy nevezett a bűncselekmény idején sem szenvedett kóros elmeállapotba. A terhelt cselekménye társadalmi veszélyességének felismerésére és e felismerésének megfelelő cselekvésre képes, és nem volt abban korlátozva a bűncselekmény elkövetése idején.

A II. r. vádlott nős, 1998. szeptember 14-én büntetés-végrehajtási intézetben kötött házasságot. Eltartottja nincs. A vádlott az általános iskola nyolc osztályát elvégezte. Állandó munkaviszonya nem volt. Letartóztatása előtt alkalmi munkásként dolgozott egy pékségben, havi jövedelme 30-35.000 forint volt.

A fiatalkorúak bírósága 1989. február hó 10. napján kelt végzésével a fiatalkorú ellen önbíráskodás bűntette miatt indult büntetőeljárást megszüntette és megrovásban részesítette.

A vádlott nem szenved tudatzavarban, elmebetegségben, szellemi hanyatlásban, értelmi fogyatékosságban. Nevezett psyhopathiás és szociopathiás személyiségfejlődésű egyén, infantilis, valamint kábítószer-fogyasztás okozta karakteropathiás vonásokkal, de személyiségzavara a kóros elmeállapotot meg sem közelíti. Megállapítható, hogy a bűncselekmény idején sem szenvedett kóros elmeállapotban. A terhelt cselekménye társadalmi veszélyességének felismerésére és e felismerésnek megfelelő cselekvésre képes, és nem volt abban korlátozva a bűncselekmény elkövetése idején.

A III. r. vádlott özvegy, második férje a jelen eljárás tárgyát képező cselekmény sértettje volt. Az első házasságából 1986-ban és 1987-ben születtek gyermekei. Első férjétől való elválását követően a fia az apa gondozásában maradt, míg a leányát második férjével közösen nevelte. Az újabb házasságából 1991-ben született gyermeke, akit jelenleg a sértett bátyja és annak felesége nevel, míg a leánya visszakerült az első férjének a gondozásába. Már a büntetőeljárás alatt, 1998. május 29-én is született gyermeke, akit jelenleg a IV. r. vádlott édesanyja nevel. Élettársa a IV. r. vádlott. Letartóztatása előtt felszolgálóként dolgozott, havi jövedelme 50-60 000 forint volt. Büntetlen előéletű.

A IV. r. vádlott nőtlen, élettársa a III. r. vádlott. Egy kiskorú gyermekük van, akit jelenleg az édesanyja nevel. Letartóztatása előtt vállalkozóként dolgozott, havi jövedelme kb. 50 000 forint volt.

Az I. r. és a fk. II. r. vádlott az általános iskolából ismerték egymást. Közöttük az iskolai tanulmányaik befejezése után is fennmaradt a baráti kapcsolat.

Az I. r. és a IV. r. vádlott a 90-es évek közepén ismerkedtek meg egymással, közöttük szintén baráti kapcsolat alakult ki.

A III. r. és a IV. r. vádlottak 1997. júniusában ismerkedtek meg. 1997. augusztus 1-jétől együtt éltek, albérletben.

A III. r. vádlott 1991. április 6-án kötött házasságot az 1967-ben született sértettel. Életközösségük 1996. novemberében szakadt meg véglegesen, a III. r. vádlott elköltözött a sértettel közös tulajdonukban lévő lakásból. Az 1991. szeptember 6-án született gyermekük a sértett gondozásában maradt.

A III. r. vádlott a házassági bontóperben először lemondott a lakás használati jogáról, és a közös gyermekük gondozásáról. Később ezt a nyilatkozatát módosította, és a lakás használatának a megosztását, illetve azt kérte a bíróságtól, hogy fiát nála helyezze el. Közös megegyezés hiányában a bizonyítási eljárás elhúzódott, így a gyermek elhelyezéséről sem született bírósági határozat.

A III. r. vádlott 1997. szeptember 5-én az óvodából láthatásra vitte el albérleti lakásába a sértettel közös gyermeket, azonban őt a megadott időpontban édesapjához nem vitte vissza. A sértett előtt, és a bontóperben eljáró bíróság előtt is titokban tartotta a gyermek tartózkodási helyét.

1997 szeptemberében, ma már pontosan meg nem állapítható napon, a III. és IV. r. vádlottak megbízták F. L.-t, hogy a sértettet verje meg. A megbízás végrehajtásáért a IV. r. vádlott 120 000 forintot adott át. Kb. egy hónap múlva a megbízás teljesítéséért további 170 000 forintot adott át F. L.-nek, aki azonban egyik megbízást sem teljesítette.

A sértett ismerősei révén megtudta, hogy a III. r. vádlott melyik óvodába járatja gyermekét. 1997. október 29-én délután megpróbálta onnan elvinni a fiát, azonban az óvoda dolgozói által helyszínre hívott rendőrök, illetve a III. r. vádlott ebben megakadályozták.

A sértett 1997. december 19-én a reggeli órákban a kisfiával óvodába tartó III. r. vádlottól erőszakkal elvette a gyereket és ismerőse gépkocsijával a lakására vitte.

A III. r. vádlott nem tudott belenyugodni, hogy fia ismét a sértett gondozásába került, ezért az I., II. és IV. r. vádlottakkal gépkocsival a sértett lakásához mentek és a ház előtt várakoztak a gyermeket az óvodába vivő sértettre.

A sértett lakása ablakából felfigyelt a ház előtt várakozó III. r. vádlottra és a társaságában lévő személyekre, ezért telefonon segítséget kért a testvérétől, aki értesítette a rendőrséget.

A helyszínre érkezett rendőrök igazoltatták a vádlottakat a gépkocsit átvizsgálták, és az abban talált tőrkést lefoglalták. Ezután a vádlottak eltávoztak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!