Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2010.57 RENDBÍRSÁG KISZABÁSA

A meghatalmazás után két héttel a tárgyaláson felkészületlen védő úgy tekintendő, hogy "olyan állapotban jelenik meg, hogy eljárási kötelezettségeit nem képes teljesíteni", ezért rendbírsággal sújtható [Be. 69. § (2) bek., 161. § (1) bek.].

Az ügyben első fokon eljáró B. Megyei Bíróság IV. r., VI. r., VII. r, VIII. r. és IX. r. vádlottak meghatalmazott védőjének, dr. Sz. I. ügyvédnek az igazolási kérelmét elutasította és a védőt 200 000 forint rendbírsággal sújtotta. Rendelkezett arról, hogy a rendbírságot meg nem fizetés esetén 5000 forintonként egy-egy napi elzárásra változtatja át. A rendbírság kiszabása ellen a végzés kihirdetésekor azonnal bejelenthető fellebbezési jogot biztosított azzal, hogy annak a megfizetésre halasztó hatálya van.

A megyei bíróság a védőt azért sújtotta rendbírsággal, mert a 2010. január 26. napján tartott tárgyaláson bejelentette, hogy nem tudott felkészülni, ezért a tárgyalás elhalasztását kérte, ezzel a védői kötelezettségét megszegte. A védő indokait, mely szerint az előző meghatalmazott védőtől a nyomozati iratok másolatát csak a tárgyalás előtti napon kapta meg, azokat a terjedelmük miatt elolvasni nem tudta, igazolási kérelemnek tekintette és elutasította.

A végzés ellen a védő jelentett be fellebbezést a rendbírság kiszabása miatt, annak mellőzése végett.

Fellebbezését azzal indokolta, hogy felkészületlenségét a megyei bíróság tévesen tekintette rendbírság kiszabására alapot adó eljárási kötelezettség megszegésének. Álláspontja szerint ugyanis az ügyvédi törvényben körülírt megbízási jogviszonyra tekintettel csak a megbízó kifogásolhatja azt, ha a védelem teljesítménye alatta marad az általa elvártnak. Részéről mulasztás nem történt, mert csak 2010. január 22. napján - ami pénteki nap - kapta meg a megyei bíróság tájékoztatását arról, hogy a nyomozati iratokról kért másolatot csak illeték fejében bocsátja a rendelkezésére, mivel az előző védő már illetékmentesen megkapta. Ezt követően csak 2010. január 25. napján vette át az előző védőtől az iratokat személyesen és az 1000 oldalból a tárgyalásra a rövid idő miatt felkészülni nem tudott. A bíróságon történő irattanulmányozás lehetőségével korábban azért nem élt, mert más ügyekben tárgyalásai és egyéb elfoglaltságai voltak. Kitért arra, hogy a Be. 282. §-a és 283. §-a alapján a bíróságnak lehetősége lett volna a bejelentését a tárgyalás megkezdése eljárásjogilag megengedett akadályának tekinteni, de a tárgyalás elhalasztására vonatkozó kérelmét el is utasíthatta volna. Mindezek helyett csak egy napra halasztották el a tárgyalást, vagyis kérelme semmiképpen nem hiúsította meg a bírósági eljárás tervezett, ésszerű határidejét. Kifogásolta a rendbírság összegének meghatározásánál azt az indokolást, hogy korábban más ügyben is rendbírsággal sújtották.

A fellebbviteli főügyészség a megyei bíróság végzésének megváltoztatását és a pénzbírságra vonatkozó rendelkezés mellőzését indítványozta, álláspontja szerint a rendbírság alkalmazására megfelelő jogalap nem található.

Az ítélőtábla a fellebbezést alaptalannak ítélte, az ügyészi álláspontot nem osztotta.

Az ügyben 12 vádlott ellen folyik büntetőeljárás. A megyei bíróság 7 napra - 2010. január 26., 28., február 2., 4., március 2., 4., és 5. napjaira - tűzött ki folyamatos tárgyalást. Dr. Sz. I. ügyvéd 2010. január 11. napján 5 vádlott védelmére kapott meghatalmazást és már 2010. január 13. napján tudomást szerzett arról, hogy a korábbi védő a meghatalmazását felmondta, így az 5 vádlottnak ő az egyedüli meghatalmazott védője. Ugyanakkor ezen a napon megkapta a vádiratot és a tárgyalási napokra az idézést is. Ennek ellenére a bíróságtól csak 2010. január 21. napján kért az iratokról másolatot. Az ítélőtábla álláspontja szerint annak nincs jelentősége, hogy hogyan akarta, illetve tudta a nyomozati iratokról a másolatot beszerezni és annak sem, hogy az eltelt idő alatt milyen más elfoglaltsága volt, amiért az iratot a bíróságon nem tudta tanulmányozni. Amikor ugyanis a vádlottak védelmét elvállalta és meghatalmazást kapott, fel kellett volna mérnie, hogy milyen ügyről van szó és, hogy a tárgyalásra az adott körülmények mellett fel tud-e készülni. Nincs jelentősége annak sem, hogy az iratokról nem kaphatott illetékmentesen másolatot, hiszen a védői jogok gyakorlásának és kötelezettségek teljesítésének ez nem feltétele, annak pedig kizáró oka nem volt, hogy az iratokat illeték lerovása ellenében megkapja. A bíróság az iratokkal kapcsolatban részére minden tájékoztatást megadott, a megismerésükkel, a tárgyalásra felkészüléssel kapcsolatos jogainak gyakorlásában semmilyen formában nem korlátozta. Így kizárólag az ő önhibájából eredő mulasztásának tudható be, hogy a meghatalmazástól, vagyis 2010. január 11. napjától 2010. január 26. napjáig rendelkezésére álló két hét alatt a tárgyalásra nem készült fel.

Az Alkotmány 57. § (3) bekezdése rendelkezik arról, hogy a büntetőeljárás alá vont személyeket az eljárás minden szakaszában megilleti a védelem joga. Az erre vonatkozó jogirodalom és joggyakorlat alapján megállapítható, hogy e jog kiterjed a védő lelkiismeretes és hatékony tevékenységére is. Ennek felel meg a 11/2007. (III. 7.) AB határozatban, illetve az ebben felhozott további határozatokban annak kifejtése, hogy az Alkotmány rendelkezéseinek csak a működésében eredményes védelemhez való jog felel meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!