Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Veszprémi Törvényszék M.70010/2020/10. számú határozata munkaviszony megszüntetése tárgyában. [2012. évi I. törvény (Mt.) 28. § (7) bek.] Bírók: Király-Spengler Zsuzsanna, Pálfi Gabriella, Sidó Károly Csabáné

Veszprémi Törvényszék

25.M.70.010/2020/10/II.

A Veszprémi Törvényszék a dr. Fekets Róbert egyéni ügyvéd (felperesi jogi képviselő címe) által képviselt Felperes 1 (felperes 1 címe) felperesnek - a Dr. Cserich - Dr. Gyovai Ügyvédi Iroda (képviselő: dr. Cserich Zsolt ügyvéd, alperesi jogi képviselő címe) által képviselt Alperes 1 (alperes 1 címe) alperes ellen munkaviszony megszüntetése tárgyában indult perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek a törvényes levonásokkal terhelten felmondási időre járó távolléti díj különbözet jogcímén 308.270,- (háromszáznyolcezer-kettőszázhetven) forintot, kettő havi végkielégítés jogcímén 1.233.500,- (egymillió-kétszázharmincháromezer-ötszáz) forintot, mindösszesen 1.541.770,- (egymillió-ötszáznegyvenegyezer-hétszázhetven) forintot és ennek 2019. október 1. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes mértékű késedelmi kamatát, valamint 77.000,- (hetvenhétezer) forint perköltséget, továbbá az állam javára - az adóhatóság felhívására - 69.000,- (hatvankilencezer) forint eljárási illetéket.

Az ítélet ellen a közléstől számított 15 napon belül a Győri Ítélőtáblához címzett, de a Veszprémi Törvényszéknél benyújtható fellebbezésnek van helye, amelyet az elektronikusan kapcsolatot tartó fél elektronikusan, a nem elektronikusan kapcsolatot tartó fél írásban 3 példányban terjeszthet elő. A másodfokú eljárásban a jogi képviselet nem kötelező.

I n d o k o l á s

[1] A bíróság a felek nyilatkozatai, a csatolt iratok, valamint a felperes személyes meghallgatása alapján az alábbi tényállást állapította meg:

[2] A felperes 2013. szeptember 14. napjától 2018. január 31-ig az Munkáltató 1 (cím 1) munkáltatónál állt munkaviszonyban napi 8 órás munkaidőben. Munkavégzésének helye a munkáltató helységnév 1 telephelye volt, amely egyben az alperes helységnév 1 üzlete is volt, ahol értékesítő munkakörben dolgozott. Az Munkáltató 1 a helységnév 1 telephelyén 2018. január 31-én befejezte a működését, s ugyanezen a napon a felperessel megállapodott a munkaviszonya közös megegyezéssel való megszüntetésében. A felperes másnap, 2018. február 1. napján munkaviszonyt létesített az alperessel, változatlanul értékesítési képviselő munkakörre, munkavégzési helye pedig ugyanúgy az alperes telephelye maradt. A munkát változatlan feltételekkel, az üzletben maradó munkaeszközökkel folytatta tovább. Az alperes a helyiséget az Munkáltató 1-től átvette és tovább üzemeltette híradástechnikai üzletként. A munkaszerződés megkötésével egyidejűleg az alperes értesítette a felperest, hogy 2018. február 1-jei hatállyal a Alperes 1 üzlet bérezési és karrier rendszere alapján történt teljesítményértékelés szerint a felperes Arany fokozatba került besorolásra, amelyhez tartozó elismerő bérkiegészítése a következő értékelési időszakig havi 45.000,-Ft. Ez a besorolás már az Munkáltató 1-vel fennállott munkaviszonya idején is megillette.

[3] Az alperes a 2019. augusztus 31. napján kelt intézkedéssel a felperes 2018. február 1. napjától fennálló határozatlan idejű munkaviszonyát felmondással megszüntette. Felmondási idejét az Mt. 69. §, illetve az alperes kollektív szerződésének 7.1. pontja alapján 30 naptári napban állapította meg. A felperest 2019. szeptember 1. napjától szeptember 30-ig felmentette a munkavégzés alól, amely időre a távolléti díjat állapított meg részére. A felperes utolsó munkában töltött napja 2019. augusztus 31. volt.

[4] A felperes a törvényes határidőben benyújtott keresetlevelében kérte annak megállapítását, hogy az Munkáltató 1, mint átadó munkáltató jogutódja az alperes, mint átvevő munkáltató, valamint annak megállapítását is, hogy az Munkáltató 1-nél 2013. szeptember 14-én kezdődő munkaviszonya 2019. szeptember 30. napjáig jogfolytonos. Ennek megfelelően módosított keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 45 nap felmondási időből a fennmaradó 15 nap felmondási időre járó bruttó 230.142,-Ft távolléti díj, valamint két hónap távolléti díjnak megfelelő összegű végkielégítés bruttó 1233. 500,-Ft összegben történő kifizetésére. Keresete indokaként arra hivatkozott, hogy álláspontja szerint az Munkáltató 1 és az alperes között jogutódlásra került sor, figyelemmel arra, hogy igazolhatóan ugyanazt a munkát ugyanabban a munkakörben, ugyanazon telephelyen és nyitvatartás mellett és ugyanazon előírások betartásával, eszközökkel, ügyfélkörrel végezte az alperesnél, mint az Munkáltató 1-nél. Érvelése szerint a 2001/23/EK irányelve és az Mt. 36. § (1) bekezdés alapján munkáltató személyében bekövetkező változásnak, jogutódlásnak minősül, ha jogi ügylet alapján olyan gazdasági egységet adnak át, amely megtartja identitását, azaz az erőforrások olyan szervezett egysége marad, amelynek célja, hogy a korábbi gazdasági tevékenységet folytassa. A perbeli esetben épp erre került sor, mivel az alperes tisztában volt azzal, hogy korábban a partnerénél az Munkáltató 1-nél végezte felperes a munkáját a helységnév 1 üzletben, amely ugyanaz a munka volt, amelyet később az alperes számára is végzett. Mindezt elismerve nem kötött ki az alperes próbaidőt a munkaviszony létesítésekor és meghagyta az arany szintű fokozatú bérkiegészítését is.

[5] Az alperes elsődlegesen alaki védekezést terjesztett elő és kérte az eljárás megszüntetését. Meglátása szerint a felperes keresete a munkaviszony közös megegyezéssel való megszüntetését támadta, s annak érvénytelensége megállapítását kérte, illetőleg a munkaszerződésnek a munkaviszony kezdetét megállapító rendelkezése érvénytelenségét állította. Azonban a felperes elmulasztotta az Mt. 28. § (7) bekezdése szerinti megtámadási határidőt. A munkaszerződést 2018. december 29-én írták alá, s a felperes sem a megtámadásra nyitva álló szubjektív 30 napos, sem pedig a 6 hónapos határidőn belül nem élt a megtámadás jogával. Erre tekintettel a kereset benyújtásával elkésett.

[6] Hivatkozott arra is, hogy a felperes az alperesi felmondást 2019. július 15-én vette át, a keresetlevelet pedig 2020. március 18-án nyújtotta be, így elmulasztotta az Mt. 287. § (1) bekezdése szerinti keresetindítási határidőt, amelyre figyelemmel a keresetlevelet a Pp. 176. §-a alapján vissza kellett volna utasítani. Miután ez nem történt meg, kérte az eljárásnak a Pp. 240. § (1) bekezdés a) pontja alapján történő megszüntetését.

[7] Érdemben arra hivatkozva kérte a kereset elutasítását, hogy az alperes nem munkáltatói jogutódja az Munkáltató 1-nek. A munkaviszony megszüntetésekor a felperes minden őt megillető juttatást megkapott.

[8] Hivatkozott az Európai Unió Bíróságának gyakorlatára, s a 2001/23/EK irányelvre, amely szerint a munkajogi jogutódlás akkor valósul meg, ha a kérdéses gazdasági egység az átadást követően megőrzi az identitását. Ennek során az úgynevezett Spijkers kritériumokat kell vizsgálni. Ennek értelmében az Munkáltató 1 és az alperes között a felperes foglalkoztatására vonatkozóan megállapodás nem jött létre. Az Munkáltató 1 által végzett tevékenység közvetítői tevékenység volt, azaz a megbízó szolgáltatásaival kapcsolatban látott el közvetítői tevékenységet, majd azt követően a felperes az alperes szolgáltatásainak értékesítését végezte, tehát a két jogviszony teljesen eltérő, más tartalmú volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!