Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.10061/2008/3. számú határozata felmondás jogszerűsége (RENDKÍVÜLI felmondás jogszerűsége) tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 96. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Tallián Blanka, Tálné dr. Molnár Erika

Mfv.I.10.061/2008/2.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Sőregi Zoltán ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Fóris Kálmán ügyvéd által képviselt alperes ellen rendkívüli felmondás jogszerűsége megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Kaposvári Munkaügyi Bíróságnál 2.M.75/2007. szám alatt megindított és másodfokon a Somogy Megyei Bíróság 3.Mf.21.293/2007/2. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Somogy Megyei Bíróság 3.Mf.21.293/2007/2. számú ítéletét hatályon kívül helyezi, a Kaposvári Munkaügyi Bíróság 2.M.75/2007/6. számú ítéletét megváltoztatja, és megállapítja, hogy a felperes 2007. január 18-án kelt rendkívüli felmondása jogszerű. Az anyagi jogkövetkezmények tekintetében a Kaposvári Munkaügyi Bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasítja.

I n d o k o l á s :

A Kaposvári Munkaügyi Bíróság 2.M.75/2007/6. számú ítéletével elutasította a felperes keresetét, amelyben a 2007. január 18-án kelt rendkívüli felmondása jogszerűségének megállapítását, és a rendes felmondás esetére járó juttatások megfizetését, továbbá az alperesnek a munkáltatói igazolások kiadására kötelezését, a vállalkozási szerződés alapján kapott jutalék átlagkeresetbe beszámítását, és kéthavi jutalék megfizetését kérte.

Az ítéleti tényállás szerint a felperes kirendeltségvezető munkakörben dolgozott az alperes b-i kirendeltségénél. A tulajdonosváltás után az alperes új ügyvezetője válságmenedzselést hajtott végre, és ennek keretében a felperest 2006. december 18-ától 44 munkanapra kirendelte a b-i székhelyen történő munkavégzésre azzal, hogy az új munkavégzési helyen a munkáltató átirányítása alapján logisztikai feladatokat kell ellátnia. A felperes 2007. január 18-án rendkívüli felmondással élt, melyet azzal indokolt, hogy az alperes a munkaszerződését csak közös megegyezéssel módosíthatta volna, az átirányítás csak a munkakört érintheti, a munkavégzési hely egyoldalú megváltoztatására nincs mód. A felperes hivatkozott az életkorára is tekintettel őt ért aránytalan sérelemre, mivel az áthelyezése a családtól elszakítását, és naponta több mint 100 km-es utazási távolságot jelentett.

A munkaügyi bíróság az Mt. 83/A. § (1)-(3) bekezdései és a 105. § (1) bekezdése alapján megalapozatlannak találta a felperesi jognyilatkozatot, megítélése szerint az alperes megjelölt intézkedései megfeleltek a törvénynek, az intézkedést az alperes rossz gazdasági helyzete indokolttá tette, a barcsi munkavégzési helyre történt átirányítás a gépkocsival, jogosítvánnyal rendelkező felperes számára, figyelemmel családi körülményeire, nem jelentett aránytalan terhet. Megállapította, hogy az alperes a költségeket megtérítette volna, és a felperest a jogszabályban előírt határidő letelte után az eredeti munkakörében foglalkoztatta volna tovább, bár e körülményekről a felperes nem tudhatott, hiszen az intézkedést nem fogadta el.

A munkaügyi bíróság megállapítása szerint a felek között korábban kereskedelmi üzletkötésre létrejött és az alperes által 2006. november 28-án felmondott vállalkozói szerződés a felperes által sem vitatottan színleltnek minősült, az alperes az annak alapján járó jutalékot megfizette, e szerződés felmondása után már nem végzett munkát, így további juttatásra nem tarthat igényt.

A felperes fellebbezése alapján eljárt Somogy Megyei Bíróság 3.Mf.21.293/2007/2. számú ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta azzal, hogy a 15 napos joggyakorlási határidő elmulasztása miatt elkésettnek találta a felperesi rendkívüli felmondást. Az emiatt jogellenes jognyilatkozat érdemi vizsgálatát ezért szükségtelennek tartotta.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és a kereseti kérelmének helyt adó határozat hozatalát, másodlagosan a bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte, mivel álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti az Mt. 3. § (1)-(3) bekezdéseit, 97. § (2) bekezdését, 102. § (3) bekezdés a) és b) pontját, 105. § (4) bekezdését, 83/A. § (2)-(3) bekezdését, 75/A. §-át, a Pp. 213. § (1) bekezdését, 149. §-át, 225. §-át, 252. § (2) bekezdését, továbbá a 2003. évi XCII. törvény (Art.) 1. § (7) bekezdését. Tévesnek tartotta a megállapított tényállást, a B-ra berendeléskor ugyanis az ügyvezető és a kereskedelmi igazgató közölte, hogy nem tartanak igényt a munkájára, és a közös megegyezéses megszüntetés visszautasítása miatt került sor az átirányításra és a kiküldetésre. Sérelmezte annak értékelése elmaradását, miszerint a munkáltató a kifogásolt foglalkoztatása semmilyen feltételét nem közölte, továbbá az oda-vissza több mint 300 kilométeres utazás életkorára tekintettel aránytalanul súlyos terhet jelentett a számára. A perben bizonyította, hogy a munkakörét már a szabadsága alatt meghirdette az alperes, és a kiküldetés csupán ürügy volt az eltávolítására. Vitatta a rendkívüli felmondása elkésettségére vonatkozó jogerős ítéleti álláspontot, ugyanis 2006. december 19-én még nem volt abban a helyzetben, hogy meg tudja ítélni az alperes döntését, egyeztetést kezdeményezett, s miután az alperes kitérő és elutasító válaszokat adott, kénytelen volt rendkívüli felmondással élni. Nem értett egyet azzal sem, hogy a vállalkozási szerződés alapján fizetett jutalékot az eljárt bíróságok nem tették az átlagkeresete részévé.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelemmel nem élt.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. § (1) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!