A Legfelsőbb Bíróság Bfv.498/2008/18. számú határozata testi sértés bűntette (ÉLETVESZÉLYT okozó testi sértés bűntette) tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 16. §, 166. §, 170. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 426. §] Bírók: Belegi József, Mészár Róza, Szabó Péter
Kapcsolódó határozatok:
Debreceni Törvényszék B.415/2006/31., Debreceni Ítélőtábla Bf.641/2007/3., *Kúria Bfv.498/2008/18.*
***********
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA
Bfv.I.498/2008/18.szám
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, 2009. évi március hó 10. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő
v é g z é s t:
Az életveszélyt okozó testi sértés bűntette miatt a terhelt ellen folyamatban volt büntetőügyben a Debreceni Fellebbviteli Főügyészség által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság 5.B.415/2006/31. számú ítéletét és a Debreceni Ítélőtábla Bf.III.641/2007/3. számú ítéletét hatályában fenntartja.
A felülvizsgálat során felmerült 7.800 (hétezer-nyolcszáz) Ft bűnügyi költséget az állam viseli.
A végzés ellen fellebbezésnek, újabb felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.
I n d o k o l á s:
A Hajdú-Bihar Megyei Bíróság a 2007. október 3-án kihirdetett 5.B.415/2006/31. számú ítéletével a terheltet életveszélyt okozó testi sértés bűntette, továbbá életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérlete miatt, halmazati büntetésül 5 év börtönbüntetésre, és 5 év közügyektől eltiltásra ítélte, és kényszergyógyítását is elrendelte. Az általa előzetes fogvatartásban töltött időt a szabadságvesztésbe beszámította. Rendelkezett bűnjelek elkobzásáról, illetve kiadásáról, és kötelezte a terheltet a felmerült bűnügyi költség viselésére.
A megállapított tényállás szerint a terhelt az általános iskola 8 osztályát végezte el. Közhasznú munkásként minimálbérben részesül. Nős, három kiskorú - állami nevelésben lévő, lakásotthonban élő - gyermeke van. Felesége 34.000 Ft szociális segélyben részesül. Vagyontalan. A terhelt elítélésére ez ideig három alkalommal került sor. Legutóbb a Debreceni Városi Bíróság 37.B.1017/1991/23. számú ítéletével jogtalan elsajátítás vétsége miatt 3 hónap börtönbüntetésre ítélte, amelyet 1992. november 10-én töltött ki.
A terhelt nem kóros elmeállapotú személy, de akaratgyenge, megfelelő tartással nem rendelkezik. Érzelmileg színtelen és indulat-labilis személyiség, morális és jellembeli gyengeségek jellemzik. Alkoholista, elvonó kezelése szükséges és indokolt.
A terhelt és a sértett 1989-ben kötött házasságot. Utolsó közös lakhelyük a terhelt szüleinek tulajdonában álló családi házban volt. Házasságukból négy gyermek született.
Mindketten italozó életmódot folytattak. Ittas állapotban gyakran került sor közöttük nézeteltérésekre, veszekedésre. Gyermekeik gondozását, nevelését elhanyagolták, emiatt a gyámhivatal előbb védelembe vette, majd 2003-ban lakásotthonban helyezte el a gyermekeket.
A terhelt és a sértett között kialakuló konfliktushelyzetek hosszú időn keresztül nem vezettek különösen súlyos, erőszakos bűncselekményhez, ugyanakkor előfordult, hogy a terhelt a feleségét megpofozta.
I. 2005. november 6-án a terhelt alkalmi munkavégzés közben alkoholt fogyasztott ittas állapotban érkezett haza. Felesége ekkor már otthon tartózkodott, napközben ő is alkoholt fogyasztott. Ezután a terhelt és a sértett tovább italozott a náluk tartózkodó ismerősükkel. Nevezett eltávozása után ismételten vita alakult ki közöttük, amelynek eredményeként a terhelt ideges, felindult állapotba került. A sértettet az arcán megütötte, majd pedig felvett egy 19 cm összhosszúságú, 9 cm pengehosszúságú kést és azzal közepes erővel, a kést félkörívben mozgatva, balról jobbra irányuló mozdulattal a sértett mellkasának jobb oldala felé csapott. Ennek során a kés a mellkasba fúródott.
Ekkor érkezett haza a leányuk, aki látta, hogy a terhelt fekszik az ágyon, az anyja pedig vérzik. Értesítette az Országos Mentőszolgálatot, amely a sértettet a Sebészeti Klinikára szállította.
A sértett a mellkasfél jobb oldalának szúrt sérülését és a szívburok szúrt sérülését szenvedte el, amelynek eredményeként a szívburokban vérgyülem keletkezett. Az arculütés következtében a járomcsont bevérzése és bal kötőhártya alatti bevérzés jött létre.
A szúrás hátrafelé jobbról balra irányult, a szúrcsatorna hossza kb. 10 cm volt. A sérülés gyógytartama 8 napon túli, ténylegesen 4-6 hét. A bevérzéses zúzódásos sérülések gyógytartama 4-5 napot tett ki.
A sértett sérülése életveszélyes jellegű volt, azonban tényleges életveszélyes állapot nem alakult ki.
II. A fenti cselekmény miatt folyt a büntetőeljárás a terhelt ellen, amikor 2006. szeptember 7-én ismételten tettlegesség alakult ki a házastársak között. Ezen a napon a terhelt testvére tartózkodott a családnál és valamennyien szeszes italt fogyasztottak. A terhelt testvére súlyosan ittas állapotba került, ezután lefeküdt aludni.
A házastársak a szeszes ital hatására ismét veszekedni kezdtek. Ekkor az udvaron tartózkodtak, és késsel étkeztek. A vita hevében a terhelt a nála lévő 17,4 cm pengehosszúságú késsel, közepes erővel a jobb mellkas tájékon a hónaljárok közelében megszúrta feleségét. Ezt követően visszatért a lakásukba és lefeküdt aludni. A sértett az utca fele indult, majd összeesett, közben kiabálta, hogy "Cs. megszúrt." A lakóházzal szemben beszélgető P. M. és E. J-né észlelték az állapotát, ők kértek segítséget, így került sor kórházba szállítására, ahol műtétet hajtottak végre a sértetten.
A szúrástól a sértett a jobb oldali hónaljárok alatt a középső hónaljvonalban szenvedett nyitott V alakú 2-3 cm-es sérülést. A szúrcsatorna áthaladt a mellkason, lefutásában sértette a széles hátizom rostjait, melyből verőeres vérzés indult. Az áthatoló szúrás eredményeként lég- és vérmell alakult ki. A sérülések közvetlenül életveszélyesek voltak, a sértett életét az orvosi segítségnyújtás mentette meg.
Az ítélet ellen - amelyet az ügyész tudomásul vett - a terhelt és védője fellebbezett a terheltnek a tényállás II. pontja alatti cselekmény vádja alóli felmentése, és a büntetés enyhítése érdekében.
A fellebbviteli főügyészség részbeni megalapozatlanság miatt bizonyítás elrendelését, annak eredményeként a tényállás I. pontja alatti cselekmény emberölés bűntettének kísérleteként minősítését, egyebekben az ítélet helybenhagyását indítványozta, azzal, hogy súlyosítási tilalom folytán a büntetés emellett sem súlyosítható.
A Debreceni Ítélőtábla a 2008. február 14-én meghozott Bf.III.641/2007/3. számú ítéletével az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, és a terhelt cselekményeit 2 rb. a Btk.170.§-ának (1) bekezdésében meghatározott, és az (5) bekezdés I. fordulata szerint minősülő - befejezett - életveszélyt okozó testi sértés bűntettének minősítette. A terhelt előzetes fogvatartásának adatait és a felmerült bűnügyi költség összegét helyesbítette. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. A terhelt által előzetes letartóztatásban töltött időt továbbfolyóan beszámította, és kötelezte további 18.600 Ft bűnügyi költség megfizetésére.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!