A Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.176/2012/28. számú határozata felmondás jogellenességének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 213. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 4. §, 89. §]
DEBRECENI KÖZIGAZGATÁSI ÉS MUNKAÜGYI BÍRÓSÁG
3.M.176/2012/28. sorszám
A ... Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a Dr. Nagy Tibor ügyvéd által képviselt felperesnek - Dr. Karsay Sándor ügyvéd által képviselt alperes ellen felmondás jogellenességének megállapítása és anyagi követelések iránt indított perében meghozta az alábbi:
Közbenső ítéletet:
A bíróság megállapítja, hogy a 2012. február 14. napján kelt alperesi rendes felmondás jogellenes.
A közbenső ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a ... Törvényszékhez címzett, de a ... Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál írásban, 3 példányban előterjesztendő fellebbezésnek van helye.
Tájékoztatja a bíróság a feleket, hogy a másodfokú bíróság az ítélet ellen irányuló fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, a felek azonban tárgyalás tartását kérhetik, ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték megfizetésére vonatkozik, a fellebbezés csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.
A felek a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását kérhetik.
Indokolás
A bíróság a peres felek nyilatkozatai, a becsatolt és beszerzett okiratok tartalma, P.I., P.K., Sz.G., É.M. tanúk vallomása alapján az alábbi tényállást állapította meg:
A felperes 1981. október 24. napján került alkalmazásba a D. település, ... szám alatti lakásszövetkezet - alperes - jogelődjénél a ... Lakásfenntartó Szövetkezetnél. Az alperes a felperest házfelügyelői munkakörben alkalmazta ténylegesen a D. település, ... szám alatti társasházban.
A házfelügyelői munkaszerződés 1992. július 15. napján került aláírásra azzal, hogy a házfelügyelői szerződés 2. pontja szerint a felperes munkaviszonyának kezdete 1981. október 24. napja.
A munkaszerződés 4. pontja rögzítette azt, hogy a felperes munkabére a mindenkori minimálbér+20 %-a, melyet a lakásszövetkezet vezetése minden évben az infláció mértékének megfelelően emel. A dolgozót munkabérén és szolgálati lakás juttatáson túlmenően megilleti étkezési hozzájárulás, védőruha (cipő, melegítő, csizma), tisztálkodószer juttatás. Ennek mértékét a vezetőség határozza meg. A munkaszerződésben ezen juttatások pontos mértéke meghatározásra nem került. Vezetőségi határozat az étkezési hozzájárulások, a védőruha és a tisztálkodószer juttatásáról a fennálló munkaviszony időtartama alatt az iratok között nem lelhető fel.
Az alperes korábbi szövetkezeti elnöke, É.M. 2009. évben leváltásra került, ezt követően a jelenlegi szövetkezeti elnök, Sz.A. lett.
Sz.A. szövetkezeti elnök a felperes részére étkezési hozzájárulást, védőruha juttatást nem nyújtott, valamint a minimálbért fizette csupán a felperes részére, munkaszerződés módosítás a felek között nem jött létre.
A felperes munkaszerződése szerint havi munkaideje havi 176 óra, munkaidő beosztása a tevékenységi jegyzékben foglaltaknak megfelelően alakul, ezt a szerződés 5. pontja rögzítette, valamint rögzítette azt a tényt is, hogy egy pihenőnap illeti meg, amely a szombati nap.
A munkaszerződés, a munkaszerződés 7. pontja szerint az okirat mellékletét képező munkaköri leírás és feladat-meghatározás szerinti tevékenység elvégzésére köteles a felperes, melynek ellenőrzését a lakásszövetkezet elnöke, az általuk kijelölt személy végzi.
A munkaszerződés mellékletét a felügyelői tevékenységi jegyzék képezte, mely szabályozta és meghatározta tulajdonképpen az alperes munkaköri kötelezettségeit, ezen a tevékenységi jegyzéken, melynek kelte 1992. július 15. napja, csak a felperes aláírása található. Az általános kötelezettsége az épületen belüli környezet, rend biztosítása, az épület állagában, központi berendezéseiben jelentkező meghibásodások és károk haladéktalan jelentése, egyszerűen elhárítható meghibásodások javítása, a központi és önkormányzati jogi szabályozásoknak megfelelően az épület fellobogózása, díszítése, leltári ív szerint átadott épületfelszerelési és berendezési tárgyak megőrzése, üzemképes állapotban tartása, javításának megrendelése, a lakásszövetkezet egyidejű értesítése mellett.
A 2. pont rögzíti a takarítási feladatokat, a naponta, hetente, valamint a szükség esetén történő takarítási folyamatokat, továbbá a felvonókezelői feladatokat is.
A felperes a hétvégi liftügyeletre vonatkozó kötelezettségére bejelentést tett 2001. augusztusában,- melyet jól látható helyre kifüggesztett-, mely szerint hétvégén liftügyelet nincs. A 2001. október 26. napján kelt feljegyzés szerint a felügyelő bizottság, B.A. felvonókezelőt bízta meg a hétvégi liftügyelettel, továbbá elhatározták a riasztójelző-vonal bekötését. A felperes munkaszerződése ekkor sem került módosításra, munkabére a továbbiakban is a munkaszerződés szerinti minimálbér+20 % maradt. A munkaszerződés nem tartalmaz olyan kikötést, hogy a 20 % az a liftügyelethez tapadó többletjuttatás volna.
Sz.A. 2009. június 10. napján vette át az alperesi szövetkezet irányítását, akkor felvetette, hogy a felperes vállalkozásban csinálja a takarítást, illetőleg munkaszerződését 4 órára csökkentsék le, továbbá vonják meg tőle a minimálbér 20 %-át, az étkezési juttatást, illetőleg a védőruha, a tisztálkodószer juttatást. 2009. júliusától ekként egyszemélyi döntési jogkörében nem fizette ki az étkezési hozzájárulását, a védőruha juttatását és a tisztálkodószer juttatást sem a felperes részére, valamint 2010. januárjától a felperesnek csak a minimálbért fizette ki, továbbá meghatározta azt a felperes részére, hogy a munkaideje reggel 6 órától délután 14 óráig tart. Ezen intézkedéseket követően a munkaszerződése a felperesnek módosításra nem került.
2009. szeptember 22-én feljegyzés készült, melyen jelen voltak az alperesi ügyvezető elnök, Cs.K.-né, N.Z.-né és Sz.J. felügyelő bizottsági tagok, ezen feljegyzés tanúsága szerint az alperesi ügyvezető már ekkor felajánlotta felperesnek, hogy a munkaviszonyát szüntessék meg és vállalkozóként takaríthat tovább, illetőleg, hogy felmondással szüntessék meg a munkaviszonyát, azonban a feljegyzés rögzíti azt, hogy erre vonatkozóan pénz a rendelkezésre nem áll. A feljegyzéshez Sz.J. felügyelő bizottsági tag észrevételei kerültek rögzítésre, melynek második oldala tartalmazza azt, hogy "Hogy lehet alkalomszerűen szétnézni a konténertárolóban és melyek azok a közös helyiségek, ezekhez kinek van vagy kellene lenni kulcsnak, amivel meg lehetne még fogni a gondnokot".
Az alperes 2010. május 27. napján megtartott közgyűlés 4. napirendi pontja a házfelügyelői munkakör módosítása volt. A közgyűlési jegyzőkönyv tanúsága szerint az alperesi ügyvezető elnök javaslatot tett a a házfelügyelői munkakör módosítására, takarékosság miatt, tekintettel arra, hogy évekkel ezelőtt a felperes írásban lemondott a liftügyelet ellátásáról, a 20 % ügyeleti pótlékot továbbra is fizettek részére,előadta továbbá, hogy az ügyeleti pótlékot 2010. január 1-től nem fizeti ki a szövetkezet. Továbbá javasolta, hogy 2010. július 1-től szüntesse meg a közgyűlés a házfelügyelői munkakört és az ingyen lakhatást. A takarítást a továbbiakban vállalkozóval végeztesse el, a lakáshasználat után számoljon fel bérleti díjat. Ezt követően a határozatképes közgyűlés a ... számú határozatot meghozta, mely szerint határozott a házfelügyelői munkakör megszüntetéséről, a takarítás vállalkozásba adásáról és a lakásszövetkezet tulajdonában lévő lakás használata után bérleti díj felszámításáról.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!