Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2001.9.437 I. A bank üzletszabályzatának azt az előírását, hogy a bank tevékenysége során mindenkor az ügyfél érdekének figyelembevételével, a banktól elvárható gondossággal köteles eljárni, a felek közötti egyéb jogviszony sajátosságait figyelembe véve kell értékelni [Ptk. 249. §, 322. §, 474. § (2) bek., 479. § (1) és (3) bek., 529. §].

II. A külföldi jog alkalmazhatóságának megállapítása körében vizsgálandó szempontok [1979. évi 13. tvr. 24. §, 30. § (1) bek., Pp. 22. §, 23. §].

III. A gazdálkodó szervezet ügyvezetőjének tanúvallomása nem minősül a fél olyan nyilatkozatának, amelylyel kapcsolatban a Pp. 66. §-a (2) bekezdésének alkalmazására kerülhetne sor. Azt a bizonyítékok értékelése körében kell figyelembe venni [Pp. 3. §, 4. §, 66. § (2) bek.].

Az I. P. Kft. megbízásából a felperes mint lízingbe vevő és a C.-L. GmbH mint lízingbeadó között 1991-ben két lízingszerződés jött létre. A lízing tárgya egy regranuláló és egy műanyagpohár-gyártó gépsor volt. A szerződésben végfelhasználóként az I. P. Kft.-t jelölték meg. Az alperes a felperes megbízása alapján mind a két lízingszerződéshez a törlesztőrészletek biztosítására devizagaranciát bocsátott ki a C.-L. GmbH kedvezményezett javára. Az alperes a bankgarancia kibocsátása iránt a megbízást úgy fogadta el, hogy az I. P. Kft. felhasználó megbízása alapján az alperes javára az OKHB. forint-bankgaranciát vállalt. A felperes mind a két lízingszerződés első részletét kifizette, a további részleteket azonban - a felhasználó nem fizetésére hivatkozva - a felperes nem teljesítette.

A C.-L. GmbH lízingbeadó cég a lízingszerződésből eredő összes jogait és kötelezettségeit az alperesre ruházta, az alperes pedig ezeket az igényeket az OKHB-re ruházta át a felperessel szemben fennálló - a bankgarancia teljesítéséből eredő - követelésével együtt. A C.-L. GmbH ezzel egyidejűleg visszaadta az alperesnek a devizagaranciát, az alperes pedig az OKHB-nek a forintgaranciát.

A felperes módosított keresetében kártérítés címén 2 784 223 DEM forint-ellenértéke és annak késedelmi kamata megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Álláspontja szerint az alperes nem a saját üzletszabályzatában írtaknak megfelelően járt el, illetve megszegte a Ptk. 4. §-ának (1) és (4) bekezdésében foglaltakat, továbbá szerződésszegést valósított meg a bankgarancia biztosításával kapcsolatos megbízási szerződés vonatkozásában. A közöttük fennálló bankszámlaszerződés és a bankgaranciával kapcsolatos megbízási szerződés figyelembevételével nem a felperes érdekeinek megfelelően járt el, egyebek között akkor, amikor az OKHB-val szemben nem lépett fel, és amikor a lízingszerződésből eredő jogokat az OKHB-ra engedményezte. Mindezzel a felperesnek kárt okozott.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes keresetét elutasította, és a felperest perköltség megfizetésére kötelezte.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felek a lízingszerződések 14. és 15. pontjában lehetővé tették a lízingszerződésből származó jogok és kötelezettségek átruházását. Ezért a felperes érvelését - amely szerint az alperes a közöttük fennálló megbízási szerződést megszegte, amikor a felperes értesítése nélkül tárgyalt a lízingbeadóval és megszerezte a lízingszerződésből eredő lízingbeadói jogokat - az elsőfokú bíróság egyrészt a lízingszerződés 14. és 15. pontjában foglaltak alapján, másrészt azért nem fogadta el, mert a felperes nem bizonyította, hogy ezáltal őt kár érte. A lízingelt gépsorokat ugyanis a felhasználótól a felperes megkapta, azokat a külföldi gyártó cégnek felújításra visszaküldte. Célja, hogy a gépsorok visszaérkezése után azok felől tulajdonosként rendelkezzen. Az elsőfokú bíróság utalt arra is, hogy a felperes a maradványérték kifizetése előtt már tájékozódott az alperesnél, ezért annak következményeit, hogy a maradványértéket a C.-L. GmbH-nak kifizette, neki kell viselnie.

A felperes fellebbezése folytán eljáró Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, és a felperest perköltség és az illetékfeljegyzési joga folytán le nem rótt eljárási illeték megfizetésére kötelezte.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság kifejtette, hogy a felperes keresetének a megbízási típusú bankszámlaszerződés megszegésével kapcsolatos kártérítési igénye alaptalan. Rámutatott arra, hogy az alperes üzletszabályzata minden szerződésre irányadó, kivéve, ha az másként rendelkezik. Az üzletszabályzat szerint a bank üzleti tevékenysége során mindenkor az ügyfél érdekének figyelembevételével, a banktól általában elvárható gondossággal jár el. Azt azonban, hogy a banknak milyen kötelezettségei vannak az üzleti kapcsolat alapján, mindig az adott szerződés feltételei határozzák meg.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság a perbeli szerződéses konstrukciót vizsgálva arra a következtetésre jutott, hogy téves a felperesnek az a jogi álláspontja, amely szerint az alperes szerződéses kötelezettsége arra vonatkozott, hogy a forintgaranciából eredő követelést a felperes javára az ő érdekében érvényesítse. A felperes előadásából kitűnően ugyan a felperes olyan szerződéses viszonyt kívánt teremteni, amely a fizetési kötelezettség alól mentesíti, tehát biztosítja azt, hogy ha a felhasználó nem fizet, helyette a bank fog teljesítenie, és megtérítési kötelezettsége csak a felhasználónak lesz. A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság megítélése szerint azonban a szerződések nem ezzel a tartalommal jöttek létre. A felperes lízingbevevőnek mint bizományosnak - aki ugyan a megbízója javára, de a saját nevében szerződött - a külföldi féllel szemben fizetési kötelezettsége keletkezett. A külföldi fél az iratokból kitűnően csak azzal a feltétellel kötötte meg a lízingszerződést, ha a felperes a fizetési kötelezettsége teljesítését egy bank által garantálja.

Ilyen előzmények után a felperes megbízta az alperest a devizagarancia elvállalásával. Az alperes a kibocsátott bankgaranciában (devizagaranciában) azt vállalta, hogy a felperes nem fizetése esetén a külföldi fél - a lízingbeadó - felszólítására fizetni fog. A bankgarancia kiadásával tehát az alperes bank és a lízingbeadó külföldi fél között jött létre jogviszony, a külföldi fél volt a bankgarancia kedvezményezettje, ő volt jogosult az alperest a bankgaranciából eredő fizetési kötelezettsége teljesítésére felhívni. A bankgarancia kibocsátásával az alperes - a Ptk. 249. §-ában foglaltakból következően - nem a lízingszerződés alapján a felperest terhelő fizetési kötelezettséget vállalta el, hanem a külföldi lízingbeadó kockázatát szüntette meg azzal, hogy a felperes nem fizetése esetén devizában történő teljesítést vállalt a lízingbeadó részére. A megbízó, mivel a garanciának harmadik személy a kedvezményezettje, a bankgarancia körében nem utasíthatja a megbízott bankot, és a megbízott bank nem lehet tekintettel a megbízó érdekeire, mivel a garancia a bank önálló kötelezettségvállalása. A kedvezményezett viszont nem köteles a garanciát igénybe venni. Lehet, hogy erre sor sem kerül, mert az alapjogviszony adósa fizet. A garancia az adós fizetési kötelezettségén nem változtat, vagy a jogosultnak kell teljesítenie, vagy ha a garantőr fizet, akkor ezt meg kell térítenie.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!