Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2013.7.192 I. A felszámolás tartama alatt keletkezett és az adós felszámolás hatálya alá eső vagyonából történő pénzbeli kielégítést magában foglaló, munkaviszonyból (annak megszüntetéséből) eredő jogviták elbírálására, a Cstv. 38. § (3) bekezdése alapján, a felszámolást lefolytató bíróság rendelkezik kizárólagos hatáskörrel [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 38. § (3) bek., 51. § (1) bek.]

II. A felszámoló intézkedése ellen a felszámoló téves tájékoztatásában megjelölt 30 nap alatt benyújtott kifogást nem lehet elkésettnek tekinteni. A kifogás benyújtására megállapított 8 napos, elévülési jellegű határidő elmulasztása, a téves tájékoztatás miatt, kimentettnek minősül [1992. évi XXII. tv. (régi Mt.) 202. § (1) bek., Pp. 123. §, 349. § (1) bek.].

A Kormány 4/2012. (I. 30.) Korm. rendeletében az adós gazdálkodó szervezetet stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetnek minősítette a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (továbbiakban: Cstv.) 65. §-a alapján, azzal hogy reá vonatkozóan a Cstv. 65-67. §-át és ezen túlmenően a Cstv. 68-70. §-át is alkalmazni kell.

A törvényszék a 2012. február 1-jén előterjesztett kérelem alapján a 2012. február 14-én jogerőre emelkedett végzésével elrendelte az adós felszámolását, melynek Cégközlönyben történő közzétételére - amely egyben a felszámolás kezdő időpontja - 2012. február 14-én került sor.

2012. május 14-én érkezett a felszámolási eljárást lefolytató bírósághoz a jelen ügyben 114 hitelező kifogása, melyben a felszámolónak a munkaviszonyuk megszüntetését közlő nyilatkozatában foglaltakat sérelmezték, jogszabálysértésre hivatkozással. Előadták, hogy pilóta munkakörben dolgoztak az adósnál. A felszámolás megindulása után a felszámoló rendes felmondással megszüntette a munkaviszonyukat. A felmondási idő megállapításánál és a végkielégítés mértékének meghatározásánál a felszámoló minden esetben az ügyben irányadó, a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (továbbiakban: Mt.) rendelkezéseit vette figyelembe. Tájékoztatta a munkavállalókat arról, hogy a felmentési időre járó átlagkeresetet, végkielégítést, az éves szabadságból igénybe nem vett arányos rész távolléti díjjal történő megváltását a társaság felszámolás körébe tartozó vagyonából, annak erejéig, mint munkaviszonyból származó igényt, a kielégítési sorrend figyelembevételével fogja kifizetni.

A felmondás tartalmazta a következőt: "Amennyiben az intézkedésemet sérelmesnek tartja, a kézhezvételtől számított 30 napon belül keresettel élhet az Mt. 199. és 202. §-ainak rendelkezései alapján. Tekintettel arra, hogy a munkáltató ellen felszámolási eljárás van folyamatban, és pénzkövetelésre irányuló munkavállalói igény is csak a felszámolási eljárásban érvényesíthető, így a munkavállalói igény elbírálására a Fővárosi Törvényszék rendelkezik hatáskörrel."

A felmondás a felmondási időre járó, illetőleg a végkielégítés esetén irányadó átlagkereset elszámolásának módját és a munkavállalót megillető konkrét járandóság összegét nem tartalmazta, az arányos távolléti díjjal történő szabadság-megváltásra vonatkozó konkrét számszerűsített kimutatást sem tartalmazott.

A hitelezők kérték a rendes felmondás jogellenességének és annak megállapítását, hogy a munkaviszony megszüntetésére a munkavállalókkal kötött egyéni munkaszerződések rendelkezései irányadóak a felmondási idő, a végkielégítés és a rekreációs szabadság megváltása tekintetében. Kérték továbbá a felszámoló kötelezését a szükséges igazolások kiadására, a rekreációs pótszabadság megtérítésére, és egyidejűleg bejelentették, hogy a kártérítés vonatkozásában jogfenntartással élnek.

Nem vitatva, hogy a felszámolónak joga van a munkaviszony rendes felmondással történő megszüntetésére, hangsúlyozták, hogy erre a felszámolás esetén is csak a jogszabályok betartása mellett kerülhet sor. Kérték, hogy a bíróság a kifogást a Cstv. 38. § (3) bekezdés keretein belül teljes körűen bírálja el, s kötelezze a felszámolót, hogy igényüket a Cstv. 57. § (1) bekezdés a) pontja és a Cstv. 57. § (3) bekezdése szerint vegye nyilvántartásba.

A felszámoló a Cstv. 51. §-ára hivatkozással előadta, hogy a kifogás elkésett, mert az a rendes felmondás átvételét követő 8 napos határidőn túl került benyújtásra, kérte ezért a kifogás elutasítását. Hivatkozott arra is, hogy a kifogásolók átlagkeresetét és végkielégítésének mértékét az Mt. szabályai szerint számították ki, négy lezárt negyedév alapján 2011. április 1. - 2012. március 31. közötti időszak figyelembevételével.

Az elsőfokú bíróság a kifogásnak helyt adott és kötelezte a felszámolót, hogy a végzés jogerőre emelkedését követő 8 napon belül

- a kifogást előterjesztő munkavállalók munkaviszonya-megszűnésének időpontját az adós és a kifogást előterjesztő munkavállalók között létrejött egyéni munkaszerződésekben megjelölt felmondási idő figyelembevételével állapítsa meg;

- az egyéni munkaszerződésekben meghatározott végkielégítés időtartamát határozza meg;

- a kifogást előterjesztő munkavállalók egyéni munkaszerződéseiben megjelölt bér- és bérjellegű juttatások alapulvételével a korábban megküldött rendes felmondásokat megelőző 4 naptári negyedév átlagkeresete szerint határozza meg a felmondási időre járó átlagkeresetet és a végkielégítés összegét, továbbá a megadott határidőn belül ezt az elszámolást közölje.

Úgy rendelkezett, hogy a felszámoló a kifogást előterjesztő hitelezők felmondási időre járó átlagkeresetét, továbbá a végkielégítést a Cstv. 57. § (1) bekezdés a) pontjában köteles nyilvántartani és vagyoni fedezet esetén haladéktalanul kielégíteni.

Kötelezte továbbá a felszámolót, hogy a végzés jogerőre emelkedését követő 8 napon belül az adós és a kifogást előterjesztő hitelezők között létrejött egyéni munkaszerződések figyelembevételével járó szabadság-elszámolást készítse el, a szabadság pénzbeni megváltása esetén járó összeget hitelezői igényként vegye nyilvántartásba a Cstv. 57. § (1) bekezdés a) pontja szerint. Végül kötelezte a felszámolót, mint az adós képviselőjét az eljárás költségeinek a megfizetésére.

A felszámoló (mint az adós képviselője) fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.

A felszámoló által a kifogás érdemére vonatkozóan - a szerződések jóerkölcsbe és az egyenlő bánásmód követelményébe ütközése, valamint a rendeltetésellenes joggyakorlás körében - előadottak kapcsán kifejtette, hogy a felszámoló ezen érdemi védekezését csak a másodfokú eljárásban terjesztette elő, melyet a Pp. 235. § (1) bekezdése értelmében már nem vizsgálhatott a másodfokú bíróság.

Az adós képviseletében a felszámoló nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben állította, hogy a jogerős végzés sérti az Alaptörvény XXIV. cikkének (1) bekezdését, XXVIII. cikkének (1) bekezdését, és a Pp. 221. § (1) bekezdését.

A munkaügyi bíróság előtti rendes, kontradiktórius peres eljárás keretében kellett volna az eljárást lefolytatni, ahol a felek a fegyveregyenlőség elvének figyelembevételével adhatták volna elő álláspontjukat.

A kifogást előterjesztő hitelezők felülvizsgálati ellenkérelmükben kérték a jogerős végzés hatályában való fenntartását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!