Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1986.5.194 I. Ha az örökösök között öröklési vita nincs, a haszonélvezeti jog megváltása tárgyában azonban egyezség nem jön létre közöttük, a közjegyző a megváltás kérdésében külön végzéssel dönt, és a hagyatékot a végzés jogerőre emelkedése után - a végzésben foglaltakra is figyelemmel - adja át teljes hatállyal az érdekelteknek. Ha az érdekeltek a megváltás kérdésében a bíróság előtt igényt nem érvényesítenek, a közjegyző külön végzése végrehajthatóvá válik, a megváltáshoz fűződő jogok pedig elenyésznek [6/1985. (VII. 4.) IM sz. r. 72/C. § (2) bek.].

II. A házastárs által lakott lakásra, az általa használt berendezési és felszerelési tárgyakra fennálló haszonélvezet megváltását nemcsak az örökös, hanem a túlélő házastárs sem kérheti a közjegyző vagy a bíróság előtt [Ptk. 616. § (3) bek.].

Az örökhagyó 1983. november 18-án végintézkedés hátrahagyása nélkül meghalt. Törvényes örököse első házasságából származó egyetlen gyermeke, míg az örökhagyó második házastársát özvegyi haszonélvezeti jog illeti meg.

Az örökhagyó hagyatékához tartozott - egyebek mellett - a 966 m2 területű, "Lakóház, udvar, és kert" megjelölésű ingatlan 1/2 része. Az ingatlan másik 1/2 része a túlélő házastárs tulajdona. Az egész ingatlanon a túlélő házastárs anyját holtig tartó haszonélvezeti jog illeti meg. Az ingatlanban a túlélő házastárs és anyja lakik.

A hagyatéki eljárásban a túlélő házastárs - egyebek mellett - a hagyatéki ingatlanilletőség vonatkozásában is kérte az özvegyi haszonélvezeti joga megváltását oly módon, hogy a közjegyző megváltás fejében a hagyatéki ingatlan felét - vagyis az egészhez viszonyított 1/4 részét - adja a tulajdonába.

Az örökös törvényes képviselője a haszonélvezeti jog ilyen módon való megváltásához abban az esetben járult hozzá, ha egyben a közös tulajdont is megszüntetik, és a túlélő házastárs a kk. örökös tulajdoni illetőségét magához váltja. E vonatkozásban azonban az érdekeltek között egyezség nem jött létre.

A közjegyző az egyéb hagyatékra vonatkozóan létrejött egyezség után a következőket rögzítette: "Az örökhagyó túlélő második házastársa által lakott ingatlanilletőségre vonatkozóan az özvegyi haszonélvezeti jog megváltása tekintetében az érdekeltek között egyezség nem jött létre, de még ha létrejött volna is, a közjegyzőnek az egyezség jóváhagyását a kiskorú örökös érdekében meg kellett volna tagadnia, mert ez semmiben nem szolgálta volna a kiskorú anyagi érdekét, mivel a túlélő házastárs özvegyi haszonélvezeti jogát is megelőzi anyjának a hagyaték tárgyát képező egész ingatlanra bejegyzett holtig tartó haszonélvezeti joga". Ezt követően a közjegyző az érdekeltek között létrejött egyezséget jóváhagyta, majd a hagyatékot törvényes öröklés és egyezség jogcímén adta át az érdekelteknek. Ennek során a hagyatéki ingatlanilletőséget törvényes öröklés jogcímén a kiskorú törvényes örökösnek adta át a túlélő házastárs özvegyi haszonélvezeti jogával terhelten.

A másodfokú bíróság a közjegyző hagyatékátadó végzését helyben hagyta. A végzés indokolása kiemeli: az özvegyi haszonélvezeti jog megváltása csak lehetőség: a törvény "nem teszi azonban kötelezővé, hogy a haszonélvezeti jog megváltása iránti kérelemnek mérlegelés nélkül, a másik fél jogos érdekeire tekintet nélkül is helyt kellene adni".

A jogerős hagyatékátadó végzésnek a fenti ingatlanilletőségre vonatkozó rendelkezése ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A megváltás iránti kérelem elbírálásával kapcsolatban a közjegyző eljárási szabályt sértett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!