Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Bnyf.8434/2019/15. számú határozata. [2012. évi C. törvény (Btk.) 233. §, 2017. évi XC. törvény (Be.) 271. §, 276. §, 277. §, 281. §, 285. §, 480. §, 481. §, 605. §, 606. §] Bírók: Boros Réka Mária, Csákvári Mária, Kovács Krisztina

Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság

26.Bnyf.8434/2019/15.

A Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2019. június 12. napján megtartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t

A vízi közlekedés gondatlan veszélyeztetésének vétsége miatt vádlott neve ellen folyamatban lévő büntetőügyben a Budai Központi Kerületi Bíróság 2019. június 1. napján kelt, 42.Bny.1.646/2019/2. számú végzését annyiban változtatja meg, hogy az óvadék letétele esetére elrendelt bűnügyi felügyelet további magatartási szabályaként előírja, hogy a terhelt köteles hetente két alkalommal, hétfőn és csütörtökön 09 óra 00 perc és 12 óra 00 perc között a nyomozást végző Budapesti Rendőr-Főkapitányság ... Alosztályán személyesen jelentkezni.

A fenti jelentkezési kötelezettség megszegése is a magatartási szabályok megszegésének minősül és az elsőfokú végzésben rögzített jogkövetkezményeket vonhatja maga után.

Az óvadék letétele esetére a letartóztatást megszünteti.

Egyebekben az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyja.

I n d o k o l á s

A Budai Központi Kerületi Bíróság a rendelkező részben megjelölt határozatával vádlott neve gyanúsított letartóztatását az elsőfokú bíróság tárgyalás előkészítése során hozandó határozatáig, de legfeljebb 2019. július 1. napjáig elrendelte. Az elsőfokú bíróság a gyanúsított védője által előterjesztett óvadék megállapítására irányuló indítványt elfogadta, az óvadék összegét 15.000.000,- forintban állapította meg. Az óvadék letétele esetére a gyanúsítottal szemben az elsőfokú bíróság tárgyalás előkészítése során hozandó határozatáig, de legfeljebb a foganatba vételtől számított négy hónap időtartamra a terhelt mozgását nyomon követő technikai eszközzel ellenőrzött bűnügyi felügyeletet rendelt el. Magatartási szabályként előírta, hogy a gyanúsított Budapest közigazgatási területét -a jelen ügyben eljáró hatóságok idézésére és értesítésére való megjelenésen kívül- csak külön engedéllyel hagyhatja el.

Az elsőfokú bíróság végzésével szemben az ülésen az ügyész jelentett be fellebbezést az óvadék elfogadása ellen és a bűnügyi felügyelet mellőzése érdekében. Az ügyész fellebbezése írásbeli indokolásában kifejtette, hogy a letartóztatás Be. 277.§ (4) bekezdésében meghatározott többletfeltételei közül az elsőfokú bíróság által megállapítottakon túl, a b) pontban meghatározott, a nyomozás állására és érdekeire utaló ok is fennáll. Álláspontja szerint a bűnügyi felügyelet a bíróság által megjelölt biztosítékok -köztük a cselekmény tárgyi súlyával és a gyanúsított jövedelmi viszonyaival arányban nem álló összegű, így megfelelő visszatartó erővel nem rendelkező óvadék - mellett sem elegendő a terhelti jelenlét biztosítására, a nyomkövető eszköz nem tudja megakadályozni a terhelt szökését, amelynek veszélyét a Budapest egész területén történő mozgás lehetősége is magában hordozza. Kiemelte, hogy bár az elsőfokú bíróság helyesen mutatott rá azokra a körülményekre, amelyek a szökés, elrejtőzés veszélyét megalapozzák, és helytállóan állapította meg azt is, hogy az eljárás kezdeti szakaszában alapvető annak a biztosítása, hogy a terhelt bármikor elérhető legyen a hatóság számára, a Be. 277.§ (4) bekezdésének b) pontjában foglalt letartóztatási okot mégsem hívta fel. Hivatkozott a ... kelt európai kiadatási egyezményhez ... által a 6. cikkben megfogalmazott fenntartásra, mely szerint ... nem adja ki állampolgárát másik államnak, ami álláspontja szerint szintén azt támasztja alá, hogy a letartóztatás alkalmazása az egyetlen kellő garanciát jelentő eszköz a gyanúsított jelenlétének biztosítására.

Az ügyészség fellebbezésének indokolását utóbb azzal egészítette ki, hogy csatolta az ... nemzetközi szekciójának válaszát tartalmazó ügyészségi levelezést, mely szerint a gyanúsítottat egy korábban, ... történt hajóbalesettel összefüggésben, mint az érintett hajó másodkapitányát, gyanúsítottként hallgatták ki. Csatolta továbbá az időközben elkészült igazságügyi informatikus szakértői véleményt a gyanúsítottól lefoglalt ... típusú mobiltelefon, valamint a ... típusú számítógép és a ... felvevő készülék vizsgálatáról.

személy1 védő 2019. június 6. napján kelt és érkezett beadványában elsősorban a gyanúsított kényszerintézkedés nélkül történő szabadlábra helyezésére, másodsorban az elsőfokú végzés helybenhagyására tett indítványt. A védő észrevételében fenntartotta az ülésen általa előadottakat arra vonatkozóan, hogy a kényszerintézkedés általános feltételeként megkövetelt megalapozott gyanú álláspontja szerint a jelen ügyben hiányzik. Ebben a körben kiemelte, hogy az ügyben szakvélemény még nem készült, így az AIS adatok elemzése sem történt meg. Kifejtette azt is, hogy a kényszerintézkedés okai körében az ügyészi érvelés csupán arra összpontosult, hogy a gyanúsított ukrán állampolgár, ellenben azt, hogy a szökésétől kellene tartani, az ügyészség semmilyen tényadattal nem támasztotta alá. Munkáltatói nyilatkozatot csatolt továbbá arról, hogy védence rendelkezik olyan összegű jövedelemmel, melyből a bűnügyi felügyelet alatt önmagáról gondoskodni képes, illetve hogy a munkáltató a gyanúsított bűnügyi felügyelete alatt Budapesten történő lakhatását biztosítja, annak költségeit viseli.

személy2 védő a 2019. június 8. napján kelt és 2019. június 9. napján érkezett észrevételeiben - a fentiekkel egyezően - a megalapozott gyanú hiánya miatt a kényszerintézkedés megszüntetésére tett indítványt. Részletesen kifejtette abbéli álláspontját, hogy mit takar a kényszerintézkedés kapcsán a megalapozott gyanú fogalma és annak fennállására miből vonható következtetés. A különös okok kapcsán kifejtette azt is, hogy a cselekmény büntetési tételében megnyilvánuló tárgyi súly önmagában nem lehet a szökés, elrejtőzés veszélyére való hivatkozás alapja, a gyanúsított személyéhez kötődő körülmények pedig azt nem támasztják alá. A szükségesség, arányosság és fokozatosság elve kapcsán hivatkozott a Be. 271.§ (1) és (2) bekezdésére és az ... számú jogesetre. Sérelmezte továbbá, hogy az ügyészség a fellebbezése kiegészítésében a ... bekövetkezett, személyi sérüléssel nem járó baleset kapcsán olyan megállapításokat tett, melyek utóbb cáfolatot nyertek. Csatolta továbbá a ... igazolását arról, hogy a gyanúsított számára szabadlábra helyezése, vagy vele szemben bűnügyi felügyelet elrendelése esetére Budapesten egy konkrétan megjelölt ingatlanban lakhatást biztosít.

A másodfokú bíróság ügyészi fellebbezés alapján bírálta felül az ügyet. Álláspontja szerint jelen ügyben a Be. 481. § (4) bekezdése szerinti ülés tartásának nem volt helye. A Be. 480. § (3) bekezdése a letartóztatás elrendelése irányuló indítvány elutasítása esetére ad lehetőséget az ügyésznek, terheltnek és védőnek arra, hogy -jogorvoslati nyilatkozatuk előterjesztésével egyidejűleg- indítványozzák a fellebbezés ülésen történő elbírálását. Jelen ügyben az elsőfokú bíróság a Be. 285. § (4) bekezdésében foglaltaknak megfelelően, egy végzésben határozott a letartóztatás elrendeléséről, továbbá az óvadék összegének megállapításáról és a bűnügyi felügyelet elrendeléséről az óvadék letétele esetére. Az ügyészi indítványt tehát nem utasította el, ekként az ülés tartása értelemszerűen nem kötelező. Ezen túlmenően kell rögzíteni, hogy a Be. 480. § (3) bekezdésének és a Be. 481. § (4) bekezdésének egybevetéséből következően, ülés tartására a másodfokú bíróság döntése alapján sem kerülhetett sor, figyelemmel arra, hogy ezen -a másodfokú eljárásban kivételes- eljárási forma akkor választható, ha a letartóztatás elrendelése iránti ügyészi indítvány elutasítására kerül sor, azonban ülés tartását az arra jogosultak nem kérik. Mindennek alapján a másodfokú bíróság a felülbírálatot a Be. 481. § (3) bekezdésében foglalt tanácsülésen végezte el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!