Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.8.375 A gyermektartásdíj leszállítása iránti igény elbírálásánál mérlegelendő indokok, különös tekintettel a korábbi magasabb jövedelem megszűnésének körülményeire [Csjt. 69. § (1) bek., 69/A. § (1) bek., 65. § (1) bek., PK. 108. §].

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a felperes gyermektartásdíj leszállítása iránt előterjesztett keresetét elutasította.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes fellebbezéssel élt.

A másodfokú bíróság az ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős ítélet arra kötelezte a jelen per felperesét, hogy fizessen meg a jelen per alperesének a felek volt házasságából 1982. november 12-én született László és az 1986. január 11-én született Renáta utónevű gyermekek tartására 1996. október 1-jétől kezdődően gyermekenként havi 6000 forintot gyermektartásdíjként. A gyermektartásdíj összegének az 1997. október 29-én történt megállapításakor a felperes szobafestő-mázoló- tapétázó vállalkozó volt, és havi kb. 30 000 forint jövedelemmel rendelkezett, míg az alperes havi jövedelme 15 000 forint volt, ezt megelőzően pedig jövedelempótló támogatásban részesült. A gyermektartásdíj megállapítása óta eltelt időszakban a felperes a vállalkozói igazolványát visszaadta, majd 1998. október 19-től munkaviszony keretében kéményseprőként dolgozott, amely mellett állattartást is folytatott, a per tartama alatt azonban a munkaviszonya megszűnt. A munkahelyén az elvárt teljesítmény esetén a pótlékok (kezelt pénz után 2%, norma feletti teljesítmény után pedig 30%) nélkül az 1998-as órabérek és 21 munkanap alapulvételével havi 24 360 forint bruttó bért érhetett el, és éves átlagot tekintve a körzetében 80%-os teljesítmény volt elérhető. A munka mellett folytatott állattartásból eredő jövedelme a perben nem volt tisztázható. Az alperes jövedelempótló támogatásban részesül, amelynek jelenlegi összege havi 12 280 forint.

Az így megállapított tényállás alapján a perben eljárt bíróságok alaptalannak találták a felperesnek a terhére megállapított gyermektartásdíj összegének 1999. február 1-jétől kezdődően gyermekenként havi 3200 forintra történő leszállítása iránt előterjesztett keresetét. A döntésüket azzal indokolták, hogy a felperes nem bizonyította a perben azt, hogy a vállalkozását annak veszteséges volta miatt szüntette meg, és létesített a korábbinál alacsonyabb jövedelmet biztosító munkaviszonyt, a munkáltatójának a tájékoztatása szerint rendszeres munkavégzéssel lényegesen magasabb jövedelmet is elérhetett volna, a munkaviszonya közös megegyezéssel történő megszüntetésének indokát nem adta, a személyes előadása szerint pedig a munkaviszony mellett folytatott állattartásból már jelenleg is származott jövedelmezés annak az általa szándékolt bővítése esetén az ebből eredő jövedelme növekedni fog. A jövedelempótló támogatásban részesülő alperes a támogatás 50%-át meg nem haladó mértékben végezhet megbízásos tevékenységet, illetve alkalmi munkát, az ilyen módon elérhető jövedelemből viszont a gyermekek tartását csak kismértékben képes biztosítani, ugyanakkor rá hárul a gyermekek tényleges gondozásának (mosás, főzés stb.) minden terhe. Mindezek miatt a gyermekek tartásához a felperes által eddig fizetett tartásdíj összege változatlanul szükséges, azt a felperes a saját szükséges tartásának rovására is köteles tehát biztosítani, és annak megfizetésével nem kerül hátrányosabb anyagi helyzetbe sem; mint a gyermekeket ténylegesen gondozó alperes, akinek a saját tartása - a gyermekek egyre növekvő szükségletei miatt - veszélyeztetettebb, mint a felperesé.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelemmel élt a másodfokú bíróság ítéletének a hatályon kívül helyezése, valamint az elsőfokú bíróság ítéletének a megváltoztatása és a keresetének helyt adó határozat hozatala iránt. Álláspontja szerint a jogerős ítélet jogszabálysértő, mert nem volt figyelemmel arra, hogy a kötelezettel szemben érvényesíthető tartási igény nem haladhatja meg az összes jövedelme 50%-át, a Csjt. 69/A. §-a (1) bekezdésének az alkalmazása pedig nem vezethet olyan eredményre, hogy a tartás teljesítésével a szülő megélhetése teljesen ellehetetlenüljön. A terhére megállapított gyermektartásdíj havi összege a korábbi munkaviszonyában elért nettó jövedelmének nem az 50, hanem a 100%-át teszi ki, a lakásának a fenntartásával összefüggésben jelentős közüzemi díj terheli, a volt feleségével szemben fennálló tartozását havi 10 000 forintos részletekben köteles teljesíteni, a korábbi vállalkozói tevékenységével összefüggésben 674 829 forint társadalombiztosítási járulék tartozása, a lakásának a megvételéhez felvett OTP kölcsönből pedig 128 659 forint hátraléka áll fenn. A perben eljárt bíróságok a kereset érdemi elbírálása során nem a jelenlegi tényleges és igazolt jövedelmét, hanem az évekkel ezelőtt fennállott helyzetet vették alapul, nem voltak figyelemmel arra, hogy a munkaviszonya időközben rajta kívül álló okból megszűnt, és munkanélkülivé vált azért, mert a munkáltatója még a területre való kijárással kapcsolatos költségeit sem biztosította. A Csjt. 69/C. §-a (1) bekezdésében foglaltak sérelmével mellőzték a perben eljárt bíróságok annak a figyelembevételét, hogy az élettársa kiskorú gyermekének az eltartását a saját háztartásában köteles biztosítani, a perbeli gyermekeit tehát csak a valós jövedelme 50%-a 1/3 részének megfelelő összegű tartásdíj illette volna meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!