Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság P.21793/2013/9. számú határozata végrehajtás megszüntetése tárgyában. [41/1997. (III. 5.) Korm. rendelet (THM rendelet) 11/B. § (1) bek.] Bíró: Birinyi Zsolt

Budapesti XVIII. és XIX Kerületi Bíróság

2. P. XVIII.21.793/2013/9

A Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság,

a dr. Szabó Balázs (cím.) ügyvéd által képviselt

felperes neve (felperes címe) felperesnek,

a Dávid, Stanka, Szikla Ügyvédi Iroda (....) által képviselt ...Zrt. (alperes címe.) alperes ellen

végrehajtás megszüntetése iránt indított perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A bíróság a ... végrehajtói ügyszám alatt folyamatban levő végrehajtási eljárást megszünteti.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperes részére 100.000.- (azaz: egyszázezer) Ft + Áfa ügyvédi munkadíjat, ugyancsak 15 napon belül az eljáró végrehajtó részére 515.392.- (azaz: ötszáztizenötezer-háromszázkilencvenkettő) Ft végrehajtási eljárási költséget, továbbá külön felhívásra az állam javára 1.500.000.- (azaz: egymillió-ötszázezer) Ft peres eljárási illetéket.

A bíróság megállapítja, hogy az alperes 21.000.- (azaz: huszonegyezer) Ft - illetékbélyegben lerótt - eljárási illeték visszatérítésére jogosult.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Fővárosi Törvényszékhez címzett, de a jelen bíróságnál 3 példányban benyújtandó fellebbezéssel lehet élni.

A fellebbezésben meg kell jelölni azt a határozatot, amely ellen a fellebbezés irányul és elő kell adni, hogy a fél a határozat megváltoztatását mennyiben és milyen okból kívánja.

A fellebbezésben új tény állítására, illetve új bizonyíték előadására akkor kerülhet sor, ha az új tény vagy bizonyíték az elsőfokú határozat meghozatalát követően jutott a fellebbező fél tudomására, feltéve, hogy az - elbírálás esetén - reá kedvezőbb határozatot eredményezett volna, vagy, ha az új tény állítása, bizonyítékok előadása, a mellőzött bizonyítás lefolytatásának indítványozása az elsőfokú határozat jogszabálysértő voltának alátámasztására irányul.

A felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását.

Ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, továbbá az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy az ítélet indokolása ellen irányul, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, kivéve, ha a fellebbező fél a fellebbezésben kérte a tárgyalás megtartását.

I n d o k o l á s :

A felek 2008. szeptember 10. napján ...... számmal megjelölve deviza alapú kölcsönszerződést kötöttek egymással. A szerződést 2008. szeptember 11. napján Jámborné dr. Kocsis Erika a ... közjegyzői ügyszám alatt közokiratba foglalta.

A közokirat szerint az alperes 85.189.- CHF összegű, forintban (HUF) folyósított kölcsönt nyújtott a felperes részére (I. rész). Az okirat III. 3. pontja szerint az alperes maximum 11.475.000.- Ft-nak megfelelő összegű CHF kölcsönt ad a jogügylet folyamán. A két devizanem közötti átszámítás az alperes által jegyzett ún. számlakonverziós vételi árfolyamon történt.

A jogügylet rendeltetése más, részben harmadik személy irányában is fennálló tartozás(ok) visszafizetése volt.

A szerződés II. része tartalmazza a kölcsön futamidejét, a kölcsön pénznemét, az ügyleti kamatot, a teljes hiteldíj mutatót (THM), az egyéb költségek megnevezését, továbbá az alperes egyoldalú szerződés módosítási jogát és az ezt megalapozó körülmények meghatározását.

A II. 8. pontban a felek úgy rendelkeztek, hogy az alperes Értesítő Levélben tájékoztatja a felperest a havi törlesztő részletek mértékéről és esedékességéről, amely értesítő levél a kölcsönszerződés elválaszthatatlan része.

Az okirat IV. 1. pontja értelmében a felperes az Értesítő Levélben foglaltaknak megfelelő összegű svájci frankban volt köteles törleszteni a kölcsönt, olyan módon, hogy azt az alperes leemelhette a felperes bankszámlájáról. A számlaterhelés deviza hiányában számlakonverziós eladási árfolyamon történt. A közjegyzői okirat IV. 2. pontja szerint a deviza átváltásból eredő valamennyi árfolyamkockázatot a felperes viseli.

Az alperes a közjegyzői okiratba foglalt kölcsönszerződést 2011. november 29. napján - közjegyző útján - felmondta.

Az alperes kérelmére Jámborné dr. Kocsis Erika közjegyző 2012. október 08. napján, - az előbbi jogügyletből kifolyólag - a ... ügyszám alatt végrehajtási eljárást rendelt el a felperes ellen 77.412,18.- CHF és járulékai megfizetése iránt. A végrehajtási eljárást Bakó János önálló bírósági végrehajtó a ... végrehajtói ügyszám alatt foganatosítja.

A felperes végrehajtás megszüntetése iránti keresetet terjesztett elő az alperes ellen. Előadta, hogy az alperes az árfolyam változás kockázatát ráhárítva ellehetetlenítette a teljesítést, s nem tájékoztatta a deviza árfolyam használatáról és annak feltételeiről. A deviza hitel sajátossága az, hogy a hitelező a kölcsön összegét a forint helyett egy más pénznemben határozza meg. Ez szükségessé tett egy pénzváltást a szerződésen belül. Az átváltás egy további költséget, az ún. árfolyamrést eredményezte, ami a vételi és az eladási deviza árfolyam különbsége. Az árfolyamrés egy tranzakciós költség, amit a bank szabadon állapíthat meg, s amit a kamat mintájára fel kellett volna tüntetni a szerződésben. Ennek elmaradása miatt a kölcsönszerződés a Hpt. 213. § (1) bekezdés c) pontjába ütközik, s semmis.

E mellett a szerződés nem tartalmazza az egyes törlesztőrészletek összegét, csak az ún. értesítő levélre utal, ami a szerződéskötést követően került kiállításra. A törlesztő részletek CHF-ben való kifejezése nem függött az árfolyamtól, azt a szerződéskötéskor meg lehetett volna határozni. Emiatt a szerződés a Hpt. 213. § (1) bekezdés e) pontjába ütközik. Az előbbi jogszabályhely egy tipikus fogyasztóvédelmi szabály, ami azt célozza, hogy a fogyasztó a szerződés megkötésekor a törlesztő részletet, mint lényeges szerződési körülményt megismerje. Ez a hiányosság utóbb, egy egyoldalú jognyilatkozatnak minősülő értesítő levéllel nem pótolható. Az egyoldalú jognyilatkozat nem minősül szerződésnek, s joghatás kiváltására sem alkalmas.

A felperes utalt továbbá arra, hogy a szerződés az idézett jogszabályhely d) pontjába is ütközik, vagyis nem tartalmazza az egyoldalú módosítást megalapozó körülmények részletes meghatározását. Az utóbbi követelmények értelmében a szerződésből pontosan ki kell tűnnie annak, hogy konkrétan mely feltételek megváltozása, milyen mértékű díjmódosítást eredményez.

Az alperes a kereset elutasítását, a felperes perköltségben történő marasztalását kérte. Előadta, hogy a felek által kötött kölcsönszerződés nem esik a Hpt. 213. § (1) bekezdésének hatálya alá, mert annak célja a korábban felvett kölcsönök refinanszírozása volt, s így nem minősül fogyasztási, lakossági kölcsönnek. Fennálló tartozások előtörlesztése céljából felvett kölcsön nem szolgáltatás, ezt nem tartalmazza az előbbi két kölcsön típus - a Hpt. 2. számú mellékletének III. részében az 5. és 13. pont alatt található - törvényi definíciója, s a perbeli szerződés tartalmilag sem minősül - az elnevezésétől eltérően - lakossági kölcsönszerződésnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!