A Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság P.21793/2013/9. számú határozata végrehajtás megszüntetése tárgyában. [41/1997. (III. 5.) Korm. rendelet (THM rendelet) 11/B. § (1) bek.] Bíró: Birinyi Zsolt
Kapcsolódó határozatok:
*Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság P.21793/2013/9.*, Fővárosi Törvényszék Pf.641742/2013/10., Kúria Pfv.21502/2014/7.
***********
Budapesti XVIII. és XIX Kerületi Bíróság
2. P. XVIII.21.793/2013/9
A Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság,
a dr. Szabó Balázs (cím.) ügyvéd által képviselt
felperes neve (felperes címe) felperesnek,
a Dávid, Stanka, Szikla Ügyvédi Iroda (....) által képviselt ...Zrt. (alperes címe.) alperes ellen
végrehajtás megszüntetése iránt indított perében meghozta az alábbi
í t é l e t e t :
A bíróság a ... végrehajtói ügyszám alatt folyamatban levő végrehajtási eljárást megszünteti.
A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperes részére 100.000.- (azaz: egyszázezer) Ft + Áfa ügyvédi munkadíjat, ugyancsak 15 napon belül az eljáró végrehajtó részére 515.392.- (azaz: ötszáztizenötezer-háromszázkilencvenkettő) Ft végrehajtási eljárási költséget, továbbá külön felhívásra az állam javára 1.500.000.- (azaz: egymillió-ötszázezer) Ft peres eljárási illetéket.
A bíróság megállapítja, hogy az alperes 21.000.- (azaz: huszonegyezer) Ft - illetékbélyegben lerótt - eljárási illeték visszatérítésére jogosult.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Fővárosi Törvényszékhez címzett, de a jelen bíróságnál 3 példányban benyújtandó fellebbezéssel lehet élni.
A fellebbezésben meg kell jelölni azt a határozatot, amely ellen a fellebbezés irányul és elő kell adni, hogy a fél a határozat megváltoztatását mennyiben és milyen okból kívánja.
A fellebbezésben új tény állítására, illetve új bizonyíték előadására akkor kerülhet sor, ha az új tény vagy bizonyíték az elsőfokú határozat meghozatalát követően jutott a fellebbező fél tudomására, feltéve, hogy az - elbírálás esetén - reá kedvezőbb határozatot eredményezett volna, vagy, ha az új tény állítása, bizonyítékok előadása, a mellőzött bizonyítás lefolytatásának indítványozása az elsőfokú határozat jogszabálysértő voltának alátámasztására irányul.
A felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását.
Ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, továbbá az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy az ítélet indokolása ellen irányul, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, kivéve, ha a fellebbező fél a fellebbezésben kérte a tárgyalás megtartását.
I n d o k o l á s :
A felek 2008. szeptember 10. napján ...... számmal megjelölve deviza alapú kölcsönszerződést kötöttek egymással. A szerződést 2008. szeptember 11. napján Jámborné dr. Kocsis Erika a ... közjegyzői ügyszám alatt közokiratba foglalta.
A közokirat szerint az alperes 85.189.- CHF összegű, forintban (HUF) folyósított kölcsönt nyújtott a felperes részére (I. rész). Az okirat III. 3. pontja szerint az alperes maximum 11.475.000.- Ft-nak megfelelő összegű CHF kölcsönt ad a jogügylet folyamán. A két devizanem közötti átszámítás az alperes által jegyzett ún. számlakonverziós vételi árfolyamon történt.
A jogügylet rendeltetése más, részben harmadik személy irányában is fennálló tartozás(ok) visszafizetése volt.
A szerződés II. része tartalmazza a kölcsön futamidejét, a kölcsön pénznemét, az ügyleti kamatot, a teljes hiteldíj mutatót (THM), az egyéb költségek megnevezését, továbbá az alperes egyoldalú szerződés módosítási jogát és az ezt megalapozó körülmények meghatározását.
A II. 8. pontban a felek úgy rendelkeztek, hogy az alperes Értesítő Levélben tájékoztatja a felperest a havi törlesztő részletek mértékéről és esedékességéről, amely értesítő levél a kölcsönszerződés elválaszthatatlan része.
Az okirat IV. 1. pontja értelmében a felperes az Értesítő Levélben foglaltaknak megfelelő összegű svájci frankban volt köteles törleszteni a kölcsönt, olyan módon, hogy azt az alperes leemelhette a felperes bankszámlájáról. A számlaterhelés deviza hiányában számlakonverziós eladási árfolyamon történt. A közjegyzői okirat IV. 2. pontja szerint a deviza átváltásból eredő valamennyi árfolyamkockázatot a felperes viseli.
Az alperes a közjegyzői okiratba foglalt kölcsönszerződést 2011. november 29. napján - közjegyző útján - felmondta.
Az alperes kérelmére Jámborné dr. Kocsis Erika közjegyző 2012. október 08. napján, - az előbbi jogügyletből kifolyólag - a ... ügyszám alatt végrehajtási eljárást rendelt el a felperes ellen 77.412,18.- CHF és járulékai megfizetése iránt. A végrehajtási eljárást Bakó János önálló bírósági végrehajtó a ... végrehajtói ügyszám alatt foganatosítja.
A felperes végrehajtás megszüntetése iránti keresetet terjesztett elő az alperes ellen. Előadta, hogy az alperes az árfolyam változás kockázatát ráhárítva ellehetetlenítette a teljesítést, s nem tájékoztatta a deviza árfolyam használatáról és annak feltételeiről. A deviza hitel sajátossága az, hogy a hitelező a kölcsön összegét a forint helyett egy más pénznemben határozza meg. Ez szükségessé tett egy pénzváltást a szerződésen belül. Az átváltás egy további költséget, az ún. árfolyamrést eredményezte, ami a vételi és az eladási deviza árfolyam különbsége. Az árfolyamrés egy tranzakciós költség, amit a bank szabadon állapíthat meg, s amit a kamat mintájára fel kellett volna tüntetni a szerződésben. Ennek elmaradása miatt a kölcsönszerződés a Hpt. 213. § (1) bekezdés c) pontjába ütközik, s semmis.
E mellett a szerződés nem tartalmazza az egyes törlesztőrészletek összegét, csak az ún. értesítő levélre utal, ami a szerződéskötést követően került kiállításra. A törlesztő részletek CHF-ben való kifejezése nem függött az árfolyamtól, azt a szerződéskötéskor meg lehetett volna határozni. Emiatt a szerződés a Hpt. 213. § (1) bekezdés e) pontjába ütközik. Az előbbi jogszabályhely egy tipikus fogyasztóvédelmi szabály, ami azt célozza, hogy a fogyasztó a szerződés megkötésekor a törlesztő részletet, mint lényeges szerződési körülményt megismerje. Ez a hiányosság utóbb, egy egyoldalú jognyilatkozatnak minősülő értesítő levéllel nem pótolható. Az egyoldalú jognyilatkozat nem minősül szerződésnek, s joghatás kiváltására sem alkalmas.
A felperes utalt továbbá arra, hogy a szerződés az idézett jogszabályhely d) pontjába is ütközik, vagyis nem tartalmazza az egyoldalú módosítást megalapozó körülmények részletes meghatározását. Az utóbbi követelmények értelmében a szerződésből pontosan ki kell tűnnie annak, hogy konkrétan mely feltételek megváltozása, milyen mértékű díjmódosítást eredményez.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!