Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1988.6.184 Az élettársi kapcsolat megállapítását nem zárja ki az a körülmény, hogy a közös gazdálkodás során a "pénzkezelést" kizárólag az egyik élettárs végzi [Ptk. 578. §].

A felperes élettársi közös vagyon megosztása címén 399 000 forint és járulékai megfizetésére kérte keresetében az alperest kötelezni. Előadása szerint 1979. júliusától 1985. január 7-ig éltek életközösségben az alperessel, és számításai szerint ez alatt az idő alatt 1 078 000 forint vagyonszaporulat keletkezett, amelyből ez alperes különvagyonának pótlására fordított tételek levonása után őt a kereseti követelésében érvényesített összeg illeti meg.

A felek lényegében egyezően nyilatkoztak arra nézve, hogy a kapcsolatuk 1978. évben az alperes udvarlásával kezdődött, majd 1979. decemberében jegyességre léptek. A felperes a középiskolai tanulmányainak befejezése után 1979. júliusában nem állott munkaviszonyba, hanem az alperes ingatlanában segédkezett az állatállomány ellátásában.

Az alperes szülei 1982-ben költöztek el ebből a tanyaingatlanból, ékkor a felperes bútorzatát is odaszállította, és ettől kezdve állandóan ott tartózkodott, az állatok körüli munkán kívül a háztartást is teljes egészében ellátta. Időnként egyéb munkákban is segítségére volt az alperesnek, segített a tejbehordásban, alkalmanként a vágóhídon is tevékenykedett. Az állatgondozásban a feleknek segítséget nyújtott a felperes nyugdíjban levő apja is.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Tagadta, hogy közötte és a felperes között gazdasági kapcsolatra is kiterjedő életközösség jött létre. Azt elismerte, hogy 1979. nyarától a felperes segítségére volt az állattartásban, ez azonban állítása szerint eseti jellegű volt, amelynek ellenértékét ő különböző ajándékokkal kiegyenlítette. Tagadta, hogy az Ő kívánságára tekintettel nem létesített a felperes munkaviszonyt. Állította, hogy szülei elköltözéséig a háztartást az anyja vezette, és a felperes csak alkalmanként aludt a tanyán, ezért ebben az időszakban az életközösség meglété kizárható. Azt nem vitatta, hogy a felperessel érzelmi, a szexuális kapcsolatra is kiterjedő viszonyban volt, a közös gazdálkodás tényét azonban nem ismerte el.

Az elsőfokú bíróság az ügyben lefolytatott bizonyítási eljárásban tanúkat hallgatott meg a felek kapcsolatára vonatkozóan, majd közbenső ítéletet hozott, amelyben megállapította, hogy a felek között nem állott fenn élettársi kapcsolat. A közbenső ítéletet a másodfokú bíróság fellebbezés folytán hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasította, mert álláspontja szerint az adott esetben közbenső ítélet hozatalának nem volt helye.

A megismételt eljárásban az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Az ítélet ellen a felperes fellebbezett, a másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A bíróságok álláspontjukat arra alapították, hogy a felek közötti gazdasági kapcsolat megléte nem nyert bizonyítást. Ezt az elsőfokú bíróság lényegében azzal indokolta, hogy a felperes saját előadása szerint sem kezelte a gazdaságba befolyó pénzt, amely a másodfokú bíróság szerint is a gazdasági közösség hiányára utal. A felperes munkájának ellenértékét az alperes által nyújtott ajándékokkal mindkét fokú bíróság kiegyenlítettnek tekintette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!