Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2007.2.43 I. A Ptk. 144. § a) pontja nem a rendes gazdálkodás körét meghaladó munkák engedélyezéséhez, hanem költségeik közös viseléséhez követeli meg a tulajdonostársak egyhangú határozatát.

II. Az engedély nélküli építkezés jogellenessége a fennmaradási engedély kiadásával orvosolható, az ehhez szükséges - jogszabály által megkívánt - hozzájáruló nyilatkozatot joggal való visszaélés esetén a bíróság pótolhatja [Ptk. 5. §, 144. §].

A perbeli budapesti kilenclakásos ingatlan a felek - valamint a perben nem álló további tulajdonosok - közös tulajdona. A felperesek 2002 nyarán - építési engedély nélkül, a hátsó kert megközelítése érdekében - földszinti lakásuk kertre néző gardróbszobájának 60´45 cm méretű ablaka helyére 80´210 cm méretű ajtót építettek be.

A felperesek a Ptk. 5. § (3) bekezdésére alapított keresetükben az elvégzett munka fennmaradásának engedélyezéséhez kérték az alperesek hozzájáruló nyilatkozatának pótlását.

Az I. rendű alperes - a szakértői vélemény beszerzését követően - nem ellenezte a kereset teljesítését; a III-IV. rendű alperesek azzal az indokkal kérték a kereset elutasítását, hogy az ajtó statikai okok miatt nem megfelelő, beépítése veszélyezteti az épület állékonyságát.

Az elsőfokú bíróság ítéletével pótolta az I. valamint III-IV. rendű alperesek kért jognyilatkozatát. Döntését dr. B. J. igazságügyi szakértő véleményére alapította és azzal indokolta, hogy az ajtó beépítése megfelelő módon történt, nem veszélyezteti az épület állékonyságát. Megjegyezte, hogy a munka nem haladja meg a rendes gazdálkodás körét, ezért elvégzéséhez nem szükséges a tulajdonostársak egyhangú határozata.

A másodfokú bíróság ítéletével megváltoztatta az elsőfokú bíróság határozatának fellebbezett rendelkezését és elutasította a keresetet. Indokolása szerint az ajtó beépítése a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadás, amelyhez a Ptk. 144. §-ának megfelelően a tulajdonostársak egyhangú határozata szükséges, a határozat azonban szavazat, amely - hasonlóan a szerződéses nyilatkozathoz - nem pótolható ítélettel. Az ellenszavazat nem jelenthet joggal való visszaélést: az alperesek éltek, s nem visszaéltek jogukkal, amikor nem adtak hozzájárulást az engedély nélküli építkezés legalizálásához, visszaélésszerű joggyakorlás hiányában pedig nincsen lehetőség a tulajdonos hozzájáruló nyilatkozatának pótlására (ellenkező esetben sérülne a tulajdonhoz való jog, amely alkotmányos alapjog). Végül kihangsúlyozta a másodfokú bíróság, hogy az épület állékonyságának, teherbírásának romlása miatt az alperesek okkal ellenzik a kialakított helyzet fenntartását.

A jogerős ítélet ellen - hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyása, költségeik megtérítése végett - a felperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet. Érvelésük szerint a munka nem haladja meg a rendes gazdálkodás körét, költségeit egyébként sem kívánják áthárítani a tulajdonostársakra, ezért téves a Ptk. 144. § alkalmazása; emellett az alperesek statikai kifogása nem bizonyult alaposnak, a jognyilatkozat megtagadása joggal való visszaélés a részükről.

A III-IV. rendű alperesek felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult, az I. rendű alperes a felülvizsgálati kérelemre nem nyilatkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!