Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2004.11.459 I. A védelemhez való jog az 1973. évi I. tv. rendelkezései szerint (és a részben eltérő szabályozás ellenére a hatályos Be. alapján is) nem jelentette azt, hogy a védő jelenléte minden ügyben kötelező lett volna, hanem jogosultságot biztosított a védő választásához és meghatalmazásához, valamint a terhelt személyes védekezéséhez, amely magában foglalta a vallomástételi jogosultságot, de annak megtagadását is. Ugyanakkor az eljárási törvény - bizonyos esetekben - a hatóságok számára a védő kirendelését is kötelezően előírta, ami már a kötelező védői jelenlétet is feltételezte.

II. A súlyos testi sértés bűntettével és garázdaság vétségével vádolt, szabadlábon védekező terhelt tekintetében - a védő kötelező részvételére vonatkozó más törvényi előfeltétel hiányában - nem sérültek (és a hatályos szabályozás szerint sem sérülnek) a védelemhez fűződő jogok, ha a büntetőeljárást a hatóságok védő jelenléte nélkül folytatták le [1973. évi I. tv. 6. §, 47. §; Be. 46. §, 242. §, 364. §].

A P.-i Városi Bíróság - egyesbíróként, vétségi eljárásban ügyész, védő részvétele nélkül eljárva - a 2001. október 30. napján meghozott ítéletével a szabadlábon lévő B. J. II. r. terheltet súlyos testi sértés bűntette és társtettesként elkövetett garázdaság vétsége miatt halmazati büntetésül - mint többszörös visszaesőt - 2 évi fegyházbüntetésre és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte annak megállapításával, hogy feltételes szabadságra nem bocsátható. Elrendelte továbbá egy korábbi - próbaidőre felfüggesztett - 8 hónapi börtönbüntetésének a végrehajtását is.

Az enyhítés végett bejelentett II. r. terhelti fellebbezést elbírálva a H.-i Megyei Bíróság, mint másodfokú bíróság a 2002. május 22. napján meghozott végzésével a városi bíróság ítéletét változtatás nélkül helybenhagyta.

A felülvizsgálati indítvánnyal támadott, az elsőfokú ítélet II. pontjában írt tényállás lényege szerint B. J. II. r. terhelt 2001. április 7-én 13 óra körüli időben Sz.-en, a F.-i Sörözőben a bárpultnál szeszes italt fogyasztott, amikor megjelent ott R. E. sértett is, aki a saját részére italt kért. Az ittas II. r. terhelt felszólította a szintén ittas sértettet, hogy neki is fizessen italt, aminek a sértett nem tett eleget. A II. rendű terhelt ekkor arcon ütötte a sértettet, aki a földre esett, majd onnan felállva a II. rendű terhelttel dulakodni kezdtek. A II. rendű terhelt kilökte a sértettet az utcára, aki a lökéstől a földre esett. A II. rendű terhelt a földön fekvő sértett fejébe belerúgott, amitől fej zúzódásos sérüléseit, agyrázódást, orrcsonttörést - 8 napon túl gyógyuló, ténylegesen 4 hét gyógytartammal járó sérüléseket - szenvedett.

A II. r. terhelt által a fenti jogerős határozatok ellen - azok hatályon kívül helyezése érdekében - benyújtott felülvizsgálati indítvány lényege szerint R. E. sértettet saját testi épsége védelmében, jogos önvédelemből - s nem ok nélkül - bántalmazta. Az eljárt bíróságok azonban a tanúit nem hallgatták ki, s így e bűncselekményben ártatlanul ítélték el. Mindemellett eljárási szabálysértést követtek el, mert jogi képviselője nem volt, holott "mindenkinek joga van az ügyvédi képviselethez és egyben kötelező az ügyvéd jelenléte minden tárgyaláson."

A Legfőbb Ügyészség írásbeli nyilatkozatában azt az álláspontját fejtette ki, hogy eljárási szabálysértés nem történt; a tényállást támadó részében az indítvány a törvénynél fogva kizárt; a jogos védelem előfeltételei pedig nem álltak fenn. Mindezekre figyelemmel azt indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság a megtámadott határozatokat - tanácsülésen - hatályukban tartsa fenn.

Az ügyben kitűzött nyilvános ülésen a védő és a terhelt az indítványnak, míg az ügyész az írásbeli nyilatkozatának megfelelő tartalommal szólalt fel.

A felülvizsgálati indítvány nem alapos.

A Be. 420. §-ának értelmében a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó, és a felülvizsgálati indítványt a megtámadott határozat meghozatala idején hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni.

A jogerős ítélet meghozatala idején hatályos eljárási törvény (1973. évi I. törvény) az ún. régi Be. 6. §-a a védelem jogát - alapelvi szinten - a következőképpen szabályozta.

6. § (1) A terheltet megilleti a védelem joga.

(2) A hatóságok kötelesek biztosítani, hogy akivel szemben a büntetőeljárást folytatják, az a törvényben meghatározott módon védekezhessék.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!