Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1994.11.639 A bizonyítékok okszerű mérlegelésén alapuló tényállás a jogerős ítéletet felülvizsgáló Legfelsőbb Bíróságot köti. Ehhez képest a bíróság által megállapított tényállás csak akkor iratellenes, ha az az annak megállapítása alapjául szolgáló adatokat illetően ellenkezik az iratok tartalmával. Nem állapítható meg azonban iratellenesség azon a címen, hogy a bíróság álláspontja egyes bizonyítékokkal ellenkezik, mert ez a körülmény nem iratellenességet támad, hanem a bizonyítékok mérlegelése ellen irányul [Pp. 275. § (1) bek.].

A felperes a községi önkormányzat alkalmazásában állt házi-beteggondozóként 1992. június 30-ig. A munkaviszonya közös megegyezéssel megszűnt, mert a községi önkormányzat képviselő-testülete 1992. július 1-jétől a háziorvosi szolgálat egészségügyi vállalkozás formájában történő ellátásáról döntött.

Az alperes, aki 1992. július 1-jétől a község 2. számú körzetének háziorvosa, a felperest - akivel már több mint tíz éve együtt dolgozott - a magánvállalkozás keretében a korábbival azonos munkakörben és díjazással továbbfoglalkoztatta. Írásbeli munkaszerződést nem kötöttek. A felperes 1992. augusztus 6-tól 31-ig fizetett szabadságát töltötte, azt követően szeptember 1-jétől október 18-ig keresőképtelen beteg volt, háziorvosként az alperes kezelte és tartotta betegállományban.

1992. október 19-én az alperes egy 1992. október 18. napjára keltezett munkaszerződés aláírását kérte a felperestől. A munkaszerződés, amely egyebekben az addigi tényleges foglalkoztatás feltételeinek megfelelt, olyan kikötést tartalmazott, hogy "a szerződés 1992. július 1-jétől december 31-ig érvényes". A felperes ezt kifogásolta, de miután az alperes arra hivatkozott, hogy a társadalombiztosítási finanszírozásra vonatkozóan vele is csak ilyen határidőre kötöttek szerződést, ezt a munkaszerződést aláírta. Ezt követően az alperes közölte, hogy a továbbiakban a szerződés lejártáig a felperes munkájára nem tart igényt. Az 1992. október 26-án kelt levélben az alperes erről írásban is értesítette a felperest. Közölte, hogy 1992. december 31-ig a feladatai ellátása alól felmenti, a felmentés idejére "alapfizetését és járulékait" megfizeti. A felmentés indokaként a felperes hanyag, hiányos munkáját, a munkatársaival való rossz kapcsolatát jelölte meg.

Az említett munkáltatói intézkedéssel szemben a felperes keresettel fordult a munkaügyi bírósághoz, amelyben a munkaviszonya megszüntetése jogellenességének megállapítását és annak törvényes jogkövetkezményei alkalmazását, valamint a szabadságmegváltás és a tizenharmadik havi illetmény megfizetését kérte. Keresetét elsősorban arra alapozta, hogy az alperes félrevezette az 1992. október 18-án kelt munkaszerződés aláírásánál, másrészt vitatta a munkájával, a magatartásával szemben felhozott kifogások valóságát.

Az alperes a határozott idejű munkaviszonyra hivatkozással kérte a kereset elutasítását.

A munkaügyi bíróság a tizenharmadik havi illetményre vonatkozó igény kivételével a felperes keresetének helyt adott. Megállapította az 1992. október 26-i munkaviszonyt megszüntető munkáltatói intézkedés jogellenességét, és azt hatályon kívül helyezte. A felperes kérésére a munkaviszony helyreállítását mellőzte, és elmaradt munkabér és kárpótlás címén 50 858 Ft, valamint szabadságmegváltás címén 6381 Ft megfizetésére kötelezte az alperest.

Az ítélete indokolásában kifejtette, hogy a bizonyítási eljárás alapján megállapított tényállás szerint a felperes határozatlan idejű munkaviszonyban állt az alperessel, aki nem hivatkozott a munkaszerződés írásba foglalásának elmulasztásából fennálló érvénytelenségre az Mt. 76. §-ának (4) bekezdése alapján. Az alperes a munkáltatói jogait rendeltetésellenesen gyakorolta, amikor a felperes részéről akarathiányos munkaszerződés-módosítást a munkaviszony azonnali hatályú megszüntetésére használta fel. Az alperes a fellebbezésében kérte a kereset elutasítását. Az első fokú ítéletet megalapozatlanság, iratellenesség miatt tartotta törvénysértőnek, mert álláspontja szerint az eljárás adatai azt bizonyították, hogy a felperest határozott idejű munkaviszonyban alkalmazta.

A megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a megfellebbezett részében - a szabadságmegváltásra vonatkozó rendelkezése kivételével - helybenhagyta. Az ítéletében az alperes által indítványozott bizonyításkiegészítés alapján is megerősítette, hogy a felek között eredetileg határozatlan idejű jogviszony jött létre, helytállónak találta a munkaügyi bíróság ténybeli megállapításait és jogi következtetéseit a határozott idejű munkaszerződés megkötésére, valamint a munkaviszony megszüntetésére vonatkozóan is.

A jogerős ítélettel szemben az alperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, amelyben annak hatályon kívül helyezésével kérte a felperes keresetének elutasítását. Álláspontja szerint az elsőfokú és az azt helybenhagyó másodfokú ítélet a Pp. 221. §-ának (1) bekezdésébe ütközik, és azért törvénysértő, mert az ítéletekben megállapított tényállás iratellenes, a bizonyítékokból levont következtetés okszerűtlen. Arra hivatkozott, hogy a vállalkozásával kapcsolatban kötött határozott idejű szerződésekből egyértelműen az a következtetés vonható le, hogy a felperessel is határozott idejű munkaviszonyban állapodtak meg. Vitatta továbbá a határozott időre szóló írásbeli munkaszerződés megkötésének a bíróságok által történt minősítését és az e munkaszerződésben foglalt megállapodás figyelmen kívül hagyását.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!