Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2002.1.11 Vízszennyezés környezetveszélyeztető, illetve környezetkárosító hatásának jogkövetkezményei [1995. évi LIII. tv. 4. §, 8. § (1) bek., 99. § (2) bek. a) pont].

Az elsőfokú bíróság ítéletével 2002. január 1. napjától kezdődő hatállyal eltiltotta az alperest a környezetveszélyeztetést megvalósító azon tevékenységétől, hogy tisztítatlan, illetve a VI. vízminőségű kategóriára előírt határértéket meghaladó szennyvizét az I. patakba vezesse. Megállapította, hogy az alperes több mint tíz éven keresztül a VI. vízminőségű kategóriára előírt határértéket meghaladó minőségű szennyvizet bocsátott ki, és ezzel szennyezte a befogadó I. patakot. Magatartásával a környezetet veszélyeztette, illetve környezetkárosítást valósított meg. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy a környezetvédelmi felügyelőség minden évben környezetvédelmi bírságot szabott ki vele szemben. A beszerzett környezetvédelmi szakvélemény alapján azt is megállapította, hogy az alperes jelentős beruházást hajtott végre a környezetvédelmi célok érdekében. A környezetszennyezés nem olyan súlyú, amely a jogszabályban megjelölt határérték betartását azonnal indokolttá tenné. Ezért az alperes számára két év teljesítési határidőt határozott meg.

A peres felek fellebbezései folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, és az alperest azonnali hatállyal tiltotta el a környezetet veszélyeztető tevékenységtől. Kifejtette jogi álláspontját, amely szerint a környezet veszélyeztetése az 1995. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 4. §-a g) és t) pontjának figyelembevételével a kibocsátási határérték túllépésével megvalósult. A felperes fellebbezését a Ktv. 8. §-ának (1) bekezdése alapján alaposnak találta, és azonnali hatállyal kötelezte az alperest a teljesítésre.

A jogerős ítélet ellen az alperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő az ítélet hatályon kívül helyezése, az elsőfokú ítélet megváltoztatása és a keresetnek jogalap hiányában történő elutasítása érdekében. Másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésével a másodfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta. Állította: az a körülmény, hogy a répatisztítás során keletkező és alperes által kezelt szennyvíz KOI értéke az előírt határértéket meghaladja, önmagában nem jelent környezetveszélyeztetést. A perben beszerzett szakértői vélemény, különösen a kiegészítő szakértői vélemény azt tanúsítja, hogy az alperes szennyvízkibocsátása a környezetet nem károsítja, és az ökoszisztéma egyetlen elemére sem jelent veszélyt. A másodfokú bíróság téves jogszabály-értelmezése folytán a védekezését alátámasztó bizonyítékokat nem értékelte, és ezzel a Pp. 206. §-ának rendelkezését sértette meg. Ebből következően az eljárt bíróság tévesen alkalmazta az alperessel szemben a Ktv. 99. §-a (2) bekezdésének g) pontjában meghatározott szankciót.

A megyei főügyészség a felperes felülvizsgálati ellenkérelmével a jogerős ítélet hatályában fenntartását indítványozta az ítélet helyes indokai alapján.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint nem alapos.

Az eljárt bíróság megalapozottan állapította meg, hogy az alperes termelőtevékenysége során káros vízszennyezést valósít meg, mivel a kibocsátási határértéket meghaladó minőségű szennyvíz kibocsátásával szennyezi a befogadó I. patakot. A környezetvédelmi hatóság határozatai és dr. P. I. környezetvédelmi szakértő szakvéleménye alapján megállapítható, hogy a káros vízszennyezés elsősorban az alperes termelésének ún. kampányidőszakát megelőző időben, akkor jelentkezik, amikor a tározótó vizét leeresztik az I. patakba. Ekkor a kritikus KOI érték (a természetes eredetű szennyezőanyag-tartalom) a határérték többszörösének felel meg. A szennyező anyag a bomlása során fellépő oxigénigénye miatt - időegység alatt nagy mennyiségben való kivezetés esetén - a vizek élő szervezeteit, elsősorban a halakat károsíthatja. A felperes által a másodfokú eljárásban becsatolt környezetvédelmi hatósági határozatok azt is tanúsítják, hogy a per tartama alatt, az 1999. évben mért adatok szerint is folytatta az alperes a felperes keresetében sérelmezett tevékenységét.

A megalapozott tényállás alapján az eljárt bíróság a jogszabály helyes alkalmazásával állapította meg, hogy az alperes e magatartásával megvalósította a törvényben meghatározott környezetet veszélyeztető tevékenységet. Ennek jogkövetkezményeként a Ktv. 99. §-a (2) bekezdésének a) pontja alapján megalapozottan tiltotta el az alperest a jogsértő magatartástól.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!