Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.11.371 Tisztességtelen az a vagyonbiztosítási általános szerződési feltétel, amely a vagyontárgy új állapotban való beszerzési értékének megfizetését az új állapotban való beszerzés vagy pótlás megtörténtéhez köti [Ptk. 209/B. §, 549. §].

A bíróság jogerős ítéletében a G. Biztosító Rt. Alperes G-V Vállalkozói Vagyonbiztosítás Feltételei IV/4. pontja második mondatának azt a rendelkezését, amely a biztosított vagyontárgy új állapotban való beszerzési értékének megfizetését az új állapotban való beszerzés, vagy pótlás megtörténtéhez köti érvénytelenné nyilvánította azzal, hogy az érvénytelenség hatálya az alperessel szerződő valamennyi félre kiterjed, nem érintve azokat a szerződéseket, amelyeket a megtámadásig már teljesítettek. Megállapította, hogy a G. Biztosító Rt. G-V Vállalkozó Vagyonbiztosítás Feltételei "Tűzbiztosítás Különös Feltételei" címet viselő részének IX/6. pontja második tagmondata, miszerint "a biztosító a kárösszeg kifizetését betöréses lopásnál, rablásnál a nyomozó hatóság nyomozást megszüntető, vagy a bíróság jogerős határozatának megküldéséhez köti" tisztességtelen szerződési feltétel, ezért e szerződési feltétel semmis. Az érvénytelenség hatálya az alperessel szerződő valamennyi félre kiterjed, nem érintve azokat a szerződéseket, amelyeket a megtámadásig már teljesítettek.

A bíróság feljogosította a felperes Főügyészséget mint az igény érvényesítőjét arra, hogy a fenti kikötések érvénytelenségének megállapítását az alperes költségére országos napilapban vagy más szokásos módon nyilvánosságra hozza.

A jogerős ítélet megállapítása értelmében az alperes a G-V Vállalkozói Vagyonbiztosítás Általános Szerződési Feltételeit tartalmazó szabályzata IV/4. pontjában lehetővé tette, hogy a szerződő fél a vagyontárgyat annak várható értéke, helyreállítási költsége, vagy új állapotban való beszerzési értéke erejéig biztosíthassa. Az új állapotban való beszerzés értéke erejéig történő biztosítás esetén a biztosított vagyontárgy valóságos értéke és az új dolog értéke közötti különbözetet a biztosító csak abban az esetben köteles megtéríteni, ha a vagyontárgy helyreállítása, új állapotban való beszerzése, pótlása megtörténik. A szabályzat a Tűzbiztosítás Különös Feltételeit tartalmazó részének IX/6. pontja értelmében a biztosító a kárösszeg kifizetését tűzkárnál a tűzrendészeti hatóság által kiadott hatósági bizonyítvány, betöréses lopásnál és rablásnál a nyomozó hatóság nyomozást megszüntető vagy a bíróság jogerős határozatának megküldéséhez köti.

A jogerős ítélet indokai szerint a Ptk. 549. §-ának (2) bekezdésében az (1) bekezdésben írt főszabály alóli kivételként lehetővé teszi, hogy a felek valamely vagyontárgy új állapotban való beszerzésének értékére kössenek biztosítást. Ez azzal jár, hogy az új értékre utalással maga a szerződés tartalmazza és határozza meg a biztosítási értéket, ezért a biztosított vagyontárgy káresetkori értékét nem lehet vizsgálni és a károsult mentesül a biztosítási érték és a kár bizonyításának kötelezettsége alól. Ilyen esetben a biztosító nem a biztosítottat ért károsodást meghaladó kártérítést nyújt, hanem a kár megállapítása történik a szerződésben meghatározott módon.

A valóságos érték és az új érték különbözetének feltételhez kötött kifizetése sérti a biztosítottnak a biztosítási összeg feletti rendelkezési jogát. A biztosított ugyanis a biztosítási összeggel szabadon rendelkezik, azt nem köteles a biztosított vagyontárgy helyreállítására fordítani. Ilyen kötelezettséget a Ptk.-nak a biztosításról szóló fejezete sem tartalmaz, és ennek előírása a Ptk. 567. §-ának (1) bekezdésébe ütközne. Mivel a szabályzat IV/4. pontjába foglalt általános szerződési feltétel a biztosítottak hátrányára a biztosítási szerződés lényeges rendelkezéseitől indokolatlanul egyoldalúan eltért, a bíróság a Ptk. 209/B. § (2) bekezdés a) pontja, a 209/B. § (1) bekezdése és a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése alapján megállapította, hogy az semmis.

A szabályzat IX/6. pontjában foglaltak szerinti kikötés, amely az alperes szolgáltatási kötelezettségét a nyomozást megszüntető határozat vagy a bíróság jogerős határozata megküldéséhez köti, a jóhiszeműség és a tisztesség követelményeivel ellentétes, semmis általános szerződési feltétel. A biztosító ugyanis csak olyan határozatok bemutatását követelheti meg, amely a biztosítási esemény bekövetkezésére, vagy a kár mértékére nézve tartalmaznak adatokat, de nem kötelezhető a biztosított a biztosítási szerződés teljesítésének körén kívül eső kérdésben keletkezett hatósági határozat vagy a biztosító bizonyítási kötelezettségére tartozó okirat csatolására.

A jogerős ítélet megváltoztatása és a felperes keresetének a Vagyonbiztosítás Általános Szerződési Feltételei IV/4. pont második mondatát érvénytelenné nyilvánító részében való elutasítása, másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és a másodfokú bíróság új eljárásra utasítása érdekében az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a felülvizsgálni kért határozat a Ptk. 549. §-át, a Ptk. 200. § (1) bekezdését és 209/B. §-át sértette meg, és ellentétes a Bírósági Határozatok 1997. évi 330. számában közzétett eseti döntésében foglaltakkal.

Állította, hogy a Ptk. 549. §-ának (2) bekezdéséből nem következik az, hogy a biztosított vagyontárgy káresetkori értékét ne lehetne vizsgálni, és az új értéken való térítést feltételhez kötni. Vitatta a jogerős ítélet azon megállapítást miszerint az új értékre kötött biztosításhoz kiemelt díj társul, továbbá, hogy az új értéken való térítés sérti a szolgáltatás-ellenszolgáltatás egyenértékűségének elvét. Tévesnek tartotta azt a megállapítást is, hogy a valóságos érték és az új érték közti különbözet kifizetésének feltételhez kötése sérti a biztosítottnak a biztosítási összeg feletti rendelkezési jogát.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában fenntartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!