Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Bf.266/2007/13. számú határozata emberölés bűntette tárgyában. Bírók: Cserháti Ágota, Gyurisné dr. Komlóssy Éva, Mezőlaki Erik

Kapcsolódó határozatok:

Kecskeméti Törvényszék Bny.82/2006., Kecskeméti Törvényszék B.1377/2006/50., *Szegedi Ítélőtábla Bf.266/2007/13.*, Kúria Bfv.1036/2007/6. (BH 2010.3.57, BH+ 2008.6.247)

***********

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Bf.II.266/2007/13.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN

A Szegedi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság Szegeden, 2007. évi október hó 18. napján tartott fellebbezési nyilvános ülése alapján meghozta a következő

Í T É L E T ET :

Az emberölés bűntettének kísérlete és más bűncselekmény miatt a vádlott ellen indított büntető ügyben a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 2007. évi május hó 24. napján kihirdetett 3.B.1377/2006/50. számú ítéletét

m e g v á l t o z t a t j a

akként, hogy a börtön tartamát 8 (Nyolc) évre s ú l y o s í t j a.

Egyebekben az elsőfokú ítéletet h e l y b e n h a g y j a .

A vádlott által az elsőfokú ítélet kihirdetésétől a mai napig előzetes fogvatartásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe beszámítja.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S :

Az elsőfokú bíróság a vádlott bűnösségét visszaélés lőfegyverrel és lőszerrel bűntettében, valamint emberölés bűntettének kísérletében állapította meg. Ezért halmazati büntetésül 6 év börtönre ítélte, és 6 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától. Rendelkezett az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámításáról, a bűnjelekről és a bűnügyi költségről.

Az elsőfokú ítélet ellen ellenérdekű fellebbezéseket jelentettek be:

- az ügyész a vádlott terhére, súlyosításért, a fellebbezés írásos indokolása szerint hosszabb tartamú szabadságvesztés kiszabása végett;

- a vádlott és védője egyezően a kiszabott büntetés enyhítése érdekében.

A vádlott - tartalmát illetően a fellebbezés indokolásának tekinthető - beadványában kifogásolta, hogy az eljárás során nem vették figyelembe pánikbetegsége konkrét tüneteit, azt, hogy az első gyanúsítotti vallomás megtételekor sokkos állapotban volt és azt, hogy a bíróság ítéletét nem az ő, a sértett, valamint lánya tárgyaláson tett vallomására alapította. Továbbra is állította, hogy nem állt szándékában a sértettet lelőni. Mindezekre figyelemmel álláspontja szerint a 6 év börtönbüntetés "nem reális".

A védő fellebbezését írásban szintén megindokolta. Ebben a tényállás II. pontját illetően a minősítést is támadta, mert álláspontja szerint a sértett véletlen eltalálása folytán a vádlott cselekménye gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés vétségének minősül. E körben a bűncselekmény elkövetésekor jelen volt személyek tárgyaláson tett vallomásának figyelembevételét, illetőleg a Be. 4. §-ának alkalmazását is kérte. Enyhítésre irányuló fellebbezése körében hivatkozott a vádlott pánikbetegségére, a sértett megbocsájtására, a vádlott önkéntes eredmény elhárítására. A tényállás I. pontja tekintetében indítványozta a súlyosító körülmények közül annak mellőzését, hogy a vádlott hosszú ideje a fegyvertartási szabályok megszegésével tárolta a lőfegyvert. Mindezekre tekintettel a kiszabott büntetés lényeges enyhítését kérte.

A fellebbviteli főügyészség átiratában, majd a nyilvános ülésen az ügyész perbeszédében a vádlott terhére bejelentett fellebbezést fenntartotta és a fő- valamint a mellékbüntetés súlyosítását indítványozta. A 2/2007. Büntető Jogegységi határozatra tekintettel - amely a Legfelsőbb Bíróság Bk. 1. számú állásfoglalását hatályon kívül helyezte - mellőzte a lőfegyverrel kapcsolatos bűncselekmény megnevezésének helyesbítésére vonatkozó észrevételét.

A vádlott és a védő fellebbezéseiket azonos tartalommal fenntartották.

A vádlott a másodfokú eljárásban kifejezetten nem indítványozta ugyan újabb elmeorvos-szakértők kirendelését, de fellebbezésének indokolásában előadta, hogy ennek hajlandó magát alávetni. Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság által beszerzett kiegészítő elmeorvos-szakértői véleményre tekintettel szükségtelennek tartotta újabb elmeorvos-szakértők bevonását, és egyetértett az elsőfokú bíróság kellően megindokolt bizonyítási indítvány elutasításával is.

Az ítélőtábla az ügyésznek a főbüntetés súlyosítására irányuló fellebbezését ítélte alaposnak.

A másodfokú bíróság a Be. 348. § (1) bekezdése szerint eljárva, a fellebbezésekkel megtámadott ítéletet az azt megelőző bírósági eljárással együtt felülbírálta. Ennek során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a bizonyítási eljárást a perrendi szabályok csaknem maradéktalan betartásával folytatta le. Észlelte ugyanis, hogy az elsőfokú bíróság eljárási szabályt sértett, amikor 1. sz. tanút figyelmeztette a Be. 82. § (1) bekezdés a) pontja szerinti úgynevezett abszolút mentességi jogára (33. sorszámú tárgyalási jegyzőkönyv 22. oldal). A tanú - aki a jegyzőkönyvtől eltérően nem a vádlott unokatestvére, hanem nagybátyja - a Btk. 137. § 6. pontjára figyelemmel nem tekinthető a terhelt hozzátartozójának, így az abszolút mentességi jog nem illette meg. A kihallgatása célját illetően - miként került a vádlotthoz a lőfegyver - már helyesen járt el az elsőfokú bíróság, amikor a tanút a Be. 82. § (1) bekezdés b) pontja szerinti úgynevezett relatív mentességi jogára figyelmeztette. Az elsőfokú bíróságnak ez az eljárási szabálysértése az ügy érdemi elbírálását nem befolyásolta, ezért csupán ennek megállapítására szorítkozott a másodfokú bíróság.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!