Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szolnoki Törvényszék Pf.20142/2019/8. számú határozata házasság tárgyában. Bírók: Szalai-Almádi Ildikó, Szalay Katalin, Válik Edina

Kapcsolódó határozatok:

Szolnoki Járásbíróság P.20372/2017/71., *Szolnoki Törvényszék Pf.20142/2019/8.*, Kúria Pfv.20374/2020/7.

***********

Szolnoki Törvényszék

1.Pf.20.142/2019/8. szám

A Szolnoki Törvényszék, mint másodfokú bíróság, az M és B Ügyvédi Iroda (eljáró ügyvéd: dr. Molnár Iván) által képviselt felperes neve felperesnek - dr. Erdei Zoltán Ügyvédi Iroda (eljáró ügyvéd: dr. Erdei Zoltán) által képviselt alperes neve alperes ellen - házassági vagyonjog iránt indított perében a Szolnoki Járásbíróság 7.P.20.372/2017/71. számú ítélete ellen az alperes részéről 73. sorszám alatt beadott fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, és a felperes keresetét elutasítja.

Mellőzi az alperesnek az elsőfokú perköltség viselésére kötelezését és megállapítja, hogy a le nem rótt 540.000.- /Ötszáznegyvenezer/ Ft elsőfokú eljárási illetéket az állam viseli.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 508.000.- /Ötszáznyolcezer/ Ft elsőfokú eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 254.000.- /Kettőszázötvennégyezer/ Ft másodfokú eljárási költséget.

A le nem rótt 720.000.- /Hetesszázhúszezer/ Ft másodfokú eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletével arra kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 9.000.000.- Ft-ot és ezen összeg után 2016. szeptember 17. napjától a kifizetés napjáig járó érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát, valamint 593.616.- Ft perköltséget. Kötelezte arra is, hogy az államnak felhívásra fizessen meg 540.000.- Ft illetéket.

Az elsőfokú bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján megállapította, hogy a peres felek házastársak voltak, mely házasságot 1994. június 4. napján kötötték meg. Házasságukat a Szolnoki Járásbíróság a 4.P.20.048/2016/6.számú jogerős ítéletével 2016. június 30. napján felbontotta. A felek házassági életközössége a bontóperi ítélet szerint 2015. október 5. napján szakadt meg. A házassági vagyonközösség megosztásra a felek között még nem került sor, ezért a közös vagyonról történő rendelkezésre a Ptk. 4:47. § (1) bekezdését kell alkalmazni.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az alperes a házassági életközösség időtartama alatt 2010. június 30. napján kelt adásvételi szerződéssel szerezte meg a perbeli, Város 1, Cím1 szám alatti társasházi lakásingatlan tulajdonjogát, a közös tulajdonból hozzátartozó 168/10.000 tulajdoni hányaddal együtt. A vételár 13.573.810.- Ft volt.

Ez az ingatlan az elsőfokú bíróság álláspontja szerint, függetlenül attól, hogy az kizárólag az alperes 1/1 arányú tulajdonaként került bejegyzésre, a házasfelek osztatlan közös vagyona. Nem tartotta ugyanis megalapozottnak az alperes azon hivatkozását, hogy a perbeli ingatlan az alperes különvagyonába tartozó vagyontárgy lett volna, figyelemmel arra, hogy a bíróság álláspontja szerint mind a foglaló, mind az azt követő vételárrészek is közös vagyonból kerültek kifizetésre. Megállapította, hogy az adásvételi szerződés aláírásakor az alperes az eladónak 1.357.381.- Ft foglalót fizetett meg, azonban az alperes nem jelölte meg, hogy ez milyen forrásból történt, így a Ptk. 4:40. § (2) bekezdése szerint azt kellett vélelmezni, hogy a teljesítés közös vagyonból származott. Az 1.876.429.- Ft-os vételárrészletet a felek közös vagyonában állt Kft2-től kapott hitelből fizette meg az alperes, így az első vételárrészlet megfizetése is közös vagyonból történt. Az elsőfokú bíróság közös vagyonnak minősítette a Fundamenta Lakáskassza Zrt-vel megkötött szerződés alapján a 4.340.000.- Ft kölcsön felvételével megfizetett vételárrészt is, hiszen mind a kölcsön felvétele, mind annak visszafizetése a házastársi életközösség fennállása alatt történt. Ugyanígy minősült a Kft2-től felvett 6.000.000.- Ft összegű munkáltatói kölcsön vételárként történő megfizetése, mely munkáltatói kölcsön szintén az életközösség fennállása alatt került visszafizetésre. Ezért a munkáltatói kölcsön, a Fundamenta Lakáskassza Zrt-től felvett kölcsön, mint vételárrész források tekintetében az elsőfokú bíróság a Ptk. 4:40. § (2) bekezdése alapján arra a következtetésre jutott, hogy teljesítésére a közös vagyonból került sor. Ugyanígy közös vagyonnak minősült az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a kölcsön törlesztésének forrásaként megjelölt munkabér is. Az alperes által hivatkozott különvagyona vonatkozásában, melyet az alperes állítása szerint az édesanyjától ajándékba kapott, az alperes bizonyítást nem ajánlott fel. Így ezt a mulasztást az elsőfokú bíróság a Pp. 3.§ (5) bekezdése alapján az alperes terhére értékelte.

Az alperes a perbeli ingatlant a 2016. június 19. napján kelt ajándékozási szerződéssel gyermek1, a felek gyermekének ajándékozta, amelyhez a felperes hozzájárulását nem szerezte be. Az ajándékozási szerződésben az ingatlan, mint ajándék értékét 16 millió forintban határozták meg. Gyermek 1 a 2016. augusztus 31. napján kelt adásvételi szerződéssel az ingatlant 16 millió Ft vételár ellenében értékesítette vevő 1 és vevő 2 részére. Majd gyermek1 megvásárolta a cím 3 szám alatti ingatlant. Azóta életvitelszerűen ebben az ingatlanban él az alperes is.

A felek a házassági életközöség megszakadását követően házassági közös vagyonukat még nem osztották meg.

A felperes keresetében azt kérte a bíróságtól, hogy kötelezze az alperest 9 millió forint kártérítés jogcímén történő megfizetésére, és ezen összeg után 2016. szeptember 17. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes mértékű kamatai, valamint perköltség megfizetésére. Keresetét arra alapozta, hogy a perbeli ingatlant a házasság idején közös vagyonból vásárolták. A házassági életközösség megszűnését követően az ingatlan elidegenítéséhez az alperes nem szerezte be a felperes írásbeli hozzájárulását, mellyel kapcsolatban vélelmet felállítani nem lehet. Így az alperes a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 4:52.§ alapján kártérítéssel tartozik.

Az alperes a kereset elutasítását és a felperes perköltségben marasztalását kérte. Az alperes jogi álláspontja az volt, hogy a perbeli ingatlan a különvagyonát képezte, mert azt ő vásárolta. A vételár kifizetéséhez a felperes egyáltalán nem járult hozzá, azt az alperes kölcsönökből teljesítette, amelyek visszafizetéséről saját jövedelméből gondoskodott. Másodlagosan arra hivatkozott, ha az ingatlan mégis közös vagyonnak minősülne, a felperes legfeljebb megtérítési igénnyel léphetne fel a vagyonközösség végleges megosztása esetén, a Ptk. 4:60.§ alapján.

Az elsőfokú bíróság a bizonyítás eredményeként alaposnak találta a felperesnek a Ptk. 4:47. § (1) bekezdése, 4:45. § (1) és (2) bekezdése, a 4:46. § (1) bekezdése alapján azon hivatkozását, mely szerint a felperes kifejezett hozzájárulására lett volna szükség a perbeli ingatlan alperes által történő elidegenítéséhez. Kifejtette, hogy amennyiben a Ptk. 4:46. § (1) bekezdésében meghatározott vélelem fenn is állna, abban az esetben is a felek nyilatkozata, valamint ügyvéd neve tanúvallomása alapján azt lehetett volna megállapítani, hogy a felperes az ajándékozási jogügylethez nem adta hozzájárulását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!