Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2015.2.38 A szabad bizonyítás elvéből adódóan nincs akadálya annak, hogy a fél a gyermekelhelyezési perben jogsértően keletkezett hangfelvételt használjon fel a másik fél gyermeknevelésre való alkalmatlanságának bizonyítására, feltéve, hogy a perben enélkül megnyugtató döntés nem hozható, mivel a valós tényállás csak ezzel a bizonyítási eszközzel deríthető fel. A hangfelvétel bizonyító erejének megítélésénél figyelemmel kell lenni az elkészítés körülményeire és annak esetleges manipulálhatóságára [1952. évi IV. tv. (a továbbiakban: Csjt.) 72/A. §, 1952. évi III. tv. (a továbbiakban: Pp.) 3. § (5) bek., 206. §].

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság P.103867/2011., Fővárosi Törvényszék Pf.630516/2013/4., Kúria Pfv.21532/2013. (*BH 2015.2.38*)

***********

[1] A peres felek hosszabb ismeretség, majd háromévi együttélés után 2005. június 18-án kötöttek házasságot. 2007. január 4-én D., 2009. július 21-én pedig Zs. utónevű gyermekeik születtek. A felek az együttélést az alperes lakásában kezdték meg. Utolsó közös lakóhelyük kétszintes családi házas ingatlan volt, mely 14/45 arányban a felperes, 31/45 arányban az alperes tulajdonát képezi.

[2] Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolása szerint a felek házassága 2009-ig volt jónak mondható, az eltérő természetű és mentalitású házastársak között ezt követően gyakorivá váltak a viták, nézeteltérések.

[3] A felek bensőséges kapcsolata már 2011. május 7-én, a gazdasági kapcsolat pedig június 1-jén szűnt meg, azóta az ingatlanon belül elkülönülnek.

[4] A felek rossz kapcsolatát, feszült viszonyát tovább mérgesítette, amikor az alperes - már a folyamatban lévő peres eljárás alatt - tudomást szerzett arról, hogy a felperes a tudta és a beleegyezése nélkül az otthon elhangzottakról - különös tekintettel az alperes megnyilvánulásaira - folyamatosan hangfelvételeket készített a perben történő felhasználása céljából, bizonyítandó a gyermekekkel kapcsolatos helytelen alperesi magatartást, viselkedést. A felperes a hangfelvételek készítését még az életközösség megszakadását megelőzően kezdte meg.

[5] A peres felek az életközösség megszűnése óta közösen, illetve felváltva gondoskodnak a gyermekekről. A gyermekek mindkét szülőhöz és egymáshoz is erősen kötődnek és a szülők is azonos intenzitással ragaszkodnak gyermekeikhez. Mind a két szülő alkalmas a gyermekek nevelésére, ugyanakkor az alperes esetében robbanékonyságban, impulzivitásban megtestesülő személyiségjegyek figyelhetők meg.

[6] Az elsőfokú bíróság ítéletével a peres felek házasságát felbontotta. A 2007. január 4-én született D. és 2009. július 21-én született Zs. utónevű gyermekeket a felperesi apánál helyezte el. Kötelezte az alperest, hogy 2012. december 1-jétől kezdődően havonta előre esedékesen fizessen meg a felperesnek gyermekenként 30 000-30 000 forint határozott összegű gyermektartásdíjat. Kötelezte továbbá a felperest, hogy a 2011. június 1-je és 2012. március 31-e közötti időszakra fizessen meg az alperesnek havi 30 000 forint házastársi tartásdíjat, melynek megfizetésére részletfizetést engedélyezett, oly módon, hogy a felperes 2012. december 1-jétől kezdődően havonta előre esedékesen 60 000 forint részletet köteles teljesíteni az alperes részére. Részletesen szabályozta az alperes és a kiskorú gyermekek közötti folyamatos és időszakos kapcsolattartást, valamint az elmaradt kapcsolattartás pótlásának rendjét is.

[7] A felek közös tulajdonát képező családi házas ingatlan használatát a peres felek között megosztotta. Ezt meghaladóan a felperesi keresetet és az alperesi viszontkeresetet elutasította.

[8] A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és a gyermekeket az alperesi anyánál helyezte el. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg a gyermekek tartására az alperesnek 2013. augusztus 1-jétől kezdődően havi 60 000-60 000 forintot. Az alperes gyermektartásdíj-fizetési kötelezettségét ugyanakkor 2013. július 31-gyel megszüntette. Az elsőfokú bíróságnak a kapcsolattartásra vonatkozó határozatát részben módosította. A felperesi apa és a gyermekek kapcsolattartását az elsőfokú ítélet szerinti szabályozással egyezően határozta meg mind a folyamatos, mind az időszakos kapcsolattartás tekintetében, ugyanakkor a hétközi kapcsolattartást úgy módosította, miszerint az apa minden héten kedden jogosult a kapcsolattartásra, délután 16 órától másnap szerda reggel 8 óráig, oly módon, hogy ekkor ő köteles a gyermekeket az intézménybe vinni, vagy szünetben az anyához visszavinni. Az osztott lakáshasználatra vonatkozó rendelkezést pedig azzal hagyta helyben, hogy a gyermekelhelyezéshez kapcsolódóan a gyermekek által használt felső szinten lévő szobák is az anya kizárólagos használatába kerültek.

[9] A bizonyítékok összességét mérlegelve a másodfokú bíróság azért döntött a gyermekek alperesi anyánál történő elhelyezéséről, mivel a fejlődésüket nála kedvezőbbnek, egyben megvalósíthatóbbnak és megfelelőbbnek találta.

[10] A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett be felülvizsgálati kérelmet, melyben elsődlegesen - az álláspontja szerint jogszabálysértő, iratellenes megalapozatlan - másodfokú ítélet megváltoztatását és a D., valamint a Zs. utónevű kiskorú gyermekek nála, nevelésébe és gondozásába történő elhelyezését kérte, az alperes kötelezését gyermekenként havi 20-20%, de legalább 30 000-30 000 forint gyermektartásdíj megfizetésére, az alperes feljogosítását a kapcsolattartásra a hétköznapi folyamatos kapcsolattartás mellőzésével, a perbeli lakás kizárólagos használatát, illetve a házastársi tartásdíj fizetésére irányuló alperesi viszontkereset elutasítását. Másodlagosan a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte.

[11] A felülvizsgálati kérelem szerint a másodfokú bíróság azon álláspontja, melynek alapján - jogsértőnek minősítve - kirekesztette a bizonyítékok közül a hangfelvételeket, sérti a Pp. 3. §-a (5) bekezdésében rögzített szabad bizonyítás elvét.

[12] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme - tartalmát tekintve - a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

[13] A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

[14] Az 1952. évi IV. törvény (a továbbiakban: Csjt.) 72/A. §-ának (1) bekezdése értelmében a gyermek elhelyezéséről a szülők döntenek. A szülők megegyezésének hiányában a bíróság a gyermeket annál a szülőnél helyezi el, akinél a kedvezőbb testi, értelmi és erkölcsi fejlődése biztosított.

[15] A gyermekelhelyezéssel kapcsolatos szempontokat a Legfelsőbb Bíróság 17. számú Irányelve részletezi. Az Irányelv hangsúlyozza, hogy a gyermek elhelyezésének alapvető szempontja a gyermek érdeke, ezért a bíróságnak a gyermek életét érintő minden körülmény feltárásával és együttes mérlegelésével kell határoznia. Egyes kiragadott körülmények túlértékelése, más szempontoknak pedig a figyelmen kívül hagyása akadályozza, hogy a gyermek elhelyezésénél a gyermek érdeke megfelelően érvényesüljön. A bíróságnak gondosan vizsgálnia kell, hogy a szülőket az egyéniségük, életmódjuk, erkölcsi tulajdonságaik alkalmassá teszik-e a gyermeknevelésre.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!