Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.6.185 Lakott ingatlan tulajdonjogát árverésen megszerző tulajdonos díjkövetelése a bentmaradt lakáshasználóval szemben [Ptk. 117. §; 1993. évi LXXVIII. tv. 6. és 20. §].

A felperes tulajdonában áll a K., Z. hrsz. alatt felvett 3236 m2 alapterületű lakóház és udvar megnevezésű ingatlan, amely a valóságban a R. u. X. szám alatt található. Az ingatlan korábbi tulajdonosa az alperesek gyermeke, Sz. Gy. volt. A házas ingatlanban, melynek tulajdonjogát a felperes árverésen lakottan szerezte meg, évtizedek óta az alperesek laknak.

A felperes használati díj megfizetésére hívta fel az alpereseket, akik ez elől tulajdonjogukra hivatkozva zárkóztak el.

A felperes ezért keresetet terjesztett elő, melyben 2001. december 1-jétől havi 47 000 forint használati díj megfizetésére kérte az alperesek kötelezését.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alpereseket, hogy a fenti ingatlan 2001. december 1. és 2005. január 31. napja közötti használatáért 15 napon belül egyetemlegesen fizessenek meg a felpereseknek havi 47 000 forint, összesen 1 786 000 forint lakáshasználati díjat és ezután 2003. év július hó 1. napjától 2005. év január 31. napjáig számított évi 11%-os késedelmi kamatát. Kötelezte továbbá az alpereseket, hogy az ingatlan használatáért 2005. február hónaptól kezdődően minden hónap 20. napjáig fizessenek meg 47 000 forint használati díjat.

Ítéletének indokolásában megállapította, az ingatlan-nyilvántartás adataival szemben az alperesek alaptalanul hivatkoztak tulajdonjoguk fennállására. Az ingatlan tulajdonosa a felperes, akinek a tulajdonát az alperesek nagyobb részben használják, ezért az alperesek, mint jogcím nélküli használók díj fizetésére kötelesek.

Az ingatlan használati díjának megállapítása során figyelembe vette, hogy a díj megállapítása érdekében a felperes igazságügyi szakértő kirendelését kérte, alperesek azonban az ingatlanszakértő általi megtekintését nem tették lehetővé, ezáltal meghiúsították, hogy a felperes eleget tegyen bizonyítási kötelezettségének. A bíróság ezért a felperes által meghatározott havi összeg alapulvételével kötelezte az alpereseket használati díj fizetésére.

Az alperesek fellebbezése alapján eljárva a másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította. A jogerős ítélet indokai szerint nem az alperesek, hanem Sz. Gy. mint az ingatlan korábbi tulajdonosa került a bérlő jogállásába, ezért a felperes nem az alperesekkel, hanem a volt tulajdonossal szemben érvényesítheti a bérleti díj iránti igényét.

Az alperesek védekezése - miszerint az ingatlant tulajdonjoguk alapján jogszerűen használják - alapján rámutatott arra, hogy ilyen tartalmú viszontkereset hiányában a bíróság az I. r. alperes tulajdonjogának fennállását nem vizsgálhatta.

A jogerős ítélet ellen a jogszabályoknak megfelelő felülvizsgálati határozat meghozatala, vagy a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és az elsőfokú ítélet helybenhagyása érdekében a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet.

Előadta, hogy az elárverezett ingatlan felperest megelőző tulajdonosa nem lakott az ingatlanban. A felperes az ingatlan tulajdonjogát az alperesek által lakottan szerezte meg, ezért az alperesek és a felperes között a Bírósági Határozatok 2001/237. sz., a 2004/364. sz., valamint az 1998/586. sz. döntésének megfelelő quasi bérleti jogviszony keletkezett. Az alperesek ezért díj fizetésére kötelesek. A jogerős ítélet fentiekkel ellentétes álláspontja sérti a Ptk. 120. §-át, a 117. § (3) bekezdését, és az 1993. évi LXXVIII. törvény 6. § (2) bekezdését.

Az alperesek felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztettek elő.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a felülvizsgálat Pp. 275. § (2) bekezdésében meghatározott keretei között vizsgálva megállapította, hogy a felperes rendkívüli perorvoslati kérelme az alábbiak következtében megalapozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!