Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20941/2018/4. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 75. §, 76. §, 80. §] Bírók: Fintha-Nagy Péter László, Hercsik Zita, Kovács Éva

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.941/2018/4/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Kovács Eszter ügyvéd (címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek a dr. Bercsényi Gábor ügyvéd (címe) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen személyiségi jog megsértése miatt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2018. május 24. napján kelt 71.P.21.346/2016/69. számú ítélete ellen a felperes részéről 72. sorszám alatt és az alperes részéről 70. és 73. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja és a felperes keresetét teljes egészében elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 272.500 (Kétszázhetvenkétezer-ötszáz) forint együttes első- és másodfokú perköltséget, valamint a Magyar Államnak külön felhívásra 763.000 (Hétszázhatvanháromezer) forint együttes kereseti és fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperes megsértette a felperesnek a ... napján született ..., ... napján született ..., ... napján született ... utónevű gyermekekkel történő kapcsolattartáshoz fűződő jogát azzal, hogy ...-tól ... napjáig terjedő időszakban ... utónevű, ...-tól ... napjáig ... és ... utónevű gyermekekkel a felperes kapcsolattartását akadályozta.

Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 1.500.000 forintot, ezen összeg után ... napjától a kifizetés napjáig járó, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatot.

Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 153.780 forint perköltséget.

Megállapította, hogy a felek a fentieket meghaladóan felmerült perköltségeiket maguk viselik.

Kötelezte a felperest, hogy 235.440 forint, az alperest, hogy 91.560 forint kereseti illetéket fizessenek meg a Magyar Államnak külön felhívásra.

Ítéletének indokolásában idézte a Ptké. 8. § (1) bekezdésében, (2) bekezdésében, az új Ptk. 8:4. §-ában, a régi Ptk. 75. § (1) bekezdésében, 76. §-ában, 80. § (1) bekezdésében, 81. § (1) bekezdésében foglaltakat.

Rámutatott arra, hogy a jogi végzettséggel nem rendelkező felperes által előterjesztett kereset hiánypótlási felhívás ellenére is fennálló hiányosságait a felperes személyes meghallgatásával kísérelte meg pótoltatni annak érdekében, hogy érdemi tárgyalásra alkalmas kereset álljon rendelkezésre. Megállapítása szerint a kellően részletes alperesi ellenkérelem is hiányzott, így annak hiánypótlását is megkísérelte, az alperes ugyanakkor a tárgyaláson nyilatkozatot tenni nem kívánt, csak az írásban előterjesztett beadványának tartalmára hivatkozott.

Az egyes kereseti pontok tekintetében az alábbiakra mutatott rá.

I.1. kereseti pont: A Ptk. 76. §-a a nevesített személyhez fűződő jogokat sorolja fel, a felsorolás azonban nem taxatív, az emberi méltósághoz való jogból levezethető egyéb, nem nevesített személyiségi jogok a Ptk. 75. § (1) bekezdése alapján védendő jogok. Védendő így a szülő és a gyermek közötti kapcsolattartás joga is, mint az ember személyiségéből fakadó jog. A kapcsolattartás jogát törvény biztosítja, amely abban az esetben is megilleti a szülőt, ha szülői felügyeleti joga egyébként szünetel. [Csjt. 97. § (1)-(2) bekezdés].

Irreleváns, hogy a felek közötti vita esetén a kapcsolattartás szabályozására jogszabály által biztosított lehetőségek állnak rendelkezésre [Csjt. 92. § (5), 149/1997. (IX. 10.) Kormányrendelet 29. § (1)], a kapcsolattartáshoz fűződő jog megsértése, jelen esetben a gyermekek elvitele esetén ugyanis ezen jogintézmények csak utólagos reparációra, a kapcsolattartás jövőbeni módjára vonatkozóan adhatnak iránymutatást, a már elszenvedett személyiségi jogsérelem jóvátételére alkalmatlanok.

Az alperes azzal, hogy a gyermekeket ... napján elvitte a felperessel közösen lakott ingatlanból, megsértette a felperesnek a gyermekekkel való, nem vitatottan napi rendszerességű, a gyermekekről való rendszeres gondoskodást, nevelést, kölcsönös bensőséges kapcsolatot magában foglaló kapcsolattartáshoz fűződő jogát. A perben nem merült fel olyan körülmény, hogy a felperes a gyermekeit veszélyeztető magatartást tanúsított, vagy olyan életmódot folytat, amely miatt tőle a gyermekeket védeni volna szükséges. A házasság felbontása iránti perben a bíróság nem a szülői felügyelet megszüntetése, szüneteltetése tárgyában határozott, hanem a kapcsolattartást szabályozta.

A gyermekek elvitele kizárólag annak eredménye volt, hogy az alperes a válás lefolytatása alatt a gyermekeket maga mellett kívánta tudni, ebből a gyermekek elhelyezésénél nyilvánvalóan perbeli előnyt kívánt kovácsolni, illetve a felperessel való együttélést a válásig megoldhatatlannak tartotta. Az elvitelnek nem lehetett alapos indoka az, hogy a gyermekek érdekei ezt kívánták. Az alperes a gyermekeket nem vitatottan úgy vitte el, hogy hollétükről a felperest napokig nem tájékoztatta. A jogsértés tényének következményei alól nem menti ki az alperest az sem, hogy ...-án a felperes a hétvégét már a gyermekeivel tölthette, hiszen erre csak az alperes testvérének ráhatása, illetve a felperes által megindított rendőrségi eljárás miatt került sor.

A felperes azon nyilatkozatából, hogy a felperes akkor jött a gyermekeihez, amikor csak szeretett volna, nem következik, hogy a felperes akkor és annyiszor jöhetett, ahányszor csak akart és annyi ideig lehetett ott, ameddig akart. A ... utónevű gyermek esetén ... napján, a ... és ... utónevű gyermekek esetén ... napján döntött a bíróság az alperesnél történő elhelyezésről. Az elviteltől az elhelyezésig terjedő időszak alatt, így az alperes önkényesen, a felperes jogát sértve tartotta magánál a gyermekeket, a gyermekek úgy voltak az alperesnél, hogy ahhoz a felperes nem járult hozzá, a mindennapi kapcsolattartást úgy kellett megszerveznie, hogy annak kiindulási alapja az alperes által létrehozott jogtalan állapot volt.

A bíróság a kapcsolattartást a ... napján kelt 9. sorszámú végzésével szabályozta. A perben nem merült fel arra vonatkozóan adat, hogy az alperes a kapcsolattartás szabályozását ne tartaná be, ahogy a felperes keresetében is a kapcsolattartás szabályozása előtti időszakra vonatkozóan állította azt, hogy arra csak az alperes önkényes rendelkezés alapján került sor.

A kapcsolattartási jog korlátozása a tanúk vallomása nélkül is megállapítható volt.

Az alperes érdemben nem vitatta, hogy a felperes számára csak néhány órás érintkezést biztosított a gyermekekkel, hogy valamennyi gyermeket a felperessel nem engedte el, ...-át követően kizárólag az általa meghatározott időpontokban, hetente kétszer, kizárólag telefonon, illetve az alperes felügyelete mellett volt lehetősége a felperesnek a kapcsolattartásra, nyaralni nem engedte el a gyerekeket, majd a gyámhatósági védelembevételi eljárást követően olyan feltételeket szabott a kapcsolattartásra, ami a péntek délutáni csúcsforgalom és a rövid időtartam miatt a felperes számára nem volt megfelelő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!