Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1997.7.323 A végszükségbeli helyzetre eredményesen nem hivatkozhat, aki a társasház bejárati ajtaján levő zárszerkezetet kár okozásával azért rongálja meg, hogy ezáltal a lakására kihívott orvos és gázszerelő bejutását megkönnyítse [Btk. 30. §, 324. (1) bek., Ptk. 190. § (1)-(2) bek., 95. § (2) bek.].

A kerületi bíróság az 1994. július 1. napján meghozott végzésével a terheltet a folytatólagosan elkövetett rongálás vétsége miatt 1 évi időtartamra próbára bocsátotta. A megállapított tényállás lényege a következő.

Az egyetemet végzett biológus szakképzettségű, ügyvezető igazgató foglalkozású terhelt a felesége tulajdonában álló öröklakásban lakik. 1993. december 12-én a délelőtti órákban, majd 1994. január 26-án még két alkalommal a terhelt megrongálta a társasház bejárati ajtaján található zárszerkezetet, és ezzel 45 460 forint kárt okozott, amely nem térült meg. A társasház közgyűlésének érvényes döntése alapján került sor arra, hogy a ház bejárati ajtajára elektromos zárat és ezzel egy időben a társasházban levő lakásokhoz kaputelefont szereltek be. A terhelt lakásában a kaputelefon felszerelése azért maradt el, mert a terhelt ennek a 2000 forintos költségét - az erre vonatkozó kötelező közgyűlési határozat ellenére - nem fizette ki.

Az elsőfokú bíróság nem fogadta el a terheltnek azt a védekezését, amely szerint végszükségben cselekedett, mert a zárszerkezet szétszerelése a részéről a lakására hívott orvos, illetve gázszerelő lakásába történő bejutásának a lehetővé tétele érdekében történt. Úgy ítélte meg az elsőfokú bíróság, hogy a terheltet a birtoklásában nem zavarták oly módon, amit rendszeres károkozással kellett volna elhárítania. A terhelt tehát nem végszükségben cselekedett, ezért a kapuzár megrongálásával kapcsolatos cselekményével a Btk. 324. §-ának (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdésének a) pontja szerint minősülő folytatólagosan elkövetett rongálás vétségét megvalósította.

A másodfokú bíróság az 1995. május 18. napján meghozott végzésével az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. A végzés az első fokon eljárt kerületi bíróság határozatának a tényállását mindössze azzal egészítette ki, hogy a ház bejárati ajtajához szükséges kulcsokat a terhelt megkapta, így a kihívott személyeknek a házba való bejutása biztosítva volt. A másodfokú bíróság arra a jogi álláspontra helyezkedett, hogy a társasház közgyűlésének a határozata alapján a kaputelefonra a háztól független tulajdonközösség jött létre. Miután a terhelt nem fizette be a kaputelefon költségét, annak a tulajdonosává sem válhatott. Ez egyébként is kizárt lett volna, mert a lakás tulajdonosa a terhelt házastársa. A terhelt tehát a lakók többségének a tulajdonában levő kaputelefon megrongálásával idegen dolgot rongált meg szándékosan, ennélfogva helyesen állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy folytatólagosan elkövette a rongálás vétségét.

A másodfokú bíróság jogerős határozata ellen a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt a felmentése érdekében. Az eljárt bíróságok ténymegállapításait annyiban tette vitássá: nem helytálló, hogy őt vagy a feleségét a kapucsengő leszereléséről előzetesen értesítették. A jogi álláspontja szerint miután a közös képviselőt senki sem hatalmazta fel arra, hogy a lakásához tartozó kapucsengőt leszereljék - erre nem is volt jogi lehetőség, mert az a lakás tartozéka volt -, a lakás birtoklásában korlátozva lett, minthogy nem volt biztosítva az, hogy a lakásába az oda meghívott személyek bejuthassanak. Azzal, hogy az elismert esetekben a lakására hívott orvos, illetőleg szerelő bejutását a zárszerkezet szétszerelésével tette lehetővé, végszükségben, vagyis nem jogellenesen cselekedett. Ezt az álláspontot a terhelt és a védője a nyilvános ülésen is fenntartotta.

A legfőbb ügyész a felülvizsgálati indítványt alaptalannak, ezért a Be. 287/B. §-a alapján elutasítandónak tartotta. Álláspontja szerint a terhelt a bíróságoknak a bizonyítékokat értékelő tevékenységét kifogásolta, a határozatok megalapozatlanságára hivatkozott, és csak ebből következően sérelmezte a terhelt büntetőjogi felelősségének a megállapítását. A felülvizsgálati indítványt ennélfogva a törvényben kizárt.

A felülvizsgálati indítvány nem alapos.

A jogerős ügydöntő határozatban megállapított tényállás a felülvizsgálati eljárásban irányadó. A felülvizsgálati indítvány abban a részében, amelyben a tényállás egyes megállapításait kifogásolja, a törvényben kizárt [Be. 287/B. §]. A felülvizsgálatnak a törvényben kimerítően felsorolt okai között ugyanis a tényállás megalapozatlansága nem szerepel [Be. 284. §, 284/A. § (2) bek.]. Ugyanakkor a Legfelsőbb Bíróság nem értett egyet a legfőbb ügyésznek azzal az álláspontjával, amely szerint a tényállás támadása következtében a felülvizsgálati indítványt a Be. 287/B. §-a alapján a maga egészében el kell utasítani. Az indítvány ugyanis a tényállás támadásától függetlenül - a megállapított tények alapján - hivatkozik arra is, hogy a terhelt végszükségben, illetőleg a birtokát ért jogtalan támadás elhárítása érdekében, tehát nem jogellenesen cselekedett; ennélfogva a büntetőjogi felelősségének a megállapítására az anyagi jogszabály megsértésével került sor. Ez a hivatkozás viszont a Be. 284. §-a (1) bekezdésének a) pontjában írt felülvizsgálati oknak megfelel. Miután ennek a következtében az indítvány elutasításának nem volt helye [Be. 288. §], azt - a Be. 289/A. §-ának (1) bekezdése szerint - nyilvános ülésre kitűzve kellett elbírálni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!