Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2003.1.2 I. A nyereségvágyból elkövetett emberölés társtettességben megvalósításánál az alanyi feltételként jelentkező szándék- és akarategységen felül az a tárgyi ismérv is szükséges, hogy magát a tényállásszerű ölési magatartást közösen valósítsák meg;

ha az önálló tettesi magatartást kifejtő elkövető arra vonatkozó kérdésére, hogy a cselekmény passzív alanyát megölje-e, a társa egyetértő nyilatkozatot tesz: pszichikai bűnsegélyért vonható felelősségre [Btk. 20. § (1) és (2) bek., 21. § (2) bek., 166. § (2) bek. b) pont].

II. A halált okozó testi sértés és az emberölés elhatárolása szempontjából annak van jelentősége, hogy az elkövető szándéka még eshetőlegesen sem irányul a sértett életének a kioltására, hanem kizárólag testi sérülés okozására; és a magatartásával okozati összefüggésben bekövetkezett halálos eredmény tekintetében a bűnösség kizárólag gondatlanság formájában jelentkezhet. Ha azonban az elkövető tudata átfogja a sértett élete kioltásának a lehetőségét, és ebbe belenyugodva cselekszik: az eshetőleges szándékkal elkövetett ember- ölés megállapításának van helye [Btk. 13. §, 14. §, 166. § (1) bek., 170. § (5) bek. 2. ford.].

Az elsőfokú bíróság az 1998. június 9-én kelt ítéletével az I. r. és a II. r. terheltet bűnösnek mondta ki társtettesként, nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntettében, és ezért őket - az I. r. terheltet mint többszörös visszaesőt - egyaránt 14 évi fegyházbüntetésre és 10 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A megállapított tényállás lényege a következő.

Az I. r. terheltet 1978-tól kezdődően számos alkalommal ítélték a bíróságok végrehajtandó szabadságvesztésre elsősorban személy elleni erőszakos, illetőleg vagyon elleni bűncselekmények miatt. Legutóbb őt a bíróság az 1992. január 21-én jogerőre emelkedett ítéletével rablás bűntette és egyéb bűncselekmények miatt - mint többszörös visszaesőt - 9 évi fegyházbüntetésre és 8 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A terheltek 1997. január 17-én egész délután italoztak, amelynek következtében leittasodtak. Beszélgetés során arra az elhatározásra jutottak, hogy pénzük nem lévén, valahova betörnek. Erre alkalmas épületet keresve jutottak el a sértett özvegyasszony házához. Miután a csengetésre senki nem jelentkezett, a kerítésen átugorva a házat körül- járták, az I. r. terhelt az ablakokon nézett be, míg a II. r. terhelt a bejárati ajtón kopogott. Mivel mozgást nem észleltek, a ház utcafronti részéhez mentek, ahol a redőnyt elhúzva az ablakot betörték, és azon keresztül bemásztak az épületbe. A II. r. terhelt ekkor magával vitte a helyszínen talált műanyag nyelű csavarhúzót.

A sértett felfigyelt a bejárati ajtónál a kopogásra, majd hallotta, hogy betörték az ablakot. A lakásból a hátsó kijáraton próbált elmenekülni. Mielőtt azonban a kijárathoz jutott volna, összetalálkozott a terheltekkel. A II. r. terhelt ekkor a sértettet a hajánál fogva a földre rántotta, és ütlegelni kezdte. Ezután felemelte és behúzta a szobába, miközben elkezdte faggatni, hogy hol van a pénze. Az I. r. terhelt eközben a lakásban kutatott. A sértett azt válaszolta, hogy nincs pénze, ekkor a II. r. terhelt úgy homlokon ütötte, hogy a sértett a kutatás során addigra kiborogatott ruhahalomra esett. A II. r. terhelt folyamatosan azt követelte tőle, hogy adja át a pénzét, és ezzel egyidőben bántalmazta. Az I. r. terhelt - aki szintén bántalmazta a sértettet, és követelte tőle az értékei átadását - folyamatosan kutatott a lakásban.

A sértett a bántalmazás hatására végül elmondta, hogy a pénze a ruhásszekrényben van. A II. r. terhelt erre a szekrényből kiborította a ruhákat, és magához vette a sértett pénztárcáját a benne lévő 24 949 forinttal együtt, ám ennek ellenére tovább követelte a sértettől egyéb értékeinek átadását.

A sértett hiába hangoztatta, hogy már elvették, amije volt, a II. r. terhelt erre szidalmazva azt kérdezte, hogy hol van a többi, majd szándékosan rálépett a sértett kezére oly módon, hogy az eltörött. Ezután a sértett jobb oldalába rúgott, aminek következtében a sértett bordái eltörtek. A II. r. terhelt ekkor már megöléssel fenyegette a sértettet, amennyiben nem adja át értékeit. Ugyanakkor az I. r. terhelt, aki mindvégig hallotta a terhelt-társa kiabálását amint az pénzt követel az idős sértettől, és látta, illetve hallotta a bántalmazást is, eközben is a lakásban kutatott értékek után.

A II. r. terhelt, amikor úgy ítélte meg, hogy több értéket már nem találnak a lakásban, az I. r. terhelttől megkérdezte, hogy "megöljem a vén kurvát?" Aki erre azt válaszolta: "tedd meg". A II. r. terhelt ekkor a műanyagnyelű csavarhúzóval ütlegelni kezdte a földön fekvő sértett fejét a tarkótájékon. Ezen ütések erejét a sértett haja némileg csillapította.

A ház szomszédságában lakó asszony a zajra felfigyelve a sértett házához ment, az ablakon benézve a villanyfény mellett látta, amint a II. r. terhelt a földön fekvő sértett felett áll és ütlegeli őt, közben kiabálva, hogy "hol a többi pénz?" Erre a közelben levő italboltba ment és a boltost kérte meg, hogy hívja fel a rendőrséget. E telefonértesítésre 22 órakor érkezett a helyszínre a rendőrjárőr, egy rendőrzászlós vezetésével, miután az ablakon át látta, hogy egy férfi turkál a lakásban, egy idős nő pedig a földön fekszik, a betört ablakon keresztül a lakásba ment, a járőr tagjai pedig a bejárati ajtót, illetőleg a hátsó ajtót biztosították. A járőrparancsnok felszólította a lakásban a két terheltet, hogy adják meg magukat. A II. r. terhelt erre felhagyott a sértett bántalmazásával, a felszólításnak azonban egyik terhelt sem tett eleget, hanem a hátsó ajtó felé menekültek. Ott végül a járőr tagjai elfogták és megbilincselték őket.

A rendőrök a sértett állapotát látva mentőt hívtak, a mentő a sértettet a kórház traumatológiai osztályára szállította.

A nyolcvanhat éves sértett a közepes, illetve nagy erejű bántalmazás következtében a jobb oldali arccsont törését, a jobb oldalon a VIII-XI. borda törését, jobb oldalon a singcsont és az orsócsont szilánkos, darabos törését, az arc többszörös zúzódását, a hajas fejbőr vérzéssel járó sérülését szenvedte el. A kórházban sérüléseit ellátták, azonban a gondos orvosi ellátás ellenére a csonttörések szövődményeként kialakult tüdőgyulladás és általános vérmérgezés következtében tizenegy nap múlva meghalt. Az elszenvedett bántalmazás és a bekövetkezett halál között közvetett okozati összefüggés állt fenn, a halál beállta az adott időpontban elkerülhetetlen volt. A sértett természetes jellegű betegségei negatívan hatottak ugyan, azonban a halálos eredmény a sérülések jellegére figyelemmel egészséges személynél is elkerülhetetlen lett volna.

Az elsőfokú bíróság a jogi indokolás körében lényegében a következőket fejtette ki.

Az kétségtelen, hogy a halálhoz vezető bántalmazást a II. r. terhelt hajtotta végre, azonban a sértettet mindketten bántalmazták. A II. r. terhelt kifejezetten a sértett halálát kívánva, egyenes szándékkal bántalmazta őt, az azonnali halál beálltát előidéző bántalmazást nyilvánvalóan a rendőri közbelépés akadályozta meg. Az egyenes szándékot egyrészt a kitartó bántalmazás, az okozott súlyos sérülések, másrészt pedig az említett terhelt szóbeli kijelentései tették egyértelművé. A terheltek kifejezetten a sértett értékeinek megszerzése érdekében bántalmazták a sértettet. A II. r. terhelt a pénz követelésével kapcsolta össze a sértett megöléssel fenyegetését. Ez a terhelt volt az, aki elsősorban bántalmazta a sértettet, míg az I. r. terhelt - aki ugyan lényegesen csekélyebb mértékben, de maga is részt vett a bántalmazásban - elsősorban az értékek után kutatott. A terheltek a cselekményüket teljes egyetértésben, akarategységben követték el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!