Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32000R0531[1]

A Bizottság 531/2000/EK rendelete (2000. március 10.) a nyersdohányágazatban a jövedelemtámogatási rendszer, a termelési kvóták és a termelői csoportoknak nyújtandó külön támogatás tekintetében a 2075/92/EGK tanácsi rendelet alkalmazása részletes szabályainak meghatározásáról szóló 2848/98/EK rendelet módosításáról

A Bizottság 531/2000/EK rendelete

(2000. március 10.)

a nyersdohányágazatban a jövedelemtámogatási rendszer, a termelési kvóták és a termelői csoportoknak nyújtandó külön támogatás tekintetében a 2075/92/EGK tanácsi rendelet alkalmazása részletes szabályainak meghatározásáról szóló 2848/98/EK rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a legutóbb a 660/1999/EK [1] rendelettel módosított, a nyersdohány piacának közös szervezéséről szóló, 1992. június 30-i 2075/92/EGK [2] tanácsi rendeletre és különösen annak 7. cikkére, 9. cikkének (5) bekezdésére és 11. cikkére,

mivel:

(1) A legutóbb a 2637/1999/EK [3] rendelettel módosított 2848/98/EK [4] bizottsági rendelet 18. cikkének (4) bekezdése és 20. cikkének (4) bekezdése előírja, hogy a termelők és a termelői csoportok számára a tagállam vagy az elsődleges feldolgozó a jövedelemtámogatást banki, illetve postai átutalással egy számlára kell, hogy kifizesse. Ennek a rendelkezésnek az alkalmazása nehézségeket okoz a termelői csoportok számára, mivel a rendszer nem teszi lehetővé, hogy a területen az alapkezelést egyenletesen alkalmazzák, valamint a működéshez szükséges kölcsönöket elnyerjék olyan bankoktól, amelyek nem kezelik a jövedelemtámogatásokat. Ezért rendelkezni kell a jövedelemtámogatásoknak olyan bankszámlákra történő kifizetéséről, amelyeket a jövedelemtámogatás-kifizetések rendeltetésére megjelöltek, valamint a számlaszámoknak az illetékes ellenőrző szervvel történő közléséről.

(2) A 2848/98/EK rendelet 20. cikke alapján egyes tagállamoknak lehetőségük volt arra, hogy egy kétéves időszakon keresztül a termelők részére a jövedelemtámogatás-kifizetéseket az elsődleges feldolgozókon keresztül teljesítsék, előlegfizetési lehetőség nélkül. Ez a helyzet a termelők számára készpénzforgalmi problémákat okozott, mivel addig nem juthatnak a jövedelemtámogatáshoz, amíg a teljes termésüket le nem szállították. Ezért ezeknek a termelőknek biztosítani kell a lehetőséget arra, hogy az elsődleges feldolgozókon keresztül ugyanolyan feltételek mellett juthassanak előlegekhez, mint amelyeket a jövedelemtámogatásaikat közvetlenül a tagállamoktól megkapó termelőkre vonatkozóan a 19. cikk meghatározott.

(3) Az említett rendeletnek a 29. cikke megállapítja, hogy a nemzeti tartalék többek között a végleges jelleggel átruházott mennyiségek legfeljebb 2 %-áig terjedő lineáris csökkentésével felszabadított kvótákból hozható létre. Az említett rendelet 22. cikke (3) bekezdésének megfelelően a nemzeti tartalék február végéig szétosztandó, amely határidő nem teszi lehetővé az ugyanarra a termelési évre vonatkozó végleges átruházásokból származó kvóták felhasználását. Ezért rendelkezni kell arról, hogy a véglegesen átruházott mennyiségeket a folyamatban lévő betakarításra fel lehessen használni, valamint e célból a termeltetési szerződések megkötésének határidejéig fel lehessen osztani.

(4) Az említett rendelet 33. cikkének (3) bekezdése előírja, hogy a termelési kvóták 100 kg-nál kisebb mennyiségek esetén nem átruházhatók. E rendelkezésen enyhíteni szükséges, hogy azok a dohánytermesztők, akiknek az adott fajtacsoportra vonatkozó kvótája 100 kg-nál kevesebb, azt teljes egészében átruházhassák.

(5) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban állnak a Nyersdohánypiaci Irányítóbizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 2848/98/EK rendelet a következőképpen módosul:

1. A 18. cikk (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A termelői csoportok számára az (1) és (2) bekezdésben meghatározott összegek kifizetése, valamint a termelők számára a vételár kifizetése az elsődleges feldolgozók által kizárólag banki vagy postai átutalással történhet, az e kifizetésekre megjelölt számlákra, amelyeknek a számait közölni kell az illetékes ellenőrző szervvel, és amelyeknek a termelői csoportok esetében kapcsolódniuk kell a termelői csoporttagok kifizetéseihez."

2. A 19. cikk helyébe a következő rendelkezés lép:

"19. cikk

(1) A tagállamok jövedelemtámogatáselőleg-rendszert alkalmaznak a termelők részére a (2)-(8) bekezdéssel összhangban.

(2) Az (1) bekezdésben említett előleget a termelő kérelmére, illetve a 2000. évi betakarítás tekintetében az elsődleges feldolgozó kérelmére az illetékes ellenőrző szervnek az előlegre való jogosultságot illetően kiadott nyilatkozata alapján fizetik ki.

(3) Az előlegre vonatkozó kérelemhez csatolni kell a következő dokumentumokat, kivéve ha a tagállam, tekintve, hogy azok már a birtokában vannak, másként határoz:

a) a termelő által saját nevében kötött termeltetési szerződés másolata;

b) a termelő számára kibocsátott és az említett termeltetési szerződés által fedezett termelésikvóta-megállapítás másolata;

c) az érintett termelő írásbeli nyilatkozata, amelyben meghatározza, hogy a folyó betakarításkor mekkora mennyiséget tud leszállítani.

(4) A (2) bekezdésben említett nyilatkozatot az ellenőrző szerv állítja ki, amint a (3) bekezdésben meghatározott dokumentumokat ellenőrizte és a termelő által benyújtott írásbeli nyilatkozat valódiságát megvizsgálta.

Amennyiben elsődleges feldolgozóról van szó, a nyilatkozatot az általa megkötött termeltetési szerződések és az előre jelzett, illetve megvalósult leszállítások alapján állítják ki.

(5) Az előleg kifizetése, amelynek maximális összege a fizetendő jövedelemtámogatás rögzített részével egyenlő, az előleg plusz 15 % összegű biztosíték letétbe helyezéséhez kötött.

Az előleget a betakarítás évében október 16. napjától fizetik ki, és a (2) bekezdésben meghatározott kérelem, valamint a biztosíték letétbe helyezésére vonatkozó igazolás benyújtását követő 30 napon belül ki kell fizetni, kivéve ha a kérelmet szeptember 16. előtt nyújtották be, amely esetben az időszak 77 napra hosszabbodik.

(6) Amennyiben egy termelői csoport vagy egy elsődleges feldolgozó számára előleget nyújtottak, de azt a kézhezvételt követő 30 napon belül nem fizették ki a tagoknak, illetve nem fizették vissza a tagállamnak, a még rendelkezésre álló összegre a tagállam által meghatározandó mértékű kamatot kell fizetni. A kamatot az előleg kézhezvételének napjától kell számítani, és az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalap (EMOGA) javára kell könyvelni.

(7) A kifizetett előleget a 18. cikk (1) bekezdése vagy a 20. cikk (1) bekezdése alapján fizetendő jövedelemtámogatás összegéből vonják le, az első leszállítással kezdődően.

A letétbe helyezett biztosítékot akkor kell kiadni, amikor bemutatják az érintett dohánymennyiség ellenőrzési igazolását és annak igazolását, hogy a jövedelemtámogatásnak megfelelő összeget kifizették az arra jogosult termelők számára. A tagállamok meghatározzák az összes további feltételt, különösen a dohány leszállítására vonatkozó időszakokat, illetve azokat a legkisebb mennyiségeket, amelyekre ellenőrzési igazolást lehet kiállítani.

Amint az esedékes jövedelemtámogatás 50 %-át kifizették, a biztosíték 50 %-át ki kell adni.

A letétbe helyezett biztosítékot akkor kell kiadni, amikor a teljes kifizetett előleget levonták a fizetendő jövedelemtámogatásokból.

(8) Amennyiben (a vis maior eseteit kivéve) a 16. cikk (1) bekezdésében meghatározott határidőn belül a leszállításokat, ami lehetővé tenné a kifizetett előleg teljes levonását a fizetendő jövedelemtámogatásból, nem teljesítették, a letétbe helyezett biztosítékot a vissza nem fizetett előleg összegének erejéig nem lehet kiadni.

(9) A tagállamok meghatározzák az előlegek nyújtását szabályozó összes további feltételt, különösen a kérelmek benyújtásának végső határidejét. A termelők nem nyújthatnak be előlegre vonatkozó kérelmet, ha már elkezdték a leszállításokat."

3. A 20. cikk (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az (1) bekezdésben meghatározott összegek kifizetése kizárólag banki vagy postai átutalással történhet, az ilyen kifizetésekre megjelölt számlákra, amelyeknek a számait az illetékes ellenőrző szervvel közölni kell, és amelyeknek termelői csoport esetében kapcsolódniuk kell a termelői csoporttagok kifizetéseihez."

4. A 29. cikk (3) bekezdése a következő albekezdéssel egészül ki:

"A (2) bekezdés második albekezdése első francia bekezdésének alkalmazásából származó termelési kvótákat a termeltetési szerződések megkötésére vonatkozó határidő előtt lehet szétosztani."

5. A 33. cikk (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A termelési kvóták (1) bekezdésben meghatározott átruházása 100 kg-nál kisebb mennyiségekre nem engedélyezett, kivéve a 100 kg-nál kisebb termelési kvótákat, amelyeket egészben kell átruházni. A 100 kg-nál kisebb mennyiségek átruházásáról azonban értesíteni kell a Bizottságot."

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet a 2000. évi betakarítástól kezdve kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2000. március 10-én.

a Bizottság részéről

Franz Fischler

a Bizottság tagja

[1] HL L 83., 1999.3.27., 10. o.

[2] HL L 215., 1992.7.30., 70. o.

[3] HL L 323., 1999.12.15., 8. o.

[4] HL L 358., 1998.12.31., 17. o.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32000R0531 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32000R0531&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.