Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1995.4.199 Az iskolai tanulói viszony igazolására szolgáló és a tanintézet igazgatója által kiállított, körpecséttel ellátott diákigazolvány: közokirat, minthogy azt az iskolaigazgató hivatalos személyi minőségben állítja ki, ezért annak a meghamisítása (materiális) közokirat-hamisítás bűntettének minősül [Btk. 274. § (1) bek. a) pont, 137. § 1. pont j) alpont, 25/1989. (VII. 24.) MM-HM-KeM-Köhém r. 2. § (1) bek., (3) bek., 3. § (2) bek.].

A fk. I. r. terheltet a kerületi bíróság mint fiatalkorúak bírósága ítéletével 3 rb. társtettesként elkövetett lopás bűntette; 3 rb. lopás vétsége; társtettesként elkövetett rongálás vétsége és közokirat-hamisítás bűntette miatt, mint különös visszaesőt, 1 év 2 hónapi, a fiatalkorúak börtönében végrehajtandó szabadságvesztésre és 2 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

Az okirat-hamisítással kapcsolatban megállapított tényállás szerint a fk. I. r. terhelt 1993 februárjában egy intézeti társától R. S. nevére kiállított fénykép nélküli és lejárt bérletszelvényt tartalmazó diákigazolványt kapott, amelybe a saját fényképét ragasztotta be. Az így meghamisított diákigazolványt aztán - felhasználás céljából - rendszeresen magával hordta.

A másodfokú bíróság az 1994. február 16. napján kelt jogerős ítéletével az elsőfokú ítéletet a fk. I. r. terheltet illetően annyiban változtatta meg, hogy a közokirat-hamisítás bűntette miatt emelt vád alól felmentette, a szabadságvesztés tartamát pedig a fiatalkorúak fogházában végrehajtandó 10 hónapra enyhítette.

A másodfokú bíróság ítéletében kifejtettek szerint: "Tévedett az elsőfokú bíróság, amikor a diákigazolványt köziratnak értékelte. A diákigazolványt az iskola állítja ki a tanulói jogviszony igazolására. A közokiratot valamely hatóság az ügykörében eljárva állítja ki. Az iskola nem hatóság, a munkáltatói igazolványok és az utazási bérletek sem közokiratok, így a diákigazolványok és az utazási bérletek sem közokiratok, így a diákigazolvány sem az, hanem magánokirat. Miután a hamisított diákigazolványt a vádlott magánál hordta, azt fel nem használta, így terhére nem állapítható meg a magánokirat-hamisítás vétsége sem." A másodfokú határozat felmentő rendelkezése ellen a főügyész terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, amellyel a legfőbb ügyész is egyetértett.

A felülvizsgálati indítvány alapos.

A kerületi bíróság az ügyben 1993. október 26. napján hirdetett ítéletet. A bűncselekmények elkövetési ideje 1993. február-március hónap.

Helyesen döntött az elsőfokú bíróság, amikor az ítélet meghozatalakor hatályos jogszabályi rendelkezéseket alkalmazta, miután ez a vagyon elleni bűncselekményeket illetően enyhébb elbírálást tesz lehetővé (Btk. 2. §). A közokirat-hamisítás bűntettére nézve sem a törvényi tényállásban, sem a büntetési tételben nem következett be változás.

Változott azonban a hivatalos személy fogalma az 1993. évi XVII. tv. 34. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezés folytán. A korábbi Btk. 137. §-ának 1/c) pontja szerint: "hivatalos személy az államigazgatási feladatot ellátó egyéb személy". A jelenleg hatályos törvény 137. §-ának 1/j. pontja értelmében pedig: "hivatalos személy a jogszabály alapján közhatalmi, államigazgatási feladatokkal megbízott szervnél, testületnél az a személy, aki közhatalmi, államigazgatási feladatot lát el".

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!