Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

62014CO0045[1]

A Bíróság (nyolcadik tanács) 2014. június 19-i végzése. elleni büntetőeljárás kontra Istvân Balâzs és Daniel Papp. Előzetes döntéshozatal iránti kérelem: Fővárosi Ítélőtábla - Magyarország. Előzetes döntéshozatal iránti kérelem - Alapvető jogok - Az Európai Unió Alapjogi Chartája - 47., 50. és 54. cikk - Az uniós jog végrehajtása - Hiány - A Bíróság hatáskörének nyilvánvaló hiánya. C-45/14. sz. ügy

A BÍRÓSÁG VÉGZÉSE (nyolcadik tanács)

2014. június 19.( * )

„Előzetes döntéshozatal iránti kérelem – Alapvető jogok – Az Európai Unió Alapjogi Chartája – 47., 50. és 54. cikk – Az uniós jog végrehajtása – Hiány – A Bíróság hatáskörének nyilvánvaló hiánya”

A C-45/14. sz. ügyben,

az EUMSZ 267. cikk alapján benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem tárgyában, amelyet a Fővárosi Ítélőtábla (Magyarország) a Bírósághoz 2014. január 27-én érkezett, 2014. január 21-i végzésével terjesztett elő az előtte

Balázs István,

Papp Dániel

ellen folytatott büntetőeljárásban,

A BÍRÓSÁG (nyolcadik tanács),

tagjai: C. G. Fernlund tanácselnök, A. Ó Caoimh (előadó), C. Toader bírák,

főtanácsnok: P. Cruz Villalón,

hivatalvezető: A. Calot Escobar,

tekintettel a főtanácsnok meghallgatását követően hozott határozatra, miszerint a Bíróság az eljárási szabályzata 53. cikkének (2) bekezdése alapján, indokolt végzéssel határoz,

meghozta a következő

Végzést

1 Az előzetes döntéshozatal iránti kérelem az Európai Unió Alapjogi Chartája (a továbbiakban: Charta) 47., 50. és 54. cikkének, a polgári és politikai jogokról szóló nemzetközi egyezségokmány (a továbbiakban: egyezségokmány) 14. cikke (7) bekezdésének, valamint a Rómában 1950. november 4-én aláírt, az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló egyezményhez csatolt 7. jegyzőkönyv (a továbbiakban: 7. jegyzőkönyv) 4. cikke (1) bekezdésének értelmezésére vonatkozik.

2 Ezt a kérelmet a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség, valamint Balázs I. és Papp D. között, a Pestvidéki Nyomozó Ügyészség által ezen utóbbiakkal szemben hivatali visszaélés bűntette miatt indított büntetőeljárás keretében terjesztették elő.

A magyar jogi háttér

3 Az Alaptörvény XXVIII. cikke a következőképpen rendelkezik:

„[...]

(2)      Senki nem tekinthető bűnösnek mindaddig, amíg büntetőjogi felelősségét a bíróság jogerős határozata nem állapította meg.

[...]

(6)      A jogorvoslat törvényben meghatározott rendkívüli esetei kivételével senki nem vonható büntetőeljárás alá, és nem ítélhető el olyan bűncselekményért, amely miatt Magyarországon vagy – nemzetközi szerződés, illetve az Európai Unió jogi aktusa által meghatározott körben – más államban törvénynek megfelelően már jogerősen felmentették vagy elítélték.”

4 A büntetőeljárásról szóló törvény 2. §-a a következőképpen rendelkezik:

„(1)            A bíróság az ítélkezés során törvényes vád alapján jár el.

(2)            Törvényes a vád, ha a vádemelésre jogosult a bírósághoz intézett indítványában meghatározott személy pontosan körülírt, büntető törvénybe ütköző cselekménye miatt a bírósági eljárás lefolytatását kezdeményezi.”

5 E törvény 6. §-ának (3) bekezdése kimondja:

„Büntetőeljárást nem lehet indítani, a már megindult büntetőeljárást meg kell szüntetni, vagy felmentő ítéletet kell hozni, ha

[...]

c)      – az e törvényben meghatározott kivételekkel – büntethetőséget kizáró vagy megszüntető ok áll fenn,

d)      a terhelt cselekményét már jogerősen elbírálták, kivéve a Negyedik Részben, valamint a XXIX. Fejezet II. és III. Címében meghatározott eljárások esetét.”

6 A büntetőeljárásról szóló törvény 267. §-a (1) bekezdésének j) pontja szerint a bíróság az eljárást megszünteti, „ha a vád nem törvényes [2. § (2) bekezdés]”.

7 A büntetőeljárásról szóló törvény 332. §-a (1) bekezdése d) pontjának szövege megegyezik az említett 267. § (1) bekezdése j) pontjának szövegével.

8 A büntetőeljárásról szóló törvény 373. §-a (1) bekezdésének c) pontja a következőképpen rendelkezik:

„A másodfokú bíróság hatályon kívül helyezi az elsőfokú bíróság ítéletét, és az eljárást megszünteti, ha az elsőfokú bíróság törvényes vád hiányában járt el”.

Az alapeljárás és az előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdések

9 Az előzetes döntéshozatalra utaló végzésből kitűnik, hogy a Pestvidéki Nyomozó Ügyészség 2007. november 9-én emelt vádat az alapeljárás rendőrzászlós vádlottjaival szemben egy piacon, járőrszolgálatuk ellátásával összefüggésben egy román állampolgár intézkedés alá vonása során társtettesként elkövetett, a Büntető Törvénykönyv 225. §-a szerinti hivatali visszaélés bűntette miatt.

10 2008. október 8-án a Pest Megyei Bíróság a büntetőeljárásról szóló törvény 267. §-a (1) bekezdésének j) pontja, valamint 2. §-ának (2) bekezdése alapján – törvényes vád hiányában – megszüntette az alapeljárás vádlottjaival szemben indult büntetőeljárást. E bíróság szerint az alapeljárás vádlottjaira vonatkozó vádirat nem tartalmazta az elkövetési magatartás célzatosságát, ekként a vád elengedhetetlen tartalmi kelléke hiányzott.

11 A Pestvidéki Nyomozó Ügyészség fellebbezésének elbírálása kapcsán a Fővárosi Ítélőtábla 2009. február 17-én a büntetőeljárást megszüntető elsőfokú végzést mindkét vádlott tekintetében helybenhagyta. Ez a határozat később jogerőre emelkedett.

12 2009. március 26-án a Pestvidéki Nyomozó Ügyészség azonos magatartás miatt ismételten vádat emelt az alapeljárás vádlottjaival szemben. A második vádiratot az első- és másodfokú bíróságok határozatának jogi indokolásában foglaltakat felhasználva egészítették ki. 2009. július 1-jén a Pest Megyei Bíróság – bizonyítottság hiányában – ismételten felmentette a vádlottakat.

13 Ezen ítélet ellen a Pestvidéki Nyomozó Ügyészség fellebbezést nyújtott be a kérdést előterjesztő bírósághoz. Ezen utóbbi a büntetőeljárásról szóló törvény 266. §-ának b) pontja alapján felfüggesztette az eljárást és az Alkotmánybíróság eljárását kezdeményezte azzal érvelve, hogy az 1998. évi XIX. törvény alkotmányellenességét észlelte, és indítványozta a büntetőeljárásról szóló törvény „törvényes váddal” kapcsolatos rendelkezéseinek megsemmisítését.

14 A kérdést előterjesztő bíróság e tekintetben emlékeztet a Kúria – kötelező erővel nem bíró – azon véleményére, amely szerint valamely eljárásnak a vád törvényességének hiánya miatt történő megszüntetésére vonatkozó határozat anyagi jogerőhatással nem rendelkezik. Így, amennyiben a megszüntető végzés jogerőre emelkedik, akkor – nyilvánvalóan elévülési időn belül – nincs törvényes akadálya annak, hogy a Pestvidéki Nyomozó Ügyészség az általa korábban vád tárgyává tett cselekmény miatt a terhelttel szemben ismét vádat emeljen.

15 A kérdést előterjesztő bíróság azt is hangsúlyozza, hogy a hivatali visszaélés bűntette miatt az alapeljárás vádlottjaival szemben a Pest Megyei Bíróságon indult büntetőeljárást megszüntető határozatban szereplő jogi indokolás azokat a kérdéseket vetette fel, hogy a Pestvidéki Nyomozó Ügyészség részéről jogos volt-e az ismételt vádemelés, vagy az ezzel megsértette-e az Alkotmány 55. §-ának (1) bekezdésében foglaltak szerinti személyi biztonság és jogbiztonság alapelvét.

16 Az Alkotmánybíróság ezután – 33/2013 (IX.22.) AB határozatával – azonban elutasította a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény egyes rendelkezései alaptörvény-ellenességének megállapítására és azok megsemmisítésére irányuló kezdeményezést.

17 A kérdést előterjesztő bíróság e feltételek között arra a kérdésre kíván választ kapni, hogy az Alkotmánybíróságnak meg kellett volna-e állapítania a mulasztással előidézett alaptörvény-ellenesség fennállását, mivel a büntetőeljárásról szóló törvény sem az eljárás törvényes vád hiánya alapján történő megszüntetésének következményeiről, sem az ismételt vádemelés tilalmáról nem rendelkezik.

18 A Fővárosi Ítélőtábla ily módon felfüggesztette az eljárást, és a következő kérdéseket terjesztette előzetes döntéshozatalra a Bíróság elé:

„A magyar büntetőeljárási törvény 2. §-ában foglalt törvényes vád szabályozása, illetve szabályozásának hiánya

1)      sérti-e a[…] Chart[a] 47. cikkében megfogalmazott »A hatékony jogorvoslathoz és tisztességes eljáráshoz való jog« érvényesülését?

2)      Eredményezi-e a[…] Chart[a] 50. cikkében, valamint […] a[z egyezségokmány] 14. cikk (7) bekezdésében, illetve […] a [7.] jegyzőkönyv 4. cikk (1) bekezdésében megfogalmazott »A kétszeres eljárás alá vonás és kétszeres büntetés tilalma«,

3)      illetve a[…]Chart[a] 54. cikkében foglalt »A joggal való visszaélés tilalma« megsértését?”

A Bíróság hatásköréről

19 A kérdést előterjesztő bíróság kérdésével lényegében arra kíván választ kapni a Bíróságtól, hogy sérti-e a Charta 47., 50. és 54. cikkét, az egyezségokmány 14. cikkének (7) bekezdését, a 7. jegyzőkönyv 4. cikkének (1) bekezdését, valamint az e rendelkezésekben kimondott ne bis idem elvét a büntetőeljárásról szóló magyar törvény azon rendelkezése, amely ugyanazon bűncselekményre vonatkozóan lehetővé teszi az első bűncselekményre vonatkozó, jogerőre emelkedett határozatban foglaltak alapján az ismételt vádemelést.

20 A Charta 51. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy a tagállamok csak annyiban címzettjei a Charta rendelkezéseinek, amennyiben az Unió jogát hajtják végre. Az EUSZ 6. cikk (1) bekezdése – a Charta 51. cikkének (2) bekezdéséhez hasonlóan – pontosítja, hogy ezen utóbbi rendelkezései semmilyen módon nem terjesztik ki az Európai Uniónak a Szerződésekben meghatározott hatásköreit (lásd Dutka és Sajtos végzés, C-614/12 és C-10/13, EU:C:2014:30, 13. pont).

21 Meg kell állapítani, hogy az alapeljárás olyan magyar büntetőjogi rendelkezésekre vonatkozik, amelyeket az uniós joghoz semmilyen módon nem kapcsolódó kontextusban kell alkalmazni.

22 A jelen ügyben meg kell állapítani, hogy az előzetes döntéshozatalra utaló végzés semmiféle olyan elemet nem tartalmaz, amely alapján megállapítható lenne, hogy az alapeljárás a Chartán kívüli valamely uniós szabály értelmezését vagy alkalmazását érintené. Ez a végzés ugyanis egyáltalán nem állapítja meg, hogy az alapeljárás – a Charta 51. cikkének (1) bekezdése értelmében – az uniós jogot végrehajtó nemzeti szabályozásra vonatkozik.

23 Márpedig, amennyiben valamely jogi tényállás nem tartozik az uniós jog alkalmazási körébe, a Bíróság annak elbírálására nem rendelkezik hatáskörrel, a Charta esetleg hivatkozott rendelkezései pedig önmagukban nem alapozhatják meg e hatáskört (lásd Akerberg Fransson-ítélet, C-617/10, EU:C:2013:105, 22. pont; továbbá Cholakova-végzés, C-14/13, EU:C:2013:374, 30. pont; Nagy és társai végzés, C-488/12–C-491/12 és C-526/12, EU:C:2013:703, 17. pont, valamint Dutka és Sajtos végzés, EU:C:2014:30, 15. pont).

24 Következésképpen a Bíróság nem rendelkezik hatáskörrel a kérdést előterjesztő bíróság által feltett kérdések megválaszolására (lásd ebben az értelemben: Chartry-végzés, C-457/09, EU:C:2011:101, 25–27. pont; Cholakova-végzés, EU:C:2013:374, 32. és 33. pont; Nagy és társai végzés, EU:C:2013:703, 18. pont, valamint Dutka és Sajtos végzés EU:C:2014:30, 16. pont).

25 E körülmények között a Bíróság eljárási szabályzata 53. cikkének (2) bekezdése alapján meg kell állapítani, hogy a Bíróság nyilvánvalóan nem rendelkezik hatáskörrel a Fővárosi Ítélőtábla által feltett kérdések megválaszolására.

A költségekről

26 Mivel ez az eljárás az alapeljárásban részt vevő felek számára a kérdést előterjesztő bíróság előtt folyamatban lévő eljárás egy szakaszát képezi, ez a bíróság dönt a költségekről.

A fenti indokok alapján a Bíróság (nyolcadik tanács) a következőképpen határozott:

Az Európai Unió Bírósága nyilvánvalóan nem rendelkezik hatáskörrel a Fővárosi Ítélőtábla által a 2014. január 21-i végzésben feltett kérdések megválaszolására.

Aláírások

* Az eljárás nyelve: magyar.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX:62014CO0045 - http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:62014CO0045&locale=hu