A Fővárosi Törvényszék K.33569/2009/19. számú határozata határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1989. évi III. törvény (Gyt.) 2. §, 8. §, 14. §] Bírók: Bögös Fruzsina, Hajdú Ágnes, Surányi József
Fővárosi Bíróság
27.K.33.569/2009/19.
a magyar köztársaság nevében!
A bíróság a dr. Gaudi-Nagy Tamásügyvéd (cím.) által képviselt felperes(cím.) , . ányi Gábor jogtanácsosáltal képviselt Budapest Rendőr-főkapitányság(cím.) alperes ellen, gyülekezési ügyben hozott határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított peres eljárásban meghozta az alábbi
í t é l e t e t :
A bíróság megállapítja, hogy a 2009. július 4. napján a ... tartott rendezvény feloszlatása jogellenes volt.
Kötelezi a bíróság az alperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül fizessen meg a felperesnek 40.000 (negyvenezer) forint perköltséget.
A kereseti illeték az állam terhén marad.
Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.
I n d o k o l á s
A Fővárosi Ítélőtábla 2009. július 2. napján kihirdetett, 5.Pf.20.738/2009/7. számú ítéletével a Fővárosi Bíróság elsőfokú, a ...et feloszlató ítéletét azzal hagyta helyben, hogy az egyesület feloszlatásának hatályát kiterjesztette a mozgalomra is.Az első fokon eljárt Fővárosi Bíróság és a másodfokon eljárt Fővárosi Ítélőtábla ítéleteikben megállapították, hogy a ... a vele szimbiózisban együtt létező ... működésén keresztül, meghatározó módon olyan tevékenységet végez, amely ténylegesen sérti egyes kisebbségek tagjai egyenlő emberi méltósághoz fűződő személyiségi jogait, a mások jogait és szabadságát sértő magatartások jelenléte a szervezet és a mozgalom működésében olyan jellegű és mértékű, hogy nincs lehetőség azok szeparált szankcionálására, a jogszabályok szerinti egyedül alkalmas és lehetséges eszköz mások jogainak és szabadságának megvédésére a szervezet feloszlatása.
A ...honlapon 2009. július 2., 3. és 4. napjain közlemények közzétételére került , melyek egy 2009. július 4. napján tartandó rendezvény kapcsán kérik a "gárdistákat, pártolókat, valamint ...-szimpatizánsokat,hogy az Egyesület és a többi jogtalanul zaklatott hazafi szimpátiájuk megnyilvánulásaként jöjjenek el 2009. július 4-én megrendezésre kerülő tiltakozó demonstrációra a budapesti ...re (...)", álva továbbá, hogy a"feloszlathatatlan ... ott lesz!". Később a rendezvény helyszíne és időpontja vonatkozásában a honlapon újabb közlemények közzétételére került sor, melyearról tájékoztatták az érdeklődőket, hogy békés demonstráció lesz, mely elhúzódhat.
2009. július 3-án Budapest rendőrfőkapitánya .... számú egyedi utasításában a Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény ( a továbbiakban: Rtv.) 30. §-ának (1), valamint (3) bekezdése alapján Budapest teljes területére fokozott ellenőrzést rendelt el 2009. július 4-én 0 órától 24 óráig. Az egyedi utasítás értelmében a feladat végrehajtásába beosztott rendőri állomány a fokozott ellenőrzés keretében figyelemmel kíséri a rendezvényekre érkezőket, megakadályozza az esetleges jogsértések kialakulását, melynek keretében szúrópróbaszerű igazoltatásokat, ruházat- és csomagátvizsgálást hajt végre, továbbá az Rtv. 13. §-a alapján, illetőleg kérésre közreműködik az esetleges megbomlott rend helyreállításában. Az egyedi utasítás indokolása utal arra, hogy az érintett napra a főváros területére nagy számú demonstráció megtartását jelentették be, amely rendezvényeken jelentős számú résztvevő megjelenése várható. Említést tesz továbbá arról, hogy a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletével feloszlatta a ...et, illetve az annak szerves részét képező ..., továbbá arról is, hogy ezt követően a ... internetes oldalon felhívás jelent meg, miszerint 2009. július 4. napján ..., valamint a ...- a ...felhívására - szimpátiatüntetést szervez, tiltakozva az egyesület politikai nyomásra történt feloszlatása miatt. Indokolásában tájékoztatást nyújt arról is, hogy 2009. június 20-án egy magánszemély jelentett be rendezvényt a ..., amely bejelentés tudomásul vétele kapcsán a rendőrség megállapította hatáskörnek hiányát.
A Budapest Rendőr-főkapitányság 2009. július 3. napján közleményt tett közzé, melyben tájékoztatta a közvéleményt, hogy a Budapest Rendőr-főkapitányság 2009. július 4. napjára egyetlen rendezvény megtartását sem vette tudomásul. 2009. július 4-én a rendőrség közleményeiben újra megerősítette, hogy egyetlen demonstrációt sem vett tudomásul, továbbá, hogy a ... egyenruhájának viselése a rendőrség szerint alkalmas arra, hogy "másokban félelmet, megbotránkozást, valamint riadalmat" keltsen, ezért az egyenruhában lévő személyekkel szemben a rendőrség "a leghatározottabban fog fellépni".
A rendőrség a perbeli napon fokozott figyelemmel kísérte azon személyeket, akikről - a ... emlékeztető ruházata miatt - feltételezhető volt, hogy rendezvényen kívánnak részt venni. Ezen személyeket igazoltatták, ruházatukat, csomagjaikat, járműveiket átvizsgálták. A perbeli napon 16 óra 13 perc körül a ... körül ... emlékeztető ruházatban lévő személyek igazoltatására is sor került.
Az ... 16 órától a tömeg fokozatosan nőtt, a rendezvényre a résztvevők nagy számban, csoportokban érkeztek, számuk több százra tehető, akik közül jelentős számú résztvevő a ... egyenruháját viselte, vagy más egyértelmű módon tette nyilvánvalóvá a rendezvényen való részvételét.
17 óra 08 perckor a rendőrség megkezdte az ... tömeg feloszlatását, a téren tartózkodókat ekkor szólították fel a terület elhagyására, illetőleg, hogy oszoljanak szét. Ekövetően a felszólítás a rendőrség felszólító gépkocsijából a tér több pontjáról folyamatosan - szinte megállás nélkül - hallható volt egészen 20 óra 31 percig. A rendőrség felhívásának a rendezvényen résztvevők túlnyomó része nem tett eleget. A demonstrálók néhány tagjának kezdeményezésére a résztvevők jelentős része úgy döntött, hogy a rendőri intézkedéssel való egyet nem értésük jeleként a téren a földre leülnek és énekelni kezdenek.
Az oszlatás foganatosítása során 17 óra 12 perckor a rendőri egységek megkezdték a rendezvényen résztvevőkkel szembeni intézkedések végrehajtását. A jelenlévőket, közöttük mind az álló, mind pedig az ülő résztvevőket felszólították személyazonosságuk igazolására. Egyeseket a téren vontak ellenőrzés alá, és felhívták figyelmüket, hogy a rendőri felszólításnak tegyenek eleget, és távozzanak, míg másokat a tömegből az előállító autókhoz kísértek, adataikat rögzítették, ruházatukat és csomagjaikat átvizsgálták, végül előállították őket.
2009. július 4. napján 16 óra 56 perckor hangzott el utasítás, hogy a 200-300 fős tömeget az ... szólítsák fel távozásra, ellenkező esetben előállítják őket. A rendőrség 17 óra körül már 500 fős tömegről tájékoztatást, melyet fel kellett számolni. A tömegről az a megjegyzés hangzott el, hogy nem erőszakos (ezért védőöltözetet nem kell viselni az ide vezényelt rendőri erőknek). 17 óra 7 perckor pontosították a rendőri tájékoztatást, és arra utasították a helyszínen tartózkodó rendőröket, hogy ne oszlatásra kerüljön sor, hanem felszólításra és előállításra. 17 óra 13 perckor a ... szinte kiürült, onnan (a rendőrség tudomása szerint) az ... irányába távozott a tömeg, ahonnan ugyanebben a percben az az információ érkezett, hogy a gárdisták felvették az egyenruhát. Ezt követően megkezdődött az igazoltatás és előállítás, amelynek során a demonstrálók ülve énekeltek, közben karjaikat összefonák. 17 óra 42 perckor , hogy csak passzív ellenállást tanúsítanak a rendezvény résztvevői. 17 óra 49 perckor hivatalos személy elleni erőszak gyanúja miatt állítottak elő egy személyt, majd 18 óra 1 perckor elhangzott, hogy csoportosan megtámadták a rendőröket, dobálták őket, és ekkor - hivatkozással a békés jelleg elvesztésére, továbbá a többszöri felszólításra - utasítást adtak a kiszorításra és "gázcsapásra". 18 óra 2 perckor megerősítették azt a korábbi utasítást, hogy ne tömegoszlatás történjen, hanem kiemelés és előállítás, kényszerítő eszközök arányos alkalmazása mellett. 18 óra 3 perckor az ... irányát jelölték meg kiszorítási irányként, és közölték, hogy a támadókat bűncselekmény miatt elő kell állítani.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!