Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bhar.297/2014/10. számú precedensképes határozata hivatali visszaélés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 225. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 354. §, 398. §] Bírók: Csák Zsolt, Mészár Róza, Soós László

A határozat elvi tartalma:

Feltétlen hatályon kívül helyezési okot nem, azonban az ítélet megalapozatlanságát eredményezheti, ha másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által felmentett vádlottak bűnösségét bizonyítás felvétele, a bizonyítékok eltérő mérlegelése, és eltérő tényállás alapján állapítja meg. A "hivatali helyzettel egyébként visszaél" elkövetési magatartás értelmezése a hivatali visszaélés bűncselekménye kapcsán.

***********

KÚRIA

Bhar.I.297/2014/10.szám

A Kúria Budapesten, a 2014. év május hó 20. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t:

A hivatali visszaélés bűntette miatt indult büntetőügyben a másodfellebbezéseket elbírálva a Fővárosi Ítélőtábla 3.Bf.434/2012/17. számú ítéletét megváltoztatja,

I. rendű és II. rendű vádlottakat a társtettesként, III. rendű vádlottat a bűnsegédként elkövetett hivatali visszaélés bűntettének [1978. évi IV. tv. 225. §] vádja alól felmenti;

megállapítja, hogy az eljárás során felmerült bűnügyi költséget az állam viseli.

Egyebekben a másodfokú ítéletet helybenhagyja.

Az ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A Fővárosi Törvényszék a 2012. szeptember 4. napján meghozott 8.B.933/2011/13. számú ítéletében I. rendű, II. rendű és III. rendű vádlottakat az ellenük az 1978. évi IV. törvény 225. §-a szerinti hivatali visszaélés bűntettének vádja alól - III. rendű vádlottat mint bűnsegédet - felmentette; a bűnjel lefoglalását megszüntette és azt kiadni rendelte, emellett megállapította, hogy a felmerült bűnügyi költséget az állam viseli.

Az első fokú ítélet ellen az ügyész fellebbezést jelentett be a vádlottak felmentése miatt, bűnösségük megállapítása és velük szemben végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés kiszabása érdekében.

A bejelentett fellebbezés alapján eljárva a Fővárosi Ítélőtábla az első fokú határozatot a 2013. október 30. napján meghozott 3.Bf.434/2012/17. számú ítéletével felülbírálta, és azt megváltoztatva mindhárom vádlott bűnösségét megállapította hivatali visszaélés bűntettében - a bűncselekményt a Btk. 305. § (1) bekezdés a) és c) pontja szerint minősítve -, I. rendű és II. rendű vádlottakét mint társtettesekét, III. rendű vádlottét mint bűnsegédét. Ezért az I. rendű vádlottat nyolc hónapi börtönbüntetésre és két évi közügyektől eltiltásra, a II. rendű vádlottat hat hónapi börtönbüntetésre és háromszáz napi tétel pénzbüntetésre, a III. rendű vádlottat háromszáz napi tétel pénzbüntetésre ítélte; a II. rendű vádlottal szemben kiszabott szabadságvesztést két évi próbaidőre felfüggesztette; megállapította, hogy I. rendű vádlott, valamint II. rendű vádlott a szabadságvesztésből - utóbbi annak végrehajtása esetén - a büntetés kétharmad részének letöltése után bocsátható feltételes szabadságra; a II. rendű vádlottal szemben kiszabott pénzbüntetés egy napi tételének összegét 10 000 forintban, a III. rendű vádlottal szemben kiszabott pénzbüntetés egy napi tételének összegét 30 000 forintban állapította meg. Rendelkezett a pénzbüntetés átváltoztatásának mikéntjéről, amennyiben azt a vádlottak nem fizetnék meg, és egyetemlegesen kötelezte a vádlottakat a felmerült bűnügyi költség viselésére. Egyebekben az első fokú ítéletet helybenhagyta.

A másodfokú bíróság ítélete ellen a vádlottak és a védők fellebbezést jelentettek be, elsődlegesen a vádlottak bűncselekmény hiányában történő felmentése érdekében.

A Legfőbb Ügyészség arra tett indítványt, hogy a Kúria a megtámadott másodfokú határozatot megváltoztatva a vádlottak terhére megállapított hivatali visszaélés bűntettét I. rendű és II. rendű vádlott tekintetében minősítse a Btk. 305. § c) pontja, III. rendű vádlott tekintetében az 1978. évi IV. törvény 225. §-a harmadik fordulata szerint, és a III. rendű vádlottal szemben kiszabott pénzbüntetés egy napi tételének összegét csökkentse a törvényes mértékre; az ítéletet helyesbítve az I. rendű és a II. rendű vádlottal szembeni börtönbüntetést tekintse szabadságvesztésként kiszabottnak, amit - II. rendű vádlottal szemben a végrehajtás elrendelése esetén - börtönben kell végrehajtani; csökkentse a vádlottakat terhelő bűnügyi költség összegét a nyomozás során elrendelt könyvszakértői vélemény kapcsán felmerült költséggel. Egyebekben a másodfokú ítélet helybenhagyását indítványozta (BF.42/2014.).

A harmadfokú eljárásban tartott nyilvános ülésen a vádlottak és a védők a felmentésre irányuló fellebbezésüket fenntartották; a védők az írásban előterjesztett indítványukat - az abban kifejtett indokaikkal együtt - ugyancsak fenntartották, emellett indítványukat a következőkkel egészítették ki:

Az I. rendű vádlott védője a másodfokú ítélet megalapozatlanságára tekintettel elsősorban továbbra is a vádlott felmentésére tett indítványt, másodsorban azonban a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és az ítélőtábla új eljárásra utasítását indítványozta, amennyiben a Kúria a védence felmentését nem látná indokoltnak. Ezt azzal indokolta, hogy miután az ítélőtábla a Be. 352. § (1) bekezdése b) pontjának, illetve (3) bekezdésének megsértésével állapított meg az elsőfokú bíróság által megállapítottól eltérő tényállást, és erre alapozva vont le a vádlottak bűnösségére következtetést, lényegében megsértette a súlyosítási tilalmat, emellett ennek az eljárási szabályszegésnek a súlya azonos a Be. 373. §-ban felsorolt, feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértésekkel.

Indítványt tett arra is, hogy miután a másodfokú tárgyaláson a 7. számú tanú meghallgatására erre vonatkozó ügyészi indítvány hiányában, ráadásul a Be. 284. § (1) bekezdésének megsértésével, így tiltott módon került sor, a tanú vallomását a Be. 78. § (4) bekezdésére figyelemmel a Kúria a bizonyítékok köréből rekessze ki.

A II. r. vádlott védője másodlagosan - amennyiben a Kúria nem adna helyt a felmentésre irányuló indítványnak - ugyancsak a másodfokú határozat hatályon kívül helyezésére és új másodfokú eljárás elrendelésére tett indítványt, miután álláspontja szerint a másodfokon eljárt bíróság azzal, hogy az általa megállapított tényállásban olyan tényeket is rögzített, amelyek nem szerepeltek a vádirati tényállásban, a Be. 2. § (4) bekezdését megsértve túlterjeszkedett a vádon, és ezzel feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértést követett el.

A III. rendű vádlott védője pedig továbbra is arra tett indítványt, hogy a Kúria - miután álláspontja szerint az egyébként igen súlyos eljárási szabálysértés, a bizonyítékok felülmérlegelésének tilalma miatt nincs helye hatályon kívül helyezésnek - a másodfokú bíróság által megállapított tényállást annak megalapozatlansága miatt mellőzze, és az elsőfokú bíróság által megállapított, megalapozott tényállásra figyelemmel mentse fel védencét.

A Legfőbb Ügyészség képviselője az írásban előterjesztett indítványát ugyancsak fenntartotta. Az abban rögzítetteken túl a védői érvekre reagálva kifejtette, hogy - miként arra már írásbeli indítványában is utalt - az ítélőtábla ugyan súlyos eljárási szabálysértéssel állapított meg az elsőfokú bíróság által megállapítottól eltérő tényállást, azonban a bűnösség ezen alapuló megállapítása nem tekinthető a súlyosítási tilalom megsértésének, és nem terjeszkedett túl az ítélőtábla a vádon sem az olyan tények megállapításával, amelyek ugyan nem szerepeltek a vádiratban, azonban a tettazonosság keretébe tartozóak, így megítélése szerint ezek miatt nincs helye hatályon kívül helyezésnek; álláspontjának alátámasztására a Legfelsőbb Bíróságnak az írásbeli indítványában már felhívott határozata mellett az EBH 2385. számú elvi határozatra hivatkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!