Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1981.1.2 Összbüntetésbe foglalásnak helye van akkor is, ha a terheltet a feltételes szabadság tartama alatt a bíróság végrehajtandó szabadságvesztésre ítéli olyan bűncselekmény miatt, amelyet a feltételes szabadságra bocsátás előtt követett el, vagy ha a feltételes szabadság tartama alatt vesznek foganatba más ügyben kiszabott, végrehajtandó szabadságvesztést [Btk. 48. § (4) bek., 92. § (2) bek.].

1. A járásbíróság a terheltet 3 rb. - ebből egy esetben folytatólagosan elkövetett - sikkasztás bűntette és devizagazdálkodást sértő bűntett miatt halmazati büntetésül 8 hónapi - börtönben végrehajtandó - szabadságvesztésre és a közügyektől 2 évi eltiltásra ítélte. A terhelt a büntetését 1979. március 23. napján kezdte meg és 1979. szeptember 22. napján feltételes szabadságra bocsátás folytán szabadult, ennek hiányában szabadulása 1979. november 22. napjára volt előírva; a feltételes szabadság lejártának napja: 1980. szeptember 21.

2. A járásbíróság a terheltet kisebb értékre elkövetett sikkasztás vétsége miatt mint különös visszaesőt 6 hónapi - börtönben végrehajtandó - szabadságvesztésre ítélte, megállapítva, hogy feltételes szabadságra nem bocsátható.

A terhelt az elítélés alapjául szolgáló vétséget 1979. március 3. napján az 1. alatt jelzett ítélet jogerőre emelkedése után, de a szabadságvesztés végrehajtásának foganatba vétele előtt követte el. Ez utóbbi büntetését 1980. május 6. napján kezdte meg, és szabadulása 1980. november 5. napjára van előjegyezve.

3. A járásbíróság az 2. és a 2. alatt jelzett szabadságvesztések összbüntetésbe foglalására irányuló indítványt elutasította.

A járásbíróság végzésének indokolásában kifejtette, hogy a terhelt feltételes szabadságának lejárta 1980. szeptember 21. napja, ennek azonban kizárólag abban az esetben lehet jelentősége, ha a Btk. 48. §-ának (4) bekezdésében foglalt okból a bíróság a terhelt feltételes szabadságát utólag megszünteti. Amennyiben azonban az említett törvényhely alkalmazásával a feltételes szabadság megszüntetésére nem kerül sor, a szabadságvesztést a szabaduláskor hátralevő rész utolsó napjával kell kitöltöttnek tekinteni, vagyis 1979. november 21. napja mint a büntetés kiállásának időpontja jön figyelembe. Mindezekből pedig az következik, hogy ha a terheltet a feltételes szabadság ideje alatt elítélik, vagy pedig rajta korábban kiszabott szabadságvesztést a másik ügyben nyert feltételes szabadság tartama alatt vesznek foganatba, s ezért a feltételes szabadság megszüntetésének a Btk. 48. §-ának (4) bekezdésében foglalt előfeltételei nem állanak fenn: az összbüntetésbe foglalás kizárt. Összbüntetésbe foglalásra tehát csak abban az esetben kerülhet sor, ha az elítéltet a feltételes szabadság alatt elkövetett bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélik, valamint akkor, ha a terhelt a pártfogó felügyelet magatartási szabályait megszegi, és az utóbb említett két esetben a bíróság a feltételes szabadságot megszünteti.

A járásbíróság végzése ellen az összbüntetésbe foglalásra irányuló indítvány elutasítása miatt emelt törvényességi óvás alapos.

A járásbíróság végzésének indokai a törvény téves értelmezésén alapulnak.

A) A járásbíróság határozatában helyesen fejtette ki, hogy a terheltre külön ítéletekkel kiszabott szabadságvesztések összbüntetésbe foglalásának van helye mindazokban az esetekben, amikor a Btk. 48. §-ának (4) bekezdésében foglalt rendelkezés alapján a bíróság a korábbi ügyben nyert feltételes szabadságot megszünteti. Ebből a szempontból közömbös, hogy az újabb - akár szándékos, akár gondatlan - bűncselekmény elkövetése, illetőleg a magatartási szabályok megszegése a feltételes szabadság mely része - a feltételes szabadságra bocsátástól a büntetés teljes kitöltéséig számított idő alatt, avagy a feltételes szabadságra bocsátástól számított 1 évi tartam - alatt történt.

A feltételes szabadság ugyanis a szabadságvesztés része, vagyis a szabadságvesztés, amelyből az elítéltet feltételes szabadságra bocsátották, ennek tartama alatt nem tekinthető végrehajtottnak.

B) Téves azonban a járásbíróság végzésében kifejtett az az álláspont, amely szerint ha az elítéltet feltételes szabadságra bocsátották, csak a feltételes szabadságnak a Btk. 48. §-ának (4) bekezdésén alapuló megszüntetése esetén kerülhet szóba a külön ítéletekkel kiszabott szabadságvesztések összbüntetésbe foglalása.

Az összbüntetés feltételét a Btk. 92. §-ának (2) bekezdése úgy határozza meg, hogy csak az olyan végrehajtandó büntetések foglalhatók összbüntetésbe, amelyeket az összbüntetésbe foglaláskor még nem hajtottak végre vagy amelyeket folyamatosan hajtanak végre. Az a szabadságvesztés, amelyből az elítéltet feltételes szabadságra bocsátották, a feltételes szabadság tartama alatt nem tekinthető végrehajtottnak; ezért az olyan esetekben, amikor az elítéltet a feltételes szabadságra bocsátást megelőzően elkövetett bűncselekmény miatt a bíróság a feltételes szabadság tartama alatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítéli: az összbüntetésbe foglalás feltételei fennállanak. Ilyenkor a feltételes szabadság megszüntetésének a törvényben írt okai [Btk. 48. § (4) bek.] hiányában is helye van az összbüntetésbe foglalásnak, amely azonban nemcsak lehetőség, hanem ezt a bíróság hivatalból - az erre irányuló indítvány hiányában - is köteles megtenni.

C) Végül azokban az esetekben, amikor a feltételes szabadság tartama alatt foganatba vesznek az elítélten valamely végrehajtandó szabadságvesztést - anélkül, hogy ilyenkor is a feltételes szabadság megszüntetésének a Btk. 48. §-a (4) bekezdésében foglalt feltételei fennállanának -, ez egymagában szükségessé teszi a végrehajtandó, valamint annak a szabadságvesztésnek az összbüntetésbe foglalását, amelyből a terhelt feltételes szabadságra került.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!