Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2018.4.108 I. A vádlott megjelenése a tárgyaláson nem csupán kötelezettség, hanem a vádlott elvitathatatlan joga is. Ezzel a jogával azonban nem áll módjában élni, ha az idézése - akár hirdetményi úton - nem történik meg. Ezért a bíróságoknak tárgyalásra a vádlottat a távollétében folyó eljárásban is idéznie kell, az idézést hirdetményi úton kézbesítve.

Kapcsolódó határozatok:

Tatabányai Járásbíróság B.251/2015/19., Kúria Bfv.1375/2017/2. (*BH 2018.4.108*), 3032/2019. (II. 13.) AB határozat

***********

A Be. csak a szabályszerűen idézett vádlott távollétében teszi lehetővé a tárgyalás megtartását; a nem szabályos idézés nem csupán az általános szabályok alapján folyó, hanem a Be. XXV. Fejezete szerinti külön eljárásban is akadályát képezi a tárgyalás megtartásának.

A tárgyalásnak a nem szabályszerűen idézett vádlott távollétében történő megtartásával a bíróság feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértést követ el [Be. 43. § (2) bek. b) pont, 70. § (5) bek., 281. § (5) bek., 373. § (1) bek. II. d) pont].

II. A bíróság az ügydöntő határozatot csak akkor indokolhatja röviden, ha a tárgyaláson kihirdetés útján közölt ügydöntő határozat ellen sem az ügyész, sem a vádlott, sem a védő nem jelentett be fellebbezést; ekkor a határozat indokolása csupán a tényállásból és az alkalmazott jogszabályok megjelöléséből is állhat. Akkor, ha a vádlott a tárgyaláson a határozat kihirdetésekor nincs jelen és a határozatot a bíróság vele - akár hirdetményi - kézbesítés útján közli, a határozatnak tartalmaznia kell a részletes indokolást; rövidített indokolásra nincs mód. Amennyiben a bíróság ítéletét ennek ellenére röviden indokolja, feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértést követ el [Be. 373. § (1) bek. III. a) pont].

[1] A járásbíróság a 2016. augusztus 31. napján kihirdetett és 2016. október 10. napján jogerős ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki háromrendbeli hamis tanúzásra felhívás bűntettében [Btk. 276. § (1) bek. I. tétel], ezért egy év tíz hónap - végrehajtásában kettő évi próbaidőre felfüggesztett - szabadságvesztésre ítélte azzal, hogy a végrehajtás elrendelése esetén a szabadságvesztést a terheltnek börtönben kell letöltenie és abból a büntetés kétharmad részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra. Rendelkezett a bűnügyi költség viseléséről is.

[2] A jogerős ügydöntő határozat ellen a megyei főügyészség felülvizsgálati indítványt nyújtott be a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott okból.

[3] Az indítványozó szerint a járásbíróság határozatát a Be. 373. § (1) bekezdés II. d) és III. a) pontjában írt, feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértéssel hozta meg, mivel a Be. XXV. Fejezete szerinti - a vádlott távollétében folytatott - eljárásban a vádlott tárgyalásra szóló, hirdetményi úton történő idézése elmaradt, továbbá a bíróság indokolási kötelezettségének oly mértékben nem tett eleget, hogy emiatt az ítélet felülbírálatra alkalmatlan.

[4] Ezért azt indítványozta, hogy a Kúria a járásbíróság ítéletét a Be. 428. § (2) bekezdése alapján helyezze hatályon kívül és az elsőfokú bíróságot utasítsa új eljárásra.

[5] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt - részben helytálló indokaira figyelemmel - módosítva tartotta fenn.

[6] Álláspontja szerint a Be. 373. § (1) bekezdés II. d) pontja szerinti eljárási szabálysértés nem valósult meg, mert a Be. XXV. Fejezete szerinti külön eljárásnak az a lényege, hogy az érdemi tárgyalás a vádlott távollétében is megtartható, ezért a szabályszerű, hirdetményi úton történő idézés esetleges elmaradása önmagában csak relatív eljárási hiba; a Be. 373. § (1) bekezdés III. a) pontja szerinti feltétlen eljárási szabálysértés azonban megvalósult, mert a Be. 259. § (1) bekezdése alapján rövidített indokolásra e külön eljárásban nem volt lehetőség.

[7] Ezért arra tett indítványt, hogy a Kúria a megtámadott ítéletet helyezze hatályon kívül és az elsőfokú bíróságot utasítsa új eljárásra.

[8] A Kúria a megtámadott határozatokat - a Be. 424. § (1) bekezdése szerinti tanácsülésen eljárva - a Be. 423. § (4) bekezdésének megfelelően a felülvizsgálati indítványban meghatározott okok alapján, a felülvizsgálati indítványban megtámadott részében bírálta felül.

[9] A Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja szerint a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak van helye, ha a bíróság határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdés I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor.

[10] A Be. 373. § (1) bekezdés II. d) pontja szerint feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértés, ha a bíróság a tárgyalást olyan személy távollétében tartotta meg, akinek a részvétele a tárgyaláson kötelező.

[11] Az erre a szabályra alapított felülvizsgálati indítványt - a Legfőbb Ügyészség véleményét nem osztva - a Kúria alaposnak találta.

[12] Mivel a 2016. május 24. napjára kitűzött tárgyaláson a terhelt nem jelent meg, idézése "ismeretlen helyen tartózkodik" jelzéssel érkezett vissza, a járásbíróság az ismeretlen helyen tartózkodó a vádlottal szemben elfogatóparancsot bocsátott ki. Miután az tizenöt napon belül nem vezetett eredményre, az ügyészség 2016. június 22. napján előterjesztett indítványára az eljárást a Be. XXV. Fejezete szerint a vádlott távollétében folytatta.

[13] A Be. 526. §-a szerint a távol lévő terhelttel szembeni eljárásban a törvény rendelkezéseit a XXV. Fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

[14] A Be. 279. § (1) bekezdése szerint a tárgyalásra idézni kell a vádlottat, eltérő rendelkezést a XXV. Fejezet nem tartalmaz.

[15] A járásbíróság 2016. augusztus 31. napjára új határnapot tűzött. A fenti szabályoknak megfelelően a tárgyalásra a vádlottat a távollétében folyó eljárásban is idéznie kellett volna, az idézést a Be. 70. § (5) bekezdése szerinti hirdetményi úton kézbesítve, ezt azonban a járásbíróság elmulasztotta.

[16] A Be. 281. § (5) bekezdése csak a szabályszerűen idézett vádlott távollétében teszi lehetővé a tárgyalás megtartását.

[17] Miután a vádlott idézése nem történt meg, az nem is lehetett szabályszerű, így a tárgyalás megtartására nem volt törvényes lehetőség.

[18] A Kúria nem osztotta a Legfőbb Ügyészség azon érvelését, miszerint a hirdetményi idézés elmaradása csak ún. relatív eljárási szabályszegés.

[19] Kétségtelen, hogy a vádlott távollétében folyó külön eljárás lényege az, hogy a vádlott nincs jelen. Azonban a törvény szigorú feltételekhez köti az eljárás ekkénti lefolytatását és a tárgyalás megtartását, ezek az elfogatóparancs eredménytelensége, az ügyészi indítvány megléte, a védő részvétele és ebbe a körbe tartozik a hirdetményi úton történő idézés kívánalma és annak szabályszerűsége is.

[20] A vádlott megjelenése a tárgyaláson nem csupán kötelezettség, hanem a Be. 43. § (2) bekezdés b) pontjára figyelemmel a vádlott elvitathatatlan joga is. Ezzel a jogával azonban nem áll módjában élni, ha az idézése - akár hirdetményi úton is - nem történik meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!