Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10753/2012/7. számú precedensképes határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 89. §, 96. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

A határozat elvi tartalma:

Ha a munkáltató az üzemi tanácstagnak hosszabb időn át biztosította - az általa kért módon - a munkaidőkedvezményt, jogellenesnek találta és előzetes figyelemfelhívás nélkül, nyomban rendkívüli felmondást adott ki a munkaidőkedvezmény jogellenes igénybevételére hivatkozással, intézkedése nem jogszerű. 1992. XXII. Tv. 62. § (2), 1992. XXII. Tv. 96. § (1) a), 1992. XXII. Tv. 96. § (2), 1992. XXII. Tv. 89. § (2)

***********

Mfv.I.10.753/2012/7.

A Kúria a dr. Király György jogtanácsos által képviselt felperesnek a dr. Kernács János ügyvéd által képviselt alperes ellen munkaviszony megszüntetés jogellenességének megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Székesfehérvári Munkaügyi Bíróságnál 6.M.310/2010. szám alatt megindított és másodfokon a Székesfehérvári Törvényszék 3.Mf.20.625/2012/5. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Székesfehérvári Törvényszék 3.Mf.20.625/2012/5. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak - felhívásra - 437.800 (négyszázharminchétezer-nyolcszáz) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek - tizenöt napon belül - 40.000 (negyvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

I n d o k o l á s

A felperes keresete a munkaviszonya megszüntetése jogellenességének megállapítására és az ehhez fűződő jogkövetkezmények alkalmazására irányult.

A Székesfehérvári Munkaügyi Bíróság 6.M.310/2010/32. számú ítéletében megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, és az az ítélet jogerőre emelkedése napján szűnik meg. Kötelezte az alperest a felperes javára levonásokkal terhelten 4.832.164 forint elmaradt munkabér és nettó 2.918.512 forint kárátalány, továbbá 2012. augusztus 12-étől az ítélet jogerőre emelkedéséig napi 16.582 forint munkabér megfizetésére. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította. Marasztalta az alperest az állam javára illeték és előlegezett költség összegében.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 1994-től az alperes alkalmazásában az Sz.V.Ü.-ben dolgozott mozdonyvezető csoportvezető munkakörben. 2004-től kezdődően az Sz.Ü.T. tagja volt, emellett 2008. elejétől az M.SZ. alperesnél működő tagcsoportjának is a vezetője.

Az SZ.V.Ü.nek vezetője, B.M. vizsgálatot indított a felperes üzemi tanácstagi munkaidő-kedvezménye igénybevételével kapcsolatban, melynek keretében 2012. március 26-án megkereste az SZ.Ü.T. elnökét, K.K.-t, hogy a felperes 2010. január 15-én, február 18-án és február 29-én jogosan vette-e igénybe azt. Ugyanezen a napon kelt válaszlevélben azt a tájékoztatást kapta, hogy az alperesnél kialakult szokásjogot figyelembe véve a tisztségviselők a munkaidő-kedvezményt az üzemi tanácsülések időtartamára veszik igénybe előzetes kiértesítés alapján, az nem a szabadidő növelését célozza. A megjelölt időpontokban üzemi tanács- ülés nem volt, ilyet március 28-ára sem terveztek.

Az alperes 2010. április 8-án a felperes munkaviszonyát az Mt. 96. § (1) bekezdés a) pontja alapján rendkívüli felmondással megszüntette. Az indokolás szerint a felperes az Mt. 62. §-a szerinti munkaidő-kedvezményt nem az üzemi tanácsi ügyek intézésével kapcsolatosan vette igénybe, hanem visszaélésszerűen a szabadidő, illetve a hétvégék meghosszabbítása érdekében. Súlyosbító körülményként értékelték, hogy a felperes végig 2009. évben hasonló módon vette igénybe a munkaidő-kedvezményt.

Az alperes és a nála működő szakszervezetek 2010. június 23-án bocsátottak ki közös állásfoglalást a választott tisztségviselőket megillető munkaidő-kedvezmény felhasználásáról. Ezt megelőzően ennek feltételei írásban nem voltak rögzítve.

A munkaügyi bíróság az Mt. 62. § (2) bekezdés alapján arra a következtetésre jutott, hogy az üzemi tanács tagjai nem kötelezhetők arra, hogy a munkáltatónak elszámoljanak a számukra törvény szerint járó munkaidő-kedvezmény igénybevételéről, annak tartama alatt végzett tevékenységükről. Ez az üzemi tanács autonómiájába való munkáltatói beavatkozás lenne. A perbeli időszakban a munkaidő-kedvezmény felhasználására vonatkozóan szabályozás nem volt az alperesnél, K.K. is annak igénybevétele kapcsán a szokásjogra hivatkozott. Minderre tekintettel az üzemi tanácstagi munkaidő-kedvezmény felhasználásának módjára hivatkozással a munkaviszonyt nem lehetett volna megszüntetni.

Álláspontja szerint a rendelkezésre álló adatok alapján nem volt megállapítható, hogy a felperes mivel töltötte az általa igénybe vett munkaidő-kedvezmény idejét. Nem nyert bizonyítást az, hogy a rendkívüli felmondásban terhére rótt magatartást valósította volna meg, azaz visszaélt volna a munkaidő-kedvezmény felhasználására vonatkozó jogával. A meghallgatott tanúk (B.M.,K.K.) nem tudtak arról nyilatkozni, hogy a felperes mit csinált az általa igényelt három munkaidő-kedvezmény időtartama alatt. K.K. maga is kiemelte, hogy az SZ.Ü.T. tagjainak nem volt olyan kötelezettségük, hogy neki, mint elnöknek beszámoljanak a munkaidő-kedvezmény alatt végzett tevékenységükről. Ezért az alperes a rendkívüli felmondásban nem hivatkozhatott alappal arra, hogy a felperes nem az üzemi tanácstagi feladatai ellátására használta fel a munkaidő-kedvezményt. Erre nem lehet abból sem következtetni, hogy a felperes 2009-ben és 2010-ben is olyan napokat követően vette igénybe a kedvezményt, melyeken szakszervezeti munkaidő-kedvezmény, pihenőnap vagy fizetett szabadság miatt volt távol.

Az alperes megalapozatlanul hivatkozott a rendkívüli felmondásban arra, hogy a munkaidő-kedvezményt csak az üzemi tanács ülésein való részvételre lehet igénybe venni. K.K. tanúvallomásából is megállapítható, hogy az üzemi tanácstagi feladatok, ha nem is a felperes állítása szerinti mértékben, de nagyobb részét teszik ki az üzemi tanács tag tevékenységének, mint az ülésekre fordítandó időtartam. Ezt támasztotta alá V.A.J. és Sz.GY. tanúk vallomása is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!