Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21115/2008/6. számú határozata tulajdonjog megállapítása tárgyában. [1952. évi IV. törvény (Csjt.) 27. §]

Pfv.II.21.115/2008/6. szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága ügyvéd által képviselt felperesnek ügyvéd által képviselt alperes ellen tulajdonjog megállapítása iránt a Zala Megyei Bíróságnál 4.P.22.004/2005. számon megindított és a Győri Ítélőtáblának Pf.III.20.199/2007/4. számú ítéletével befejezett perében az említett számú másodfokú ítélet ellen a felperes által 33. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán a 2009. február 24. napján megtartott tárgyalás alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizesse meg az alperesnek tizenöt napon belül 744.000 (hétszáznegyvennégyezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget, melyből 620.000 (Hatszázhúszezer) forint az ügyvédi munkadíj és 124.000 (Százhuszonnégyezer) forint az Áfa, továbbá az államnak - külön felhívásra - 1.448.000 (Egymillió-négyszáznegyvennyolcezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s :

A felperes módosított keresetében elsődlegesen a felek között létrejött "önálló épület feltüntetésére irányuló okirat"-ként címzett szerződés érvénytelenségének, másodlagosan pedig annak megállapítását kérte, hogy a h-i 1372/A hrsz.-ú 469 m2 térmértékű lakóház az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéssel ellentétben 1/2-1/2 arányban képezi a felek tulajdonát, és erre tekintettel kérte az arra való feljogosítását, hogy az eladási árként az ingatlan helyébe lépett készpénzből a letétbe helyezett 24.800.000 forintot ő vehesse fel.

Az alperes az érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az első fokú bíróság az ítéletével a felperes keresetét elutasította és kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperes képviseletét ellátó ügyvéd részére 1.785.600 forint perköltséget, az államnak pedig 900.000 forint kereseti illetéket.

Az ítéletének indokolásában tényként állapította meg, hogy a peres felek 1984. szeptember 29-étől élettársakként éltek együtt, 1985. december 25-én pedig házasságot kötöttek. Az 1990. április 5-én kötött eltartási szerződéssel - egymás közt egyenlő arányban - szerezték meg a H., V. utcai ingatlant, amelyen 1996-ban lakóházas felépítményt építettek és azt panzióként működtették. 1997. december 15. napján a felek "önálló épület feltüntetésére irányuló okirat" megnevezéssel szerződést kötöttek, melyben megállapodtak a felépítmény önálló ingatlanként való telekkönyveztetéséről. Szerződésbe foglalták, hogy az épületen nem egyenlő mértékben, hanem a különvagyoni körülményeket is figyelembe véve, a tényleges hozzájárulás arányában a felperes 1/3, míg az alperes 2/3 arányban szerez tulajdont. A szerződés - melyet ügyvéd készített és ellenjegyzett - a tulajdonszerzés jogcímeként ráépítést és eredeti felvételt jelöl meg.

A felek életközössége 2004. április 29-én megszakadt, majd a házasságukat a városi Bíróság a 2005. február 15. napján kelt és ugyanezen a napon jogerőre emelkedett P.20.032/2005/3. számú ítéletével felbontotta. A bíróság végzésével jóváhagyott egyezségükben a felek kijelentették, hogy az ingatlan közös értékesítését folyamatba tették, a vételárból szóbeli megállapodás alapján kialakított arányok szerint kívánnak részesedni. Rögzítettek azt is, hogy az egyezség mellékletét képező megállapodásban felsorolt ingóságokat megosztották, és ezzel összefüggésben további igényt egymással szemben nem támasztottak.

A felek a jelen per tartama alatt a közös ingatlant 11.200.000 forint telekáron és 148.800.000 forint felépítményi áron értékesítették. A telek vételárát 1/2-1/2 arányban, valamint a felépítmény vételárának a személyenkénti 1/3-1/3 részét mindketten egyaránt felvették, a vitatott további 1/3 rész felét pedig az alperes ugyan felvette, annak a másik fele, tehát 24.800.000 forint azonban letétbe helyezésre került.

Az elsőfokú bíróság - az ítéletének indokolása szerint - elsődlegesen az 1997. december 15. napján kötött szerződés érvényességét érintő felperesi keresetet vizsgálta. Kiemelte, hogy 2005. október 18-ig a felek között a szerződés érvényességét senki nem kérdőjelezte meg, a felperes pert nem indított, a jogellenes fenyegetés, illetve kényszerhelyzet fennállását nem tudta igazolni. A Ptk. 236. § (2) bekezdés b) pontja szerint a megtámadási határidő a kényszerhelyzet megszűnésétől számítandó, a megtámadásra nyitva álló határidő tehát többszörösen eltelt. Mindezek alapján a szerződés érvényesnek minősül, ennek lényeges tartalmi elemét képezi, hogy a felek az egyenlő szerzés vélelmétől eltérően - ennek indokait a szerződésben is megjelölve - 1/3-2/3 szerzési arányt állapítottak meg. Az okirat egyértelműen tartalmazza az egyenlő arányú közös tulajdontól való eltérésre irányuló szándékot, így az alperesnek a házastársi vagyonközösségre alapított tulajdonjog megállapítása iránti kereseti kérelme is alaptalan.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes fellebbezéssel élt annak megváltoztatása és - a keresetének helyt adva - annak megállapítása iránt, hogy a h-i 1372/A. hrsz.-ú ingatlanon a felek egyenlő arányban szereztek tulajdont, és - erre tekintettel - az felépítmény vételárából a vitás 24.800.000 forint felvételére való feljogosítása iránt.

Az alperes fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.

A másodfokú bíróság az ítéletével az elsőfokú ítéletet a per főtárgya tekintetében helybenhagyta, míg a felperes által az alperesnek fizetendő elsőfokú perköltség összegét 1.488.000 forintra leszállította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 744.000 forint másodfokú perköltséget.

A döntését azzal indokolta, hogy az első fokú bíróság a per eldöntéséhez szükséges körben lefolytatta a bizonyítási eljárást. A peradatok okszerű mérlegelésével helyes tényállást állapított meg, a döntése pedig érdemben helytálló.

Kiemelte a másodfokú bíróság, hogy a felperes az elsődleges kereseti kérelmében a felek között 1997. december 15-én létrejött szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte, hivatkozva arra, hogy azt kényszer, illetve fenyegetés hatására írta alá. Kifejtette emellett, hogy a szerződés érvényessége esetén sem teszi indokolttá az egyenlő szerzés vélelmétől való eltérést. Erre figyelemmel a másodlagos kereseti kérelmében a felek között egyenlő arányban kérte megosztani az önálló ingatlannak minősülő felépítmény tulajdonjoga, illetve az értékesítésből befolyt vételára tekintetében a közös vagyont.

Ez a kereseti kérelem határozta meg az elsőfokú eljárás kereteit és az ebben hozott döntés felülbírálata képezte a másodfokú eljárás tárgyát.

Téves az a fellebbezési érvelés, hogy az elsőfokú ítéleti döntés nem terjed ki a másodlagos kereseti kérelemre. Az elsőfokú ítélet mindkét kereseti kérelmet számba vette és mind az elsődleges, mind a másodlagos kereseti kérelem elutasításának indokait tartalmazza, ezért a döntés nem sérti a Pp. 213. § (1) bekezdésében foglaltakat.

Az elsőfokú bíróság helytállóan állapította meg, hogy az 1999. december 15-i szerződés megtámadására nyitva álló határidőt a felperes elmulasztotta. A Ptk. 236. § (1) bekezdésében meghatározott egy éves megtámadási határidő a (2) bekezdés b) pontja értelmében jogellenes fenyegetés esetében a kényszerhelyzet megszűntekor kezdődik. A felperes alaptalanul hivatkozott arra, hogy - az általa állított, de megfelelően nem bizonyított - kényszerhelyzet a felek közti házassági kötelék felbontásáig fennállott. Az ezzel kapcsolatos felperesi álláspontot cáfolja az a tény, hogy 1999-ben a szerződésben foglaltakhoz képest eltérő tulajdoni illetőség tárgyában végrendelkezett, ennek érdekében a végrendelet elkészítésére ügyvédet keresett fel. Ebből a tényből és a végrendeletet szerkesztő jogi képviselő tanúvallomásából kitűnik, hogy - bár a per tárgyát képező szerződés megtámadásának az időmúlás vagy egyéb ok akadályát képezte - a felperesnek lehetőségében állt jogi lépéseket tenni a szerződéssel kapcsolatosan, kényszerhelyzet a felperest nem korlátozta. Mindezek ellenére az egy éves megtámadási határidőt elmulasztotta, erre tekintettel a megtámadásra alapított elsődleges kereseti kérelem további érdemi vizsgálata szükségtelen, az ebben a körben felhozott felperesi állítások a per eldöntése szempontjából már nem relevánsak, az elsődleges kereseti kérelem elutasításának volt helye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!