Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2015.8.230 Ha a felperes az anyagi jog szerint őt megillető követelésnek csak egy részét érvényesíti, a többletre, a nem érvényesített követelésrészre nem terjed ki az ítélet jogereje [1952. évi III. tv. (Pp.) 130. § (1) bek. d) pont, 229. §, 321. § (1) bek.].

[1] A felek között - a korábbi szerződéses kapcsolatokat követően - 2008. június 6-án befektetési szolgáltatások nyújtására jött létre szerződés, melynek 13.7. pontja tartalmazta, hogy a felek a szerződésből eredő jogviták elbírálására a Pénz- és Tőkepiaci Állandó Választottbíróságot kötik ki. Megállapodtak azonban abban is, hogy a szerződésből eredő pénzkövetelési igényüket fizetési meghagyásos eljárás útján is érvényesíthetik. A fizetési meghagyás elleni ellentmondás folytán indult peres eljárásra a Pesti Központi Kerületi Bíróság, illetve a Fővárosi Bíróság kizárólagos illetékességét kötötték ki.

[2] A Pénz- és Tőkepiaci Állandó Választottbíróság ítéletében a felperes keresetének helyt adott és kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 1 500 000 Ft-ot kártérítés címén, valamint ennek késedelmi kamatát és a perköltséget.

[3] A Választottbíróság ítéletében kifejtette, hogy a felperest ért kár összegét nem lehet pontosan megállapítani, az azonban biztonsággal megállapítható, hogy ez a kárösszeg számottevően meghaladhatja a felperes által a keresetben igényelt 1 500 000 Ft-ot. "A bíróság döntésének ki kell terjednie a teljes felperesi keresetre, azonban nem terjeszkedhet túl azon (ne ultra petitum). A jelen perben a felperesi kereseti kérelem 1 500 000 Ft összegű kártérítés megfizetésére vonatkozik, ezért a bíróság ennek keretei között hozta meg döntését, amikor megítélte a követelt összeget, mint amekkora kár a felperest biztosan érte." (választottbírósági ítélet 6. oldal utolsó bekezdés, 7. oldal első bekezdés).

[4] A felperes közbenső ítélet meghozatalát kérte a bíróságtól, de a Választottbíróság szerint "a jelen perben előterjesztett követelés jogalapja és a követelés összege egy eljárásban megítélhető, semmilyen ésszerű indok nem szól az elkülönítés mellett, és a Pp. főszabálya szerint az ítéletnek ki kell terjednie valamennyi kereseti kérelemre". A felperes - egyebek mellett - nem vezette le a megjelölt kártérítés kiszámítását, de ezek a körülmények nem nyújtottak alapot a közbenső ítélet hozatalára.

[5] A felperes által a választottbírósági ítélet érvénytelenítésére benyújtott kereset alapján indult eljárásban a bíróság a keresetet elutasította. A Kúria, a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem alapján eljárva, a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. Az ítélet indokolásában azonban megjegyezte, hogy a választottbírósági ítélet a felperes keresetének a jogalapját állapította meg, ebben és a követelésének egy része tekintetében állt be a res iudicata hatás. Amennyiben a felperes a választottbírósági ítéletben meghatározott összegen felüli követelését is érvényesíteni kívánja, ettől nincs elzárva, tekintettel arra is, hogy a követelésének felemelése tárgyában jogfenntartó nyilatkozatot tett.

[6] Ezt követően a felperes fizetési meghagyás kibocsátását kérte az alperessel szemben 14 052 387 Ft és ennek késedelmi kamatai, valamint a perköltség megfizetése érdekében. Az alperes ellentmondása folytán perré alakult eljárásban az elsőfokú bíróság a pert a Pp. 321. § (1) bekezdése alapján, a 130. § (1) bekezdés d) pontjára hivatkozással megszüntette, mert álláspontja szerint a per tárgyát képező kártérítési igényt a választottbíróság jogerősen elbírálta.

[7] A másodfokú bíróság a felperes fellebbezése alapján eljárva az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. A végzés indokolásában kifejtette, hogy miután a választottbírósági ítélet nemcsak a követelés jogalapjáról, hanem összegéről is rendelkezett, az nem tekinthető a Pp. 213. § (3) bekezdése szerinti közbenső ítéletnek. Rámutatott, hogy a Pp. nem ismeri a jogfenntartás intézményét, az tartalmát tekintve nem tekinthető másnak, mint a kereset bizonyos feltételhez kötött jövőbeni felemelésére irányuló szándék kifejezésének. Ez azonban nem alkalmas arra, hogy az ítélet anyagi jogerejét áttörje. Álláspontja szerint a Választottbíróság nem közbenső, hanem az előterjesztett keresetet kimerítő, marasztaló ítéletet hozott. Az anyagi jogerő alapja a felperes által érvényesített jog - jelen esetben a kártérítési igény - és nem a kereseti kérelem.

[8] Az ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben kérte a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatásával az elsőfokú bíróság kötelezését a per érdemi tárgyalására, valamint érdemi határozat hozatalára.

[9] Állította, hogy a jogerős végzés sérti a Pp. 130. § (1) bekezdés d) pontját, 229. §-át, valamint 321. § (1) bekezdését.

[10] Alapvetően a Kúriának a már idézett megjegyzésére hivatkozva állította, hogy nem állt be a res iudicata hatás a teljes - 1,5 millió forintot meghaladó - követelése tekintetében.

[11] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében elsődlegesen kérte a jogerős végzés hatályában való fenntartását az indokolás módosításával, figyelemmel a felek között létrejött választottbírósági kikötésre [Pp. 130. § (1) bekezdés b) pont]. Hivatkozott arra, hogy a választottbírósági szerződés a rendes bíróság hatáskörének megállapíthatóságát kizárja.

[12] A felperes a felülvizsgálati ellenkérelemre tett észrevételében hivatkozott arra, hogy a felek közötti szerződés lehetővé tette a választottbírósági kikötés mellett a jogvita fizetési meghagyás útján történő rendezését is. Utalt arra is, hogy a választottbírósági kikötés - a felperes anyagi helyzete miatt - betarthatatlan [a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (Vbt.) 8. § (1) bekezdés].

[13] A Kúria a jogerős végzést a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül a Pp. 275. § (2) bekezdése alapján.

[14] Elsőként megállapította, hogy a felek közötti szerződés valóban lehetővé teszi az abból eredő pénzkövetelés iránti igény fizetési meghagyás útján történő érvényesítését. A Kúria álláspontja szerint az a tény, hogy a felek között korábban választottbírósági eljárás volt folyamatban, nem akadályozza meg azt, hogy a már befejezett választottbírósági eljárást követően a követelés fennmaradt része érvényesítésének útjaként a fizetési meghagyásos eljárást válassza bármelyik fél.

[15] Ebből következően tévesen hivatkozott arra az alperes, hogy az eljárást megszüntető jogerős végzés indokolását ezért meg kellene változtatni, a bíróság hatásköre ugyanis fennállt az eljárás lefolytatására.

[16] A jogerős végzés érdemi részével kapcsolatban a Kúria rámutat arra, hogy a polgári eljárásjog valóban nem ismeri a jogfenntartás intézményét, azonban a polgári anyagi jog alapján a jogosult állíthatja, hogy az érvényesített követelésen kívül további kárigényének megtérítésére is igényt tart. (Emellett a választottbírósági eljárásban a Pp. szabályai csak akkor alkalmazhatók, ha a felek ebben megállapodnak, s ilyen megállapodás létrejötte nem állapítható meg a per irataiból.)

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!