Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2000.309 A fél nyilatkozatához a tartozás-elismerés következményei csak akkor fűződhetnek, ha a tartozás elismerése magyarázatot nem igénylő módon kifejezetten és félreérthetetlenül történik [Ptk. 242. § (1) bek.].

A jogerős ítélet indokolása szerint a felek között 1994. július 25-én létrejött szerződés alapján az alperes gázkészülékeket vett át a felperes szarvasi kirendeltségétől azzal, hogy a vételárat - a készülékek értékesítésétől függetlenül - nyolc napon belül kifizeti: mintakészlet átvétele esetén pedig a vételár megfizetésére a felperes öt hónapos türelmi időt engedett.

Az alperes az 1994. július 25-én 715 104 szám alatt kiállított 93 750 forintról szóló számlából csupán 50 361 forintot fizetett meg, s nem egyenlítette ki a 715 105 számú számla alatt kiállított 283 563 forint és a 715 107 számú számla szerinti 39 168 forint vételárat sem. Az alperes tartozása így 369 606 forint volt, amelyre 1995. március 17-én 3486 forintot megfizetett, s ezzel tartozása a kereset szerinti 366 120 forintra csökkent, amelyet a felperesnek megfizetni tartozik. Utalt a bíróság arra, hogy az alperes a jogviszony lezárását követően 445 280 forint összegű tartozása fennállását írásban elismerte, így a Ptk. 242. §-a értelmében őt terhelte annak bizonyítása, hogy tartozása nem áll fenn, bírósági úton nem érvényesíthető vagy a szerződés érvénytelen. A felperes okirattal igazolt követelésének megfizetését egyébként az alperesnek ugyanilyen módon kellett volna bizonyítania figyelemmel arra, hogy a teljesítés részéről postai úton vagy pedig a felperes pénztárába való befizetéssel történt. Ezért az alperes állítását netán alátámasztó tanúvallomások nem lennének elégségesek a felperes által kimutatott és a kirendelt könyvszakértő által is igazolt, tartozások teljesítésének bizonyítására. Ezért a másodfokú bíróság a már kihallgatott tanúk ismételt meghallgatására irányuló bizonyítási kérelem teljesítését, továbbá a felperes szarvasi kirendeltségének volt vezetőjével folytatott telefonbeszélgetéséről titokban készített hangfelvételt sem vette bizonyítékként figyelembe.

A jogerős ítélet ellen - annak hatályon kívül helyezése és a kereset elutasítása végett - az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a bíróság tévesen jutott arra a következtetésre, hogy a felperessel szemben tartozása a kereset szerint fennáll.

A bíróság által tartozás-elismerésnek tekintett nyilatkozatának helyes értelme ugyanis az, hogy az 1994. december 31-éig fennállt tartozását később rendezte. Sérelmezte, hogy a szakértő véleményére utalással a bíróság több befizetését tanúsító számlát, illetőleg feladóvevényt is figyelmen kívül hagyott. Végül előadta, hogy a felperes követelésének egyenlegét nem lehet három számla és az azokra elkönyvelt jóváírások alapján megállapítani, hanem csak a teljes forgalom egybevetésével. Az elszámolás emellett hiányos, mert a felperes a visszaszállított termékekről nem csatolt jegyzéket. Végül kifogásolta, hogy a hangfelvétel lejátszhatósága és annak tartalmának bizonyítékként való figyelembe vehetősége érdekében a bíróság a felperes kirendeltség vezetőjét nem nyilatkoztatta.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.

A fél nyilatkozatához a Ptk. 242. §-ának (1) bekezdésében meghatározott jogkövetkezmények csak akkor fűződhetnek, ha a tartozás elismerése magyarázatot nem igénylő módon - tehát kifejezetten és félreérthetetlenül - történik, s abból világosan kitűnik, hogy a fél a követelés fennállását nem vonja kétségbe.

A perbeli esetben a bíróságok által tartozáselismerésnek tekintett keltezés nélküli nyilatkozat e feltételeknek nem felel meg. Az alperes a részére megküldött előre elkészített okirat kitöltése helyett az arra vezetett nyilatkozatában mindössze azt ismerte el, hogy 445 281 forint tartozása 1994. december 31-ig fennállt, s a múlt idő alkalmazása a nyilatkozat további tartalmát (" kiegyenlítés 1995. II. 20.") illetően arra is engedhet alappal következtetést, hogy az alperes a tartozását már az okirat kiállításakor rendezettnek tekintette. Tévedtek tehát a bíróságok, amikor a szóban forgó írásbeli nyilatkozatot tartozáselismerésnek tekintették és ítéletüket arra alapították.

Hasonlóként téves a másodfokú bíróságnak az a a jogi álláspontja is, miszerint az alperesnek az okirattal igazolt követelés teljesítését ugyanilyen módon kellett volna bizonyítania.

A Pp. 6. §-a a szabad bizonyítási rendszer alapján állva rendelkezik akként, hogy - a törvény eltérő rendelkezése hiányában - a bíróság felhasználhat minden bizonyítékot, amely a tényállás kiderítésére alkalmas. Nincs akadálya tehát annak, hogy a felperes okirattal igazolt követelésének kiegyenlítését az alperes tanúkkal bizonyítsa. (Legf. Bír. Pfv. VI. 20 495/1998. sz.)