Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2008.11.296 Azok a tárgyak, amelyeket a büntetőeljárás - főként a nyomozás - során a nyomok megőrzése, láthatóvá tétele, szakértői vizsgálat alá vonhatósága, ezáltal a bizonyítékként felhasználhatóság érdekében készítenek (pl. vérszennyeződést rögzítő gézlap, lábnyomtöredék, ujjnyomat, s ezekről vagy más nyomokról készült fényképfelvétel stb.) a bűnügy iratainak részét (mellékletét) képezik, s így lefoglalásukra, az érdemi döntést követően az elkobzásukra vagy megsemmisítésük elrendelésére nem kerülhet sor [Be. 115. § (1), (2) bek., 116. § (2) bek., 151. § (1) bek., 23/2003. (VI. 24.) BM-IM együttes r. 35. § (7) bek., 11/2003. (V. 8.) IM-BM-PM együttes r. 1. § (1) bek.].

Az S. megyei bíróság a 2007. október 9. napján hozott ítéletével bűnösnek mondta ki J. B. terheltet életveszélyt okozó testi sértés bűntettében, és ezért egy év nyolc hónapi szabadságvesztésre és háromévi közügyektől eltiltásra ítélte. Határozatában rendelkezett a bűnjelekről is, és megsemmisíteni rendelte a bűnjeljegyzék 11-18. és 20. tételszáma alatt nyilvántartott nyomokat és anyagmaradványokat, ezek között a nyomozás során foganatosított szemlén a bűnügyi technikus segítségével készített vérgyanús szennyeződést rögzítő gézlapokat, illetve a lábbelinyom-töredékeket és fényképfelvételeket.

A fenti tárgyakat a nyomozás során a megyei rendőr-főkapitányság határozatával lefoglalta. E határozatot azonban a megyei főügyészség a 2007. július 19. napján - a vádirattal azonos napon - kelt határozatával hatályon kívül helyezte.

Az ítélőtábla a 2008. március 4. napján kelt végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét felülbírálta, és azt helybenhagyta, azzal azonban, hogy mellőzte a bűnjeljegyzék 11-18. és 20. tétele alatti nyomok és fényképfelvételek megsemmisítésére vonatkozó rendelkezést, majd az ugyanekkor kelt 5/I. sorszámú végzésével elrendelte azok lefoglalását.

Ez utóbbi - a lefoglalást elrendelő - végzés ellen a fellebbviteli főügyészség jelentett be fellebbezést.

A Legfőbb Ügyészség a fellebbezést fenntartotta, és indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság a megtámadott határozatot helyezze hatályon kívül, mivel álláspontja szerint a lefoglalni rendelt dolgok tárgyi bizonyítási eszközök, illetve okiratok, így lefoglalásuk indokolatlan.

A fellebbezés alapos.

A Be. 151. § (1) bekezdése szerint a lefoglalás a dolog birtokának elvonása a birtokos rendelkezése alól a bizonyítás érdekében, illetve az elkobzás, illetve a vagyonelkobzás biztosítására.

A megtámadott határozattal lefoglalni rendelt tárgyak azonban nem vitásan a nyomozás során - a nyomozó hatóság közreműködésével - a bizonyítás érdekében keletkeztek, így azok nem is állhattak és nem is álltak más rendelkezése alatt. Ezért azok birtokát nem lehetett és nem is kellett senkinek a rendelkezése alól elvonni.

Az ítélőtábla által hivatkozott - a belügyminiszter irányítása alá tartozó nyomozó hatóságok nyomozásának részletes szabályairól és a nyomozási cselekmények jegyzőkönyv helyett más módon való rögzítésének szabályairól szóló - 23/2003. (VI. 24.) BM-IM együttes rendelet 35. § (7) bekezdése valóban akként rendelkezik, hogy a rögzített, eredetben biztosított, illetve megmintázott nyomokat a bűnjelkezelésről szóló jogszabályoknak megfelelően kell kezelni. Ez azonban csak a kezelés módját határozza meg, és nem minősíti az ilyen tárgyakat bűnjeleknek.

Nem helytálló az ítélőtáblának az az álláspontja sem, hogy a bizonyítás eszközéül szolgáló dolog egyben lefoglalt dolog is. Az általa felhívott - a lefoglalás és a büntetőeljárás során lefoglalt dolgok kezelésének, nyilvántartásának, előzetes értékesítésének és megsemmisítésének szabályairól, valamint az elkobzás végrehajtásáról szóló - 11/2003. (V. 8.) IM-BM-PM együttes rendelet 1. § (1) bekezdése szerint azt a lefoglalt dolgot, amely az eljárás során a bizonyítás eszközéül szolgál, valamint amelyet az eljárás során azonosítani, megvizsgálni, valamint megtekinteni szükséges, továbbá - többek között - az okiratot a nyomozó hatóság, az ügyész vagy a bíróság tárgyletétbe helyezi.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!