Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bfv.39/2013/11. számú precedensképes határozata lopás bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 186. §, 321. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 2. §, 373. §, 416. §, 426. §] Bírók: Belegi József, Márki Zoltán, Székely Ákos

A határozat elvi tartalma:

Alaptalan a törvényes vád hiányára hivatkozás, ha a külön vádirattal indult ügyek egyesítése eredményeként előállt egységes vád valamennyi szükséges adatot és tényt rögzíti. A rablás és a közúti veszélyeztetés halmazata megállapításának van helye, ha a tetten ért tolvaj a lopott autóval való menekülés közben az eléje álló sértettet a szomszédos autóra löki.

***********

KÚRIA

Bfv.III.39/2013/11.szám

A Kúria Budapesten, a 2013. év szeptember hó 10. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A lopás bűntette és más bűncselekmények miatt N. G. ellen folyamatban volt büntetőügyben a terhelt által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Budai Központi Kerületi Bíróság 21.B.XI.100/2011/40. számú, illetőleg a Fővárosi Törvényszék 21.Bf.10859/2011/11. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Budai Központi Kerületi Bíróság a 2011. október 5-én kihirdetett 21.B.XI.100/2011/40. számú ítéletével N. G. terheltet bűnösnek mondta ki

- lopás bűntettében [1978. évi IV. törvény (a továbbiakban régi Btk.) 316. § (1) és (4) bek. a) pont];

- 2 rb. lopás vétségében [régi Btk. 316. § (1) és (2) bek. I. ford.];

- egyedi azonosító jel meghamisításának bűntettében [régi Btk. 277/A. § (1) bek. a) pont];

- 6 rb. okirattal visszaélés vétségében [régi Btk. 277. § (1) bek.]; valamint

- közúti veszélyeztetés bűntettében [régi Btk. 186. § (1) bek.]

és ezért őt, mint különös visszaesőt halmazati büntetésül 2 év 6 hónapi börtönbüntetésre, a közügyek gyakorlásától 2 évi, míg a közúti járművezetéstől 5 évi eltiltásra ítélte. Elrendelte egy korábbi 10 hónapi és 5 hónapi börtönbüntetés, valamint 6 hónapi fogházbüntetés végrehajtását; rendelkezett az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámításáról, a polgári jogi igényről, az állam részére megfizetendő eljárási illetékről, a bűnjelekről, valamint a bűnügyi költségről.

Kétirányú fellebbezések alapján eljárva a Fővárosi Törvényszék a 2012. április 10-én meghozott 21.Bf.10859/2011/11. számú ítéletével az elsőfokú határozatot megváltoztatta. A terhelt terhére megállapított, lopás bűntetteként értékelt cselekményt rablás bűntettének [régi Btk. 321. § (1) és (2) bek.] minősítette, a börtönbüntetés tartamát 6 évre, a közügyektől eltiltás mértékét 5 évre súlyosította. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

Az elsőfokú bíróság a vádirati minősítéssel egyezően állapította meg a terhelt felelősségét. Álláspontja szerint a helyszínről való elmenekülés volt a terhelt célja, amikor az eltulajdonított gépjárművel elhajtott és ennek során a sértettet az ott álló Trabant személygépkocsira lökte, a testi épségét közvetlen veszélynek téve ki.

A másodfokú bíróság maradéktalanul egyetértett a terhelt bűnösségére vont következtetéssel és döntően a cselekmények minősítésével is. Kifejtette azonban, hogy a terhelt nem lopás, hanem rablás bűntettét valósította meg, amikor - mint tetten ért tolvaj - az elé álló, az elhaladását ekként megakadályozni kívánó sértettet ellökve elhajtott a lopott gépjárművel. Magatartása nem pusztán a menekülést, hanem egyben a dolog (a gépjármű) megtartását is célozta, a közúti veszélyeztetéssel halmazatban nem lopás, hanem rablás megállapításának, és a súlyosabb minősülésre figyelemmel a büntetés súlyosításának van helye.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt, tartalma szerint a Be. 416. § (1) bekezdésének b) pontja alapján.

Álláspontja szerint a cselekménye a gépkocsi elvételével összefüggésben rablásként nem értékelhető. Nem került ugyanis közvetlen kapcsolatba a sértettel, vele szemben erőszakot az elvétel során nem alkalmazott. Mintegy ötven métert haladt a gépkocsival, amikor a sértett a lopást észlelte és a gépkocsihoz lépett. Ő megijedt, ezért továbbhajtott; azt sem tudta, hogy kik azok az emberek, akik odaléptek a gépkocsihoz.

A terhelt felülvizsgálati indítványát a védő írásban kiegészítette. Arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság törvényes vád hiányában állapította meg védence terhére a rablás bűntettének elkövetését. Nem tekinthető a vád tárgyához tartozónak a történeti tényállásban leírt olyan magatartás, amelyet a vádló nem minősít bűncselekménynek, illetve amely miatt nem indítványozza a megvádolt személy felelősségre vonását. Ezért a másodfokú bíróság a vádiratban leírt, de a vádló által nem minősített cselekményt nem bírálhatta volna el.

Ugyanezen cselekmény anyagi jogi megítélése kapcsán pedig arra utalt még, hogy a másodfokú bíróság nem vizsgálta: az általa "erőszak"-nak értékelt magatartást a dolog megtartása vagy a menekülés érdekében fejtette-e ki a terhelt.

A Legfőbb Ügyészség a BF.137/2013/1. számú átiratában a felülvizsgálati indítványt nem tartotta alaposnak. Az irányadó tényállás alapján a kérdéses cselekmény minősítése törvényes, az ügyben abszolút eljárási szabálysértés nem történt; erre figyelemmel a támadott határozat hatályban fenntartását indítványozta.

A Kúria az ügyben a Be. 420. §-ának (1) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott, melyen a védő a felülvizsgálati indítványban foglaltakkal egyezően nyilatkozott. A vád törvényessége kapcsán fejtett ki részletes álláspontot, hivatkozva arra, hogy csupán a másodfokú eljárásban, bizonyítás felvétele nélkül, az iratok alapján került sor rablás megállapítására. A vádirat így értelemszerűen nem tartalmazott olyan tényállási elemet és arra vonatkozó bizonyítékot, amely a rablási erőszakot felvetné, igazolná. Erre bizonyítás az elsőfokú eljárásban éppúgy nem folyt, mint ahogyan az sem került tisztázásra, hogy a terheltnek mi volt a szándéka a kérdéses gépjárművel, azt elhagyta, avagy az eltulajdonítás szándékával felhagyott-e.

A Legfőbb Ügyészség képviselője felszólalásában a védői kiegészítés kapcsán arra utalt, hogy a vádemelési gyakorlatnak megfelelően a jelen ügyben két vádirat képezte az eljárás alapját. A gépjármű elvételének a tényét a Budapesti XI. és XXII. Kerületi Ügyészség, míg az elvitel körülményeit, módját, ekként a valójában lenyűgöző erejű erőszak alkalmazását a Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség vádirata tartalmazza. A két vádban foglaltak egyként, együttesen kezelendők; ezt tette meg az eljárt másodfokú bíróság, és minősítette törvényesen a terhelt ezen cselekményét. A halmazat megállapítása helyes, hivatkozott a hivatalos személy elleni erőszak és a közúti veszélyeztetés kapcsán követett bírói gyakorlatra; amikor az őt megállítani kívánó intézkedő rendőrt sodorja el az elkövető.

Írásbeli nyilatkozatával egyezően indítványozta a támadott határozat hatályában fenntartását.

A terhelt a felülvizsgálati indítványát fenntartva tagadta a rablás elkövetését, lényegét tekintve csak a jármű elvételét ismerte el. Megrémült a rá támadó, az autó ablakát bedobó személyektől, azért menekült el. Új eljárás lefolytatását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!