Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kaposvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.813/2003/72. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 213. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 174. §, 175. §] Bírók: Csatári György, Krebsz Gyöngyi, Sólyom Barnabásné

Kapcsolódó határozatok:

*Kaposvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.813/2003/72.*, Kaposvári Törvényszék Mf.21981/2006/4., Kúria Mfv.10670/2007/6. (BH 2009.3.88)

***********

Kaposvári Munkaügyi Bíróság

3.M.813/2003/72. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A bíróság a dr. Radovics Csilla ügyvéd által képviselt felperes neve / felperes címe / felperesnek - a dr. Dobos Pál ügyvéd által képviselt alperes neve alperes elleni kártérítés megfizetése iránt indított perében nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A bíróság megállapítja, hogy a felperes foglalkozási megbetegedéséért az alperes teljes mértékben felelős.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül írásban, 3 példányban a Somogy Megyei Bírósághoz megcímzett és a Kaposvári Munkaügyi Bírósághoz benyújtandó fellebbezéssel lehet élni.

A fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett kérelem alapján a felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását.

I n d o k o l á s :

Felperes 1992-től - 1994-ig szakmunkásképző intézetben fogtechnikusi szakmát tanult, ezt követően 1995-ig a GMK-hoz került fogtechnikusi munkakörben. 1995-től kezdődően az alperessel állt munkaviszonyban, fogtechnikusi munkakörben. A felperes 2001.

első felében kezdett szárazon köhögni, ekkor tüdőszűrésre ment, majd részletesebb kivizsgálása történt meg, melynek eredményeképpen az ÁNTSZ megyei intézete2003. május hó 26. napján értesítette a felperest, hogy szilikózis diagnózisra bejelentett foglalkozási megbetegedését az Országos Munkahigiénés- és Foglalkozás Egészségügyi Intézet elfogadta, nyilvántartásba vette.

2003. június hó 25. napján a Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási Osztálya ..... számú határozatával a felperes szilikózis okozta betegségét 2002. december 19-től foglalkozási betegségnek ismerte el, ezen határozat ellen az alperes élt fellebbezéssel, fellebbezését a Megyei Egészségbiztosítási Pénztár .. számú, 2003. augusztus hó 12. napján kelt határozatával elutasította és az első fokú határozatot helybenhagyta arra hivatkozással, hogy az OMFI minősítés és a jogszabály taxitíve felsorolása a foglalkozási megbetegedés elismeréséhez elégséges.

A felperes össz-szervezeti munkaképesség-csökkenésének mértéke 2003. június hó 25. napján az első fokú orvosi bizottság 40 %-ban véleményezte azzal, hogy a 40 %-os munkaképesség-csökkenés a felperes szilikózis foglalkozási megbetegedéséből adódik.

A felperes 2001. június 05-től - június 25-ig betegszabadságon, majd június 26-tól - 2002. február hó 28. napjáig táppénzes állományban volt, ezt követően 2003. december 18. napjától - december 31-ig, illetve 2003. január 01-től - január 21-ig ismételten betegszabadságon volt, majd 2003. január 22-től - 2003. május 09-ig ismét keresőképtelen állományba került.

Az alperes az Országos Kórház- és Orvostechnikai Intézet tanúsítványával 1999. december 15.-e óta rendelkezik, eszerint az alperes a fogtechnikai gyógyászati eszközök területén a jogszabályban meghatározott követelményeknek megfelel.

A felperes jogviszonya az alperesnél 2002. évben szűnt meg.

Az alperesnél 2003. január 30-31., valamint február 04. és február hó 25. napján helyszíni mérés volt, ennek alapján készült el a munkahelyi légszennyezés vizsgálat jegyzőkönyve, mely szerint a kvarctartalom gyakorlatilag nem volt kimutatható az alperesnél, vizsgálati körülmények között ezt cca. a határérték 1/5-nél kisebb koncentrációt jelentett. A mért por koncentrációt egyéb határérték hiányában az inert porok határértékéhez viszonyították, respirábilis és totál por vonatkozásában jóval a határérték alatti porkoncentrációkat mértek.

Az alperes a munkavállalói részére - a perbeli időszakban - az iratokhoz csatolt 1-es, 2-es számú, illetőleg kékszínű maszkot biztosított, mely egyéni védőeszközként történő alkalmazásra nem megfelelő, ezen maszkok higiéniai célokra alkalmasak, bármilyen por kiszűrésére azonban alkalmatlanok.

A felperes az alperes fogtechnikai laboratóriumában végzett munkát, amely egy családi ház földszinti részén került kialakításra. A felperes a munkaterembe dolgozott, amely az udvar felöli bejárati ajtón keresztül volt megközelíthető. A helyiségben hat munkahely és munkaasztal volt, ezen munkateremből nyílt a gipszelő helyiség, ahol két homokszóró

Kaposvári Munkaügyi Bíróság

3.M.813/2003/72. szám

- 3 -

volt. Ezen helyiségben történt a gipszelés és a beágyazás, ebből a teremből nyílt az öntőhelyiség, ajtó nélkül. Az öntő és gipszelő helyiség ablakkal nem rendelkezett. A gipszelő helyiség és a munkaterem között harmonikaajtó volt.

A fenti helyiségek szellőztetését a munkaterem nyitható ablaka biztosította, illetve a munkateremre nyíló bejárati ajtó réslevegője. Beágyazó anyag a feguramed nevű anyag, amely szilícium-dioxidot tartalmaz. Ezen anyagot a gipszelő helyiségben tartották, ezen két komponensű /folyadék és por/ fegura fantázia nevű beágyazó anyaggal a felperes naponta több alkalommal is munkát végzett. A por egy zárt műanyag edényből /gyári kiszerelés/ került műanyag kanállal kimérésre és betöltésre az erre a célra szolgáló tégelybe, ehhez adagolták a folyékony komponenst, kézi keveréssel, melyet a falra szerelt vákuumkeverőben történő keverés követett. Porképződés a por kiadagolása és kikeverése közben fordulhatott elő, amely néhány perces művelet. A felperes ezt a műveletet naponta többször /kétszer, háromszor/ végezte.

Az öntvénytisztítás szemcseszórással történt az alperesnél, először egy, majd két zártrendszerű szemcseszóróban, homokfúvóban. Ezen tevékenységnek a célja az öntvények megtisztítása a beágyazó anyagtól. A homokfúvó berendezéseknek az alperesnél külön kapcsolóval működő elszívó rendszerük volt, mely a tisztítótérbe kerülő homokot, valamint a szilícium-dioxid tartalmú port tartalmazó beágyazó anyagot eltávolította. Megfelelő működés és működtetés esetén a szemcseszóró zárt rendszerűen működött, így por nem kerülhetett ki, azonban a kesztyűk, illetőleg a homokszóró átlátszó fedele tömítésének elhasználódása, meghibásodása esetén kerülhetett ki por a homokfúvóból.

Fentiek szerint tehát szilícium-dioxidot tartalmazó por a beágyazó anyagok kimérése és kézi bekeverése, valamint a homokszórás során kerülhetett a légtérbe.

Az alperesi magánszemély munkáltató a perbeli időszakban kevesebb, mint 10 fő munkavállalót foglalkoztatott.

A felperes keresetet terjesztett elő és keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze kártérítés megfizetésére az alperest arra tekintettel, hogy szilikózis foglalkozási megbetegedése az alperesnél végzett munkával összefüggésben keletkezett, kialakulásának fő oka a szilícium-dioxid tartalmú anyag használata, valamint az, hogy az alperesi munkahely nem volt ellátva megfelelő elszívó, illetve portalanító berendezéssel, az alperes nem biztosította a folyamatos és megfelelő munkavédelmi oktatás, nem kapott megfelelő egyéni védőfelszerelést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!