Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Pfv.20913/2014/7. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 2. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 75. §, 349. §, Magyarország Alaptörvénye (Alaptörvény) XV. cikk (1) bek., (2) bek., XXVIII. cikk (1) bek., (7) bek.] Bírók: Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás

A határozat elvi tartalma:

Tisztességes eljáráshoz való jog megsértése miatt érvényesített kártérítési igény elutasítása. 1952. III. Tv. 2. § (3), 1959. IV. Tv. 349. §, 1959. IV. Tv. 75. §

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.21380/2012/10., Pécsi Ítélőtábla Pf.20555/2013/5., *Kúria Pfv.20913/2014/7.*

***********

Pfv.IV.20.913/2014/7.szám

A Kúria a dr. Pataki Norbert Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Pataki Norbert András ügyvéd) által képviselt felperesnek az Országos Bírói Hivatal Jogi Képviseleti Osztálya (ügyintéző: ..) által képviselt Fővárosi Ítélőtábla I. rendű és a .. meghatalmazott által képviselt Kúria II. rendű alperesek ellen kártérítés iránt a Fővárosi Törvényszék előtt 69.P.21.380/2012. számon megindított perében a Pécsi Ítélőtábla Pf.VI.20.555/2013/5. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperes által 17. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

ítéletet:

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

A le nem rótt 240.000 (kétszáznegyvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a felperes gyermekének felvételi kérelmét a .. Általános Iskola és Gimnázium elutasította, mert a szükséges pontszámot nem érte el. A törvényes képviselő észrevételét az iskola, felülbírálati kérelmét pedig annak fenntartója határozatával elutasította. E közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított perben a Fővárosi Bíróság jogerős ítéletével elutasította a felperes keresetét. A felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelmet a Legfelsőbb Bíróság a hiányok pótlásának elmulasztása miatt hivatalból elutasította.

A jelen per felperese, mint I.r. felperes, és gyermeke, mint II.r. felperes nem vagyoni kártérítés iránt a Fővárosi Bíróság I.r. és a Legfelsőbb Bíróság II.r. alperes ellen terjesztett elő keresetet elsődlegesen a Pp. 2. § (1) bekezdésére, másodlagosan pedig a Ptk. 339. és 349. §-ára, harmadlagosan a Ptk. 75-84. §-aira hivatkozással.

Az elsőfokú bíróság ítéletével 500.000 forint nem vagyoni kártérítés és késedelmi kamata megfizetésére kötelezte az I.r. alperest az I.r. felperes javára. Ezt meghaladóan az I.r. felperes keresetét elutasította. A II.r. felperes keresetét teljes egészében elutasította. Azzal indokolta döntését, hogy az I.r. alperes nem tájékoztatta az I.r. felperest arról, hogy a közigazgatási határozat jogellenességének bizonyítása őt terheli, azt szakértővel bizonyíthatja, és ezzel megsértette a tisztességes bíráskodás törvényi alapelvét. Így a Pp. 2. § (3) bekezdése alapján ítélte alaposnak ezt a keresetet, ezért a másodlagos és harmadlagos kereseti kérelemmel nem foglalkozott. Az elsőfokú ítélet ellen a felperesek és az I.r. alperes nyújtott be fellebbezést. A felperesek a bíróság hiánypótlási felhívásának nem tettek eleget, ezért az elsőfokú bíróság 19. sorszámú végzésével fellebbezésüket elutasította. A Fővárosi Ítélőtábla 9.Pkf.26.406/2010/3. számú végzésével a fellebbezést elutasító határozatot helybenhagyta. A másodfokú eljárás során a Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú ítélet fellebbezett részét megváltoztatta, és a keresetet teljes egészében elutasította. Határozatának indokolása szerint a Fővárosi Bíróság mint közigazgatási bíróság ugyan megsértette a Pp. 2. § (1) bekezdésében írt tisztességes eljáráshoz való jogot, amikor a személyesen eljárt I.r. felperest nem tájékoztatta bizonyítási kötelezettségéről, és ezért a Pp. 2. § (3) bekezdése szerint méltányos elégtételt biztosító kártérítésre tarthatna igényt. Azonban jogorvoslati lehetőségét nem merítette ki, ezért kártérítési igénye nem alapos. A Ptk. 349. §-a alapján a kártérítési igényt azért utasította el, mert a kártérítési per bírósága nem mondhatja ki a korábbi perben hozott ítélet jogszabálysértő voltát. A kártérítési igény harmadlagos, személyhez fűződő jog megsértése miatti jogcímét amiatt találta megalapozatlannak, mert önálló jogcímen személyiségi jogsértés nem állapítható meg.

A felperesek felülvizsgálati kérelme folytán eljárt Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. Hangsúlyozta, hogy a tisztességes eljáráshoz fűződő jog megsértése esetén járó méltányossági elégtételt biztosító kártérítésre akkor van lehetőség, ha a sérelem a jogorvoslati eljárásban nem orvosolható. A közigazgatási perben a jogorvoslati eljárás fogalmi körébe tartozik a felülvizsgálati eljárás is. A jogorvoslati lehetőségek kimerítésének elmulasztása miatt nincs helye méltányos elégtételt biztosító kártérítésnek. Személyhez fűződő jogsértést pedig valamely eljárási szabály megsértése önmagában nem jelent.

A felperes jelen perben előterjesztett keresetében az ítélethozatal időpontjában érvényes árfolyamon számítandó, 8000 eurónak megfelelő forint kártérítés egyetemleges megfizetésére kérte kötelezni az alpereseket.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy az alperesek per tárgyává tett ítéletének indokolása megfelel a jogszabályi előírásoknak. A bíróságok álláspontjukat konkrétan és egyértelműen kifejtették, eljárási jogszabálysértés e körben nem merült fel. A felperes nem jelölte meg, konkrétan mely személyiségi joga sérült az alperesek eljárása során. A tisztességes eljáráshoz való jog megsértését az alperesek eljárása következtében megállapítani nem lehetett. Jogellenes magatartást az elsőfokú bíróság az I.-II.r. alperesek terhére nem állapított meg, ezért a Ptk. 339. §-a és 349. §-a alapján kártérítési felelősséggel nem tartoznak.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

Határozata indokolásában kifejtette: az elsőfokú bíróság helyesen hívta fel a Ptk. 75., 84. és 349. §-át, továbbá a Pp. 2. és 221. §-át, és a kereset elutasítására vonatkozó indokait helytállónak találta.

Megállapította, hogy ugyan a kártérítési alapperben eljáró elsőfokú bíróság a felperesek másodlagos és harmadlagos keresetét érdemben nem vizsgálta, tekintettel arra, hogy az elsődleges keresetet jogalapjában megalapozottnak ítélte, azonban a jogorvoslati eljárásban ezt a hiányosságot az I.r. alperes orvosolta. Értékelte a Ptk. 349. §-a, illetve a Ptk. 75-84. §-a szerinti jogcímeket is, és rövid indokolással, de kitért arra, hogy miért utasította el a keresetet. Erre a Pp. 253. § (2) bekezdése szerint lehetősége volt. E tevékenysége nem valósítja meg a jogorvoslati jog megvonását. helyesen utalt arra az eljáró bíróság, hogy a kialakult joggyakorlat szerint a kártérítési pert tárgyaló bíróság nem mondhatja ki a jogerős ítélet jogszabálysértő voltát, az nem lehet újabb jogorvoslati fórum.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!