BH 1987.6.194 A társtettesség és a csoportos elkövetés megállapításának a feltételei, ha a cselekmény elkövetésében részt vevő valamelyik személy nem büntethető [Btk. 137. § 11. pont, 321. § (3) bek. c) pont].
A városi bíróság a III. r. terheltet társtettesként csoportosan elkövetett rablás bűntette, kisebb értékre elkövetett lopás vétsége, társtettesként elkövetett közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntette és társtettesként elkövetett súlyos testi sértés bűntette miatt halmazati büntetésül 3 év 6 hónapi fegyházban letöltendő szabadságvesztésre és 3 évre a közügyektől eltiltásra ítélte, elrendelve a terhelttel szemben korábban kiszabott 3 hónapi szabadságvesztés végrehajtását is.
A megállapított tényállás szerint az orgazdaság vétsége miatt kiszabott 3 hónapi szabadságvesztés próbaideje alatt álló ittas terhelt a vezető felszólítása ellenére nem hagyta el a villamost, társával megtámadta őt.
Korábbi időpontban a Sz. I-né vonaton felejtett kézitáskáját 2850 forinttal együtt eltulajdonította.
Ezt követően kb. 1 hónappal két gyermekkorú társával megtámadta és bántalmazta az idős P. P. sértettet, értékeinek megszerzése érdekében. A bántalmazás következtében a sértett 4 hét alatt gyógyult sérülést szenvedett, a közel 10 000 forint értékű kárának nagy része megtérült.
A másodfokon eljárt megyei bíróság a terhelt rablási cselekményét a rablás alapesete szerint minősítette, a súlyos testi sértés bűntetténél mellőzte a társtettesi elkövetésre utalást, a szabadságvesztést pedig börtönben rendelte végrehajtani. Egyebekben helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét.
A jogerős határozatok ellen emelt törvényességi óvás alapos.
Nem tévedett a megyei bíróság, amikor a terhelt rablásként és súlyos testi sértésként értékelt cselekményeinél a társtettesi elkövetésre utalást mellőzte. A Btk. 20. §-ának (2) bekezdéséhez fűzött miniszteri indokolás és a kialakult ítélkezési gyakorlat szerint társtettesség akkor keletkezik, ha a bűncselekményt két vagy több olyan személy együttesen követi el, akik büntetőjogilag felelősségre vonhatók. Ha tehát az elkövető olyan személlyel együtt hajtja végre a bűncselekményt, aki nem vonható büntetőjogilag felelősségre, nem létesül társtettesség. A terhelt az említett - súlyos sérülést is eredményező - rablási cselekményt két olyan személlyel közösen hajtotta végre, akik gyermekkoruk miatt nem vonhatók büntetőjogilag felelősségre, ezért társtettesség nem jött létre.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!