Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pkf.26917/2016/8. számú határozata a Magyar Szabadalmi Hivatal védjegy ügyben hozott határozatának megváltoztatása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, (1) bek., 1997. évi XI. törvény (Vt.) 2. §, (2) bek., (3) bek., 58. §, (4) bek.] Bírók: Békefiné dr. Mózsik Tímea, Lesenyei Terézia, Pullai Ágnes

Fővárosi Ítélőtábla

8.Pkf...../2016/8.

A Fővárosi Ítélőtábla a Spáhné dr. Szilágyi Éva ügyvéd (.....) által képviselt dr. I.rendű felperes neve (....) I. rendű és II.rendű felperes neve. (....) II. rendű kérelmezőnek a Germus és Társai Ügyvédi Iroda (...., ügyintéző: dr. Dedinszky Csaba ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe) ellenérdekű fél ellen a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala védjegyet törlő határozatának megváltoztatása iránt indított ügyében a Fővárosi Törvényszék 2016. május 4. napján kelt, 3.Pk...../2015/7. számú végzése ellen az ellenérdekű fél 8. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta az alábbi

v é g z é s t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyja.

Kötelezi az ellenérdekű felet, hogy a kérelmezőknek 15 napon belül egyetemlegesen fizessen meg 20.000 (Húszezer) forint + áfa összegű ügyvédi munkadíjból álló másodfokú eljárási költséget.

A végzés ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság végzésével a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (a továbbiakban: Hivatal) védjegyoltalmat törlő M...../53. ügyiratszámú határozatát megváltoztatta és az ellenérdekű fél védjegytörlési kérelmét elutasította. Kötelezte az ellenérdekű felet, hogy 15 nap alatt fizessen meg együttesen a kérelmezőknek 254.000 forint Hivatal előtti eljárásban felmerült és 127.000 forint jelen eljárásban felmerült eljárási költséget.

Az ügyben nem volt vitás, hogy a kérelmezők javára ...21-i elsőbbséggel, .... lajstromszámon oltalmat nyert "SZŰZTEA" szóból álló védjegy a Nizzai Megállapodás 5. és 30. osztályaiba sorolt jellemzően teák, teakeverékek, valamint ezek felhasználásával készült étrend-kiegészítők és élelmiszerek vonatkozásában a szó leíró jellege folytán nem rendelkezik benne rejlő megkülönböztető képességgel. Vizsgálandó az volt, hogy a használat révén megszerezhette-e a megjelölés a megkülönböztető képességet, azaz a védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény (Vt.) 2. § (2) bekezdés a) pontjában megfogalmazott abszolút kizáró ok akadálya lehet-e az oltalom elnyerésének a § (3) bekezdésében foglaltak teljesülése esetén.

A lajstromozási eljárásban hozott 3.Pk....../2013/4. számú végzésében a kérdésben az elsőfokú bíróság már állást foglalt, amikor elfogadta a megkülönböztető képesség megszerzését és álláspontját a jelen ügyben feltárt bizonyítékok tükrében a Hivatal ezzel ellentétes döntése ellenére is fenntartotta. Rámutatott, hogy a felhívott lajstromozást gátló ok a bejelentési és a törlési eljárásban egyaránt vizsgálható, de az utóbbi esetben a törlést kérőnek kell bizonyítania, hogy a megjelölés a bejelentés napján nem bírt megkülönböztető képességgel, azonban az ellenérdekű fél nem ajánlott fel olyan bizonyítást, ami a bíróság korábbi megítélésén változtatna. A törvényszék az ellenérdekű fél védjegyszerű használatot vitató érvelésével szemben a csatolt számlák, bizonylatok, bemutatott termékminták alapján igazoltnak találta a védjegy 2000 és 2012 közötti folyamatos, országos kiterjedtségű, kizárólagos, ezt követően jelentős mértékű piaci részesedést eredményező használatát. Mindezt a több évre visszamenően dokumentált reklám- és marketing tevékenységgel együttesen értékelve a védjegy olyan terjedelmű használatát látta megállapíthatónak, ami az egyébként tisztán leíró jellegű megjelölés árujelzővé válását eredményezheti.

Kifejtette, hogy bár a termékek csomagolása folyamatosan változott mindegyikre jellemző, hogy a "Szűztea" szó középre pozicionálva, a többi szóelemhez képest feltűnő méretű és színű betűvel szerepel, összességében ez dominálja az összbenyomást. Ilyen módon az áruk elsődleges azonosítója, neve a megjelölés, az átlagos fogyasztó ezt jegyzi meg, ez alapján keresi a terméket és általa azt is észlelheti, hogy a termék egy meghatározott vállalkozástól származik. Ezen az sem változtat, hogy a kérelmezői terméken egyéb árujelzők is feltűnnek, ugyanis ez a körülmény az Európai Bíróság C-353/03. számú "Have a break" döntése tükrében önmagában nem zárja ki a szerzett megkülönböztető képességet. Az adott esetben értékelni kell, hogy a "Dr. C.", illetve a "C. patika" feliratok a támadott védjegy mellett, annál általában kisebb betűkkel, ábrákkal kiegészítve, másodlagos árujelzőként szerepelnek, vagyis nem akadályozzák a "Szűztea" szó származásjelzőkénti észlelését. A törvényszék indokolása szerint a megjelölésnek az áruforgalmi bizonylatokon, számlákon való alkalmazása indifferens, mert az nem befolyásolja a fogyasztói döntést, és nem érinti a tényleges használat kérdését az sem, hogy a külföldi forgalmazás során a "Szűztea" kifejezés tükörfordítása olvasható a csomagoláson. Ugyanis a védjeggyel szemben mindössze az az elvárás, hogy a vele ellátott terméket a fogyasztók azonos forrásból származónak gondolják. Ezt mutatja a TÁRKI-jelentés, amiből kitűnően a fogyasztók több mint fele tekinti a megjelölést árujelzőnek, közel harmada pedig a II. rendű kérelmező személyét is fel tudja idézni, ez alátámasztja, hogy a "Szűztea" szerzett megkülönböztető képességgel bír. Az ellenérdekű félnek a kutatás metodikájával kapcsolatos aggályait súlytalannak találta, mert egyrészt rajta állt a bizonyítás terhe, de az általános vitatáson túl nem bizonyította a megkülönböztető képesség hiányát, másrészt a közvélemény-kutatástól függetlenül is bizonyították a kérelmezők a szerzett megkülönböztető képességet. Mindezekre tekintettel az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a Vt. 2. § (2) bekezdés a) pontja a (3) bekezdésben írt kivétel alapján nem akadályozza a védjegy oltalmát, ezért a hivatali határozatot megváltoztatta és a védjegyoltalmat fenntartotta.

A döntés ellen az ellenérdekű fél élt fellebbezéssel, ebben a végzés megváltoztatását és a kérelmezők megváltoztatási kérelmének elutasítását kérte.

Előadta, hogy mivel a lajstromozási eljárásban észrevételt tevőként nem minősült ügyfélnek, ezért kényszerült törlési eljárást indítani. Álláspontja szerint a próbavásárlások számlái, a M. Ü. 2011. februári kereskedelmi árlistája, a "szűztea" idegen nyelvű feltüntetése a csomagoláson kívül és belül, a termékösszetevők leírása, a Hivatalhoz csatolt forgalmazói nyilatkozatok, számlamásolatok, hirdetések (EF/1-EF/9 alatti bizonyítékok) a védjegyszó fajtanévként történt használatát támasztják alá. Hangsúlyozta, hogy a számlákon, áruforgalmi bizonylatokon a termék "Dr. C. Szűztea" néven jelenik, és így találkoznak azzal a fogyasztók az üzletek polcain is, hiszen a termékek előtt elhelyezett feliratok megegyeznek a pénzforgalmi rendszerbe bevitt adatokkal. Ekként ezen bizonyítékok nem hagyhatók figyelmen kívül, miként az sem, hogy a "szűztea" kifejezés a reklámanyagokban zárójelben szerepel, illetve hogy az idegen nyelvre történt fordítás is a termékfajta jelölését szolgálta. Fenntartotta, hogy nem igazol szerzett megkülönböztető képességet a TÁRKI kutatási jelentés sem. A "Have a break" döntést irrelevánsnak tartotta arra tekintettel, hogy a felhívott védjegy a csokoládé vonatkozásában nem leíró, nem a termék fajtáját jelöli. Az ellenérdekű fél előkészítő iratában a fajtanév szerinti használatra vonatkozóan EF/10-EF/14 jelzés alatt újabb iratokat csatolt, ezeket a másodfokú eljárásban tartott meghallgatáson a Pkf.7/E/1-2 alatti dokumentumokkal egészítette ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!