Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.9.307 Lopás bűncselekményének és szabálysérté-sének elhatárolásánál azt kell vizsgálni, hogy az elkövető szándéka milyen érték elkövetésére irányult - Erre betöréses és jármű-feltöréses lopások elkövetőinél - általában a helyszínen, az elkövetők által hozzáférhetővé vált és általuk reálisan elvehető legnagyobb értékek alapulvételével lehet következtetni [Btk. 16. §, 316. §].

Az elsőfokú bíróság a 2002. december 5-én kihirdetett ítéletével N. I. T. terheltet lopás bűntettének kísérlete miatt 1 évi és 2 hónapi börtönbüntetésre és 2 évi közügyektől eltiltásra ítélte. A terhelt által előzetes fogva tartásban töltött időt a szabadságvesztésbe beszámította, és kötelezte őt a felmerült 16 852 forint, valamint a jövőben esetleg felmerülő bűnügyi költség megfizetésére.

Az ítélet ellen - amelyet az ügyész tudomásul vett - a ter­helt és védője felmentésért jelentett be fellebbezést. Fellebbezésüket a másodfokú eljárásban - becsatolva a terhelt azon nyilatkozatát, amellyel a cselekmény elkövetését beismerte, de azzal együtt, hogy hangoztatta, a kérdéses gépjárműből 10 000 forintot meg nem haladó értéket kívánt megszerezni - a cselekmény enyhébben büntetendő lopás vétsége kísérletének minősítése és a büntetés enyhítése érdekében tartották fenn.

A F.-i Bíróság a 2004. március 24-én meghozott végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét a jövőbeni bűnügyi költségre vonatkozó rendelkezés mellőzésével - és az összbüntetési eljárás lefolytatására felhívás mellett - helybenhagyta.

A jogerős határozatokkal megállapított tényállás szerint a döntően vagyon elleni bűncselekmények miatt összesen hét esetben büntetett, ezen belül egy ízben végrehajtható, egy ízben próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt terheltet cselekménye előtt legutóbb a S.-i Városi Bíróság 1997-ben jogerős ítéletével bűnsegédként elkövetett lopás bűntette miatt 13 000 forint pénzbüntetésre ítélte. A cselekmény elkövetésekor gépjárművek feltörésével összefüggően két külön büntetőeljárás folyt ellene hivatalos személy elleni erőszak bűntette és más bűncselekmények, illetve 2 rb. jelentős értékre dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás bűntettének kísérlete és más bűncselekmények miatt. Az elsőfokú ítélet kihirdetése után a P.-i Bíróság 2003. március 12-én jogerőre emelkedett ítéletével hivatalos személy elleni erőszak bűntette és más bűncselekmények miatt halmazati büntetésül 2 év börtönbüntetésre ítélte, amelynek végrehajtását - azzal, hogy nevezett pártfogó felügyelet alatt áll - 3 év próbaidőre felfüggesztette. A B.-i Bíróság pedig a 2003. május 9-én jogerőre emelkedett ítéletével 2 rb. jelentős értékre dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás bűntettének kísérlete miatt, halmazati büntetésül 3 év 8 hónap börtönbüntetésre ítélte.

A terhelt ismeretlenül maradt társával együtt 2001. október 16-án délután személygépkocsival megjelent B.-en az N. utcában. Mialatt társa a gépkocsiban maradva a közelben figyelt, a terhelt az ott parkoló gépkocsik közül a B. J. sértett tulajdonában lévő, lezárt állapotú, Renault S. típusú személygépkocsi jobb oldali első ajtajának zárbetétjét kifeszítette. Ezután, annak érdekében, hogy a jármű utasterében értékek után kutasson, és azokat jogtalanul eltulajdonítsa, beült a járműbe.

Ezt észlelve a helyszín közelében tartózkodó sértett felszólította a terheltet, hogy hagyja el a járművet. A terhelt a járműből kiszállva a sértettet hangosan szidalmazta, és kést vett elő, majd miközben azzal a sértettet fenyegette, a helyszínről elszaladt.

A jármű utasterében diszkont áruházban vásárolt élelmiszerek, háztartási vegyipari cikkek, kozmetikumok voltak, amelyek értéke összesen 100 000 forintot tett ki. A terhelt a rongálással 21 600 forint kárt okozott, amely nem térült meg.

A jogerős határozatok ellen a terhelt nyújtott be meghatalmazott védője útján - a Be. 405. §-a (1) bekezdésének b) pontjára alapított felülvizsgálati indítványt, amelyben elsődlegesen a cselekmény vagylagosan 2 hónaptól 2 évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett lopás vétsége kísérletének [Btk. 316. § (1) bekezdése és (2) bekezdése, valamint annak d) pontja és Btk. 16. §-a] minősítését és az ehhez képest törvénysértően súlyos szabadságvesztés büntetés enyhítését, másodlagosan a támadott határozatok hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását kérte.

Az indítvány indokolása szerint tévedtek az eljárt bíróságok, amikor arra a jogi álláspontra helyezkedtek, hogy a terhelt szándéka 10 000 forintot meghaladó, vagyis a Btk. 138/A. §-a szerinti kisebb érték megszerzésére irányul.

Az adott tényállásból ugyanis kizárólag arra vonható megalapozott jogi következtetés, hogy a gépjármű utasterében lévő nagy mennyiségű, azonban egyedi specifikus értékeit alapul véve vélhetően szabálysértési értékhatár alatti, diszkont áruházban vásárolt élelmiszerek értéke nem haladta meg a szabálysértési értékhatárt. Ezért még több dolog eltulajdonítása esetén sem léphette volna át az elkövetési érték a szabálysértési értéknek a felső határát.

Az indítvány emellett - hangsúlyozva, hogy szem előtt tartja a Be. 420. §-a (1) bekezdésének rendelkezéseit, és a megállapított tényállást nem támadja - utalt arra, hogy a másodfokú eljárásban a terhelt beadványt nyújtott be, amelyben tagadó védekezését megváltoztatta, és a bűncselekmény elkövetését elismerte. Ugyanakkor e nyilatkozatában hangsúlyozta a terhelt azt is, hogy a gépkocsiból csupán 10 000 forintot meg nem haladó értéket képviselő cikkeket kívánt eltulajdonítani.

A Legfőbb Ügyészség az átiratában a felülvizsgálati indítványt részben a tényállást támadónak, ekként törvényben kizártnak, míg egyéb vonatkozásban alaptalannak értékelte. Álláspontja szerint az eljárt bíróságok az irányadó tényállásból helyes következtetést vontak le arra, hogy a terhelt szándéka a gépkocsi utasterében könnyen hozzáférhetően elhelyezett ingóságok közül 10 000 forintot mindenképpen meghaladó értékű ingóság eltulajdonítására irányult. Mivel a támadott határozatok egyéb tekintetben is törvényesek, a felülvizsgálati indítvány törvényben kizártkénti elutasítására tett indítványt.

A nyilvános ülésen a védő indítványát azzal tartotta fenn, hogy az - álláspontja szerint - a megállapított tényállást semmilyen vonatkozásban nem támadja, éppen ellenkezőleg, az abban foglalt tényeken alapul.

A legfőbb ügyész képviselője a határozatok hatályban tartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!