Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1977.9.379 I. Ha az ingatlan különvagyoni jellege vitás, a felperesnek a tulajdonjog megállapítására, illetőleg az ajándék visszakövetelésére irányuló kereseti kérelmét nem lehet valamennyi vagyonjogi igény együttes rendezése nélkül elbírálni [Csjt. 31. §, 10. sz. Irányelv 9. pont].

II. A házastársi vagyonközösség megszüntetése iránt indított perben a vagyonmérlegbe foglalt tételek egységes egészet alkotnak. Ebből következően az alperes javára viszontkereset nélkül is megállapítható a vagyonmérleg eredményeként mutatkozó összeg [Pp. 147. §].

III. Nem keresetváltoztatás a kereset olyan értelmű bővítése, amelynél az eredeti kereseti kérelem nem módosul, hanem csupán kiegészül további kérelemmel [Pf. 247. §].

A peres felek 1971. november 27-én kötöttek házasságot; a házasságkötés előtt 1969-től élettársként életközösségben együtt éltek. Az életközösségük fennállása alatt - 1972. május 12-én - megvásároltak egy házingatlant 60 000 Ft vételárért. A telekkönyvi hatóság az ingatlanra a tulajdonjogot 1/2-1/2 arányban a felek javára bejegyezte.

Az életközösség a felek között 1972. augusztusában megszűnt, és az első fokú bíróság a házasságukat felbontotta.

A felperes a keresetében a házastársi vagyonközösség megszüntetését kérte annak megállapításával, hogy a házingatlan - különvagyon címén - az ő kizárólagos tulajdona. Ezzel kapcsolatosan azt adta elő, hogy a házingatlant a korábbi ingatlanának az értékesítése folytán befolyt összegből szerezte, s az alperes csupán a ház tatarozásához járult hozzá 24 000 Ft-tal, ezt az összeget azonban hajlandó az alperesnek megtéríteni.

Az alperes a felperes különvagyoni igényét nem ismerte el, szerinte az adásvételi szerződés és a telekkönyvi bejegyzés a tulajdoni arányt helyesen tünteti fel.

Az első fokú bíróság a bizonyítási eljárás lefolytatása után hozott ítéletével a felperes keresetét elutasította. ítéletében azt állapította meg, hogy a felek az ingatlant az együttélés alatt vásárolták, és az alperes a vételárhoz különvagyonából igazolhatóan 22 908 Ft-ot adott. Az első fokú bíróság szerint az alperes az igazoltnál nagyobb arányban is hozzájárulhatott a vételárhoz, és végeredményben a felperesnek az előadása nem nyert bizonyítást, ezért a kereset alaptalan.

A felperes az első fokú ítéletet megfellebbezte és a fellebbezésében a házastársi vagyonközösség és ezen belül az ingatlan közös tulajdonának a megszüntetését kérte.

A megyei bíróság az első fokú bíróság ítéletét helyben hagyta. A másodfokú bíróság szerint a felperes a fellebbezésében a keresetét megváltoztatta, amikor a ház különvagyoni jellegének a megállapítása mellett a vagyonközösség és az ingatlanon fennálló közös tulajdon megszüntetését kérte, az ilyen keresetváltoztatásra azonban a Pp. 247. §-ának (1) bekezdése nem ad lehetőséget.

A jogerős ítélet ellen a Pp. 270. §-ának (1) bekezdése alapján emelt törvényességi óvás alapos.

A felperes a keresetében többek között a házastársi vagyonközösség megszüntetését kérte akként, hogy a bíróság az ingatlan különvagyoni jellegét állapítsa meg. Kijelentette, hogy az alperesnek az együttélés alatt felhasznált különvagyonát megtéríti. A felperes kereseti követelésének jogalapját utóbb sem változtatta meg, és a jegyzőkönyvbe foglalt azt a nyilatkozatát, amely szerint "a házastársi vagyonközösség megszüntetését nem kéri", helyesen úgy lehet csak értelmezni, hogy az ingatlan kizárólagos tulajdonjogának megállapítása esetén az alperessel szemben további vagyonjogi igényt nem támaszt. A felperes szerint az ingatlan felét abban a feltevésben juttatta az alperesnek, hogy a házasság tartós lesz. Mivel a házastársi együttélésük az alperes magatartása miatt szűnt meg, az alperestől az ajándékot jogosult visszakövetelni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!